Во Иран запленети шест тони хероин наменет за Европа

Иранските власти запленија повеќе од шест тони хероин наменет за европскиот пазар и разбија пет меѓународни криминални групи кои шверцувале дрога, јавија иранските медиуми. Во една од главните криминални групи, меѓу 11-те уапсени имало и Европејци. Иранските власти не прецизираа од кои земји се приведените, ниту, пак, за датумот кога е спроведена акцијата. Шверцот на дрога претставува сериозен предизвик за Исламска Република која граничи со Авганистан, најголемиот производител на опиум на светот и Пакистан, главната земја за транзит на дрога. Италијанската полиција минатата година откри 270 килограми хероин скриен во…

повеќе

“БОЈКОТИРАМ” обезбеди превоз за заинтересирани граѓани од Цела Македонија за големиот протест во недела

На само пет денови од одржувањето на најавениот Голем протест против промената на името и уставот на Република Македонија граѓанското движење #Бојкотирам соопшти дека обезбеди бесплатен превоз за сите граѓани кои сакаат да присуствуваат на протестот од сите градови во Република Македонија   Во продолжение го пренесуваме соопштението на граѓанското движење Бојкотирам: ВАЖНО!!! #Бојкотирам ОБЕЗБЕДИ АВТОБУСИ ЗА ПРОТЕСТОТ! Сите заинтересирани да ни пишат во инбокс овде на Фејсбук. Кога ќе се соберат сите инфорамации ќе биде објавена и ЛИСТА НА ЛОКАЦИИ од каде ќе се тргнува во секој град. 5 дена до ГОЛЕМИОТ…

повеќе

Димна завеса: Дури креваа фама околу апсењето на Груевски, ослободителна пресуда за Бучковски

Врховниот суд ги поништи пресудите за поранешниот премиер Владо Бучковски што беа донесени од основниот суд Скопје 1 и од Апелациониот суд, а предметот за набавката на тенковски делови ќе биде вратен на ново судење во Кривичниот суд. Пресудите се поништени и за поранешниот началник на Генералштабот на АРМ Методи Стамболиски, неколкутемина вработени во Министерството за одбрана и директорот на метроп, Митре Петковски, пренесува порталот Судство.мк Според обвинението сите учесници во овој случај ја злоупотребиле службената положба при набавките на резервни делови на армиските тенкови „T55“ и го оштетиле Вуџетот…

повеќе

Објавени нови детали за убиството на Кашоги: Само некој кој зема хероин би го направил тоа

Убијците , кои дошле од Саудиска Арабија на денот на убиството и по неколку часа си заминале од Истанбул во куферите носеле страшна опрема. Освен тоа , турските истражители уловиле комуникација во која еден од петнаесетината убијци на некого му вели да му каже на шефот дека операцијата е завршена. Не се знае името на шефот , но се претпоставува дека станува збор за престолонаследникот Михамад бин Салман. Новинарот бил задавен , а неговото тело распарчено , истопено во киселина и истурено во канализација. По извршеното убиство , 15 мината…

повеќе

Македонија #Блокира најави за четврток дека ќе одат пред домот на Елизабета Камчевска Милевска

Објава – Продолжуваме! Четврток, 15 ноември одиме пред домот на пратеничката Елизабета Канчевска Милевска. Собирно место пред Собранието од каде тргнуваме во 19 ч. Очекуваме и повикуваме на масовно присуство оти влегуваме во финална битка за опстанок на македонската држава и македонскиот народ! Напиша од „Македонија #Блокира„ на својата фан страница на фб Објава – Продолжуваме!Четврток, 15 ноември одиме пред домот на пратеничката Елизабета Канчевска Милевска. Собирно… Posted by Македонија#Блокира on Tuesday, 13 November 2018

повеќе

Можни ли се предвремени парламентарни со претседателските избор на пролет!?

Статија на ТВ СИТЕЛ Постои реална можност за предвремени избори на пролет и покрај ставот на премиерот Заев дека Македонија треба да и даде шанса на економијата, сметаат експертите. Последен пат, Македонија одржала самостојни претседателски избори во 2004 кога победи Црвенковски. Од тогаш до денеска, во три наврати изборот на претседател се поставува во ист ден со друг изборен процес за да се обезбеди потребната минимална излезност од 40%. Божиновски вели дека за да станете претседател со ваков избирачки список, потребно е навистина да ви се наредат коцките Актуелниот претседател…

повеќе

 Давче Насевски -Војна против војните

Колумна за Нова Македонија (Авторот е магистер по мир и развој и поет) Викендов, поточно во неделата, отчука еден од најпознатите цагери во историјата на човештвото (часот 11.11), означувајќи сто години од крајот на Првата светска војна. Со оглед на настаните по неа, можеби посоодветна би била формулацијата „од паузата на светската војна“, која се чини никогаш не завршува, барем што се однесува до жртвата и бесмисленоста. Другото е историја на човечката трагедија. Еден таков историски чин, грандиозен (единствено) во наследството на ужасот и срамот (со околу 20 милиони жртви,…

повеќе

МНР постапува за верифицирање на информацијата дека Груевски е во Унгарија

Министерството за надворешни работи соопшти дека согласно своите надлежности и во координација со надлежните институции во земјава шпоставува со цел да се верифицира информацијата во врска со објавата на Фејсбук профилот на поранешниот премиер Никола Груевски, кој објави дека се наоѓа во Будимпешта и дека таму ќе бара политички азил. – Во врска со наводната информација објавена на Фејсбук профилот на г-динот Никола Груевски дека тој е во Будимпешта и дека побарал азил во Унгарија, Министерството за надворешни работи, во координација со надлежните институции во Република Македонија, постапува согласно своите…

повеќе

СДСМ: Груевски е кукавица

Осудениот  Никола Груевски самиот потврди за себеси дека е срам и кукавица. Во страв од соочување со одговорноста  Груевски побегна на подмолоен начин, се вели во соопштението од владејачката СДСМ. Соопштението уследи по објавениот фејсбук статус на поранешниот премиер, во кој тој соопштува дека се наоѓа во Будимпешта, каде што побарал политички азил. – Груевски го допре дното, падна на најниско можно ниво. Со бегство, лажниот патриот,  Груевски покажа дека останува верен на каузата на криминалот што со години го приредуваше. Никола Груевски е срам за јавноста и срам за…

повеќе

МЗ: Измените на Законот за здравствена заштита се во собраниска процедура

Министерството за здравство соопшти дека во собраниска процедура се измените на Законот за здравствена заштита за преземање во јавно здравство, на медицинските сестри кои претходно работеле во приватни здравствени установи, основани под закуп во здравствените домови, заради затворање на ПЗУ и во меѓувреме останале без работа. Во измените на Законот e внесена oдредба согласно која медицинските сестри, кои ќе останат без работа може да бидат преземeни во јавни здравствени установи. Овие законски измени, кои сега се уште се во собраниска процедура, пред две недели се усвоени од Владата. Таа ги…

повеќе