Во Албанија уапсени 12 функционери поради корупција
Крушево стана една од 10-те најдобри дестинации за параглајдинг во Европа
March 19, 2018
Во Србија уапсени 49 лица поради корупција
March 19, 2018

Во Албанија уапсени 12 функционери поради корупција

Албанското обвинителство соопшти дека 12 функционери, меѓу кои и еден градоначалник, се уапсени поради незаконска продажба на земјиште покрај морето.

Во соопштение на Обвинителството се наведува дека градоначалникот на Леж, Фран Фрокај и уште 11 функционери се обвинети за злоупотреба на службената положба и фалсификување на документи.

Тие се обвинети дека подготвувале лажна документација за државно земјиште со површина од 300.000 метри квадратни, кои сакале да им ги продадат по симболични цени на фиктивни купувачи.

Борбата против корупција е клучен приоритет на Албанија, со цел земјата да може да започне пристапни преговори со ЕУ.

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
error: Content is protected !!