Граѓаните се собираат- Протест пред Собранието поради законот за јазиците
Законот за двојазичност да се повлече и да се дискутира бидејќи е неуставен и носи сериозен долгорочен ризик по кохезивноста во Македонија
March 14, 2018
Македонија не е бинационална, туку мултиетничка држава и никој не е над законот и уставот
March 14, 2018

Граѓаните се собираат- Протест пред Собранието поради законот за јазиците

Пред Собранието на Република Македонија попладнево се собрани граѓани кои протестираат против донесувањето на законот за употреба на јазиците.

Продолжението на 32. собраниска седница, на која е третото читање на законот и над 35.000 амандмани поднесени од опозициската ВМРО-ДПМНЕ, е закажана за 13 часот.

Улицата пред Собранието попладнево е затворена за сообраќај.

Пред Собранието, исто така, има видливо полициско обезбедување, како и многубројни екипи на медиумите.

Извор: МИА

Close