Македонија

ЕКСКЛУЗИВНО-КАРАМАНЛИС ДО МИЈАТОВИЌ ВО 1980: Прашањето со македонско малцинство во Грција може да се реши само ако исчезне

Ова се дел од спомените на Рајко Николов, амбасадор на Бугарија во Југославија во осумдесетите години на минатиот век, човек кој бил сведок на настаните во нашата некогашна држава во еден од најтурбулентните периоди поврзан со смртта на Јосип Броз Блаже Миневски Според белешката од  30 ноември 1980 година, бугарскиот амбасадор во Белград, Николов, по  наредба на својот министер за надворешни работи Младенов, го информирал грчкиот амбасадор во Белград, Макрис, за тоа како поминала официјалната посета на Јосип Врховец на Софија: „Му кажав дека позициите кои Младенов ги застапувал во…

повеќе

ВМРО-ДПМНЕ: Додека Царовска се фали со 200, Тевдовски успеа незаконски да вработи 6.000 партиски војници

Единствените кои се вработуваат се партиските војници на власта, притоа рушејќи ги сите креитериуми, реагираат од ВМРО-ДПМНЕ на денешната објава на министерската Мила Царовска за бројот на вработувања во  Министерството за труд и социјала. – Додека Царовска се фали на прес конференции, нејзиниот колега Тевдовски прави незаконски вработувања на 6.000 партиски војници. Повторуваме 6.000 партиски војници кои ќе бидат на државна сметка. Има еден критериум, а тоа е да се има членска книшка на СДСМ. Масовна корупција во очи на референдумот, се вели во соопштението од опозициската партија. И додека…

повеќе

ЕТЕ НИ ГИ БЕНЕФИЦИИТE(!?) ОД ДОГОВОРОТ ЗА ПРИЈАТЕЛСТВО

М-р Мартин ТРЕНЕВСКИ, екс министер и амбасадор ЕТЕ НИ ГИ БЕНЕФИЦИИТE(!?) ОД ДОГОВОРОТ ЗА ПРИЈАТЕЛСТВО Помина уште еден Илинден. И наместо да му се израдуваме, како секогаш во минатото на нашиот најсветол датум – 2 август – двојниот Илинден, сега се соочуваме по кој знае кој пат со брутална антимакедонска кампања од источните соседи кои настојуваат да не одмакедончат, а светиот Илинден да си го присвојат, да не натераат и да ни наметнат нам, на македонците – со некакво писание што го нарекуваат Договор за пријателство, да се откажеме од…

повеќе

Стопанска комора: Компаниите да се пробиваат на пазарот со конкурентност и продуктивност

Стопанската комора на Македонија вечерва преку соопштение излезе со оценка дека влијанието на политиката и политичките случувања во изминатите години врз економијата во земјата било големо и смета дека компаниите треба да се остават да се пробиваат на пазарот единствено врз основа на квалитетот и конкурентноста на цените на нивните производи. Бизнис-заедницата во изминатите години констатира дека влијанието на политиката е големо и политичките случувања и одлуки оставаат големи траги врз и онака кревката македонска економија. Постигнатиот економски раст, со неговата структура, односно со структурните дисбаланси кои ги има, не…

повеќе

Премиерот на Чешка ја повика ЕУ да ги затвори границите за мигрантите

Чешкиот премиер Андреј Бабиш повика на построга политика кон мигрантите и бегалците во Европската унија. „Прво треба да испратиме јасен сигнал, дека Европа е затворена и дека повеќе никој не може да доаѓа тука“, истакна Бабиш за весникот „Право“. Според него, пораката на Европа за бегалците треба да биде „седете си дома и ќе ви помогнеме таму“. „Пораката треба да не биде двосмислена. Ако сум рекол дека нема да прифатиме ниту еден илегален мигрант, значи тоа ќе се случи“, потенцираше Бабиш.

повеќе

Трамп го повлекува безбедносниот сертификат на „мрднатата работа“ зад терористичкиот напад -Куманово

Трамп го повлекува безбедносниот сертификат на „мрднатата работа“ зад терористичкиот напад во Куманово Претседателот на САД, Трамп, ја отповика безбедносната дозвола за поранешниот директор на ЦИА и терорист Џон Бренан, објави во средата Белата куќа, а во првата одлука да се направи преглед на пристапот до неколку врвни службеници за разузнавање и за спроведување на некој закони од Обама. Портпаролот за Белата куќа, Сара Сандерс, ја прочита изјавата во име на претседателот за време на почетокот на брифингот за медиуми, велејќи дека Бренан “има историја што го доведува во прашање…

повеќе

Русите со факти го потврдија Македонското потекло на Александар Македонски

Книга со наслов „Илустрирани белешки“ од XVI век, II том, Наслов – „Александар, царот Македонски“ Во вториот том од повеќетомното издание на Илустрирани белешки е претставен животот и подвизите на Александар, царот Македонски. Русите со факти го потврдија Македонското потекло на Александар Македонски. На еден од историските цртежи е прикажано како Александар Македонски ги покорил сите хелени и варвари. Историчарите и аналитичарите го извлекуваат доказот дека не бил Грк, бидејќи сигурно не би војувал со своите. Александар Македонски е Македонец, има голема поврзаност меѓу сегашните Македонци и Александар Македонски. Ова…

повеќе

Полска ја растури Европската олигархија: Наместо данок за граѓаните, воведе ДАНОК ЗА БАНКАРИТЕ!

Додека банкарите се среќни, граѓаните на државата никогаш нема да бидат среќни! Европската унија веќе не знае како да ги контролира земјите како Полска, чии граѓани почнаа полека да се будат. Кружат приказните за санкциите се кои оваа земја ќе се соочи само поради тоа што се спротиставила на олигархијата на Европската унија и на должничкото ропство, како и создавањето на една атеистичка влада над сите држави во Европа. Да, Полска и те како се буди. Банкарскиот принцип тие го применија на самите банки и одобрија закон со кој ќе…

повеќе

Владата на СДСМ прави пустош во земјоделството и манипулира со земјоделците

СДСМ не само што го клекна земјоделството на колена туку и во континуитет ги понижува земјоделците. Не само што нема никаков позитивен тренд во земјоделството туку земјоделците почувствуваа што значи, нивниот труд да не биде вреднуван од Владата, откупните цени да бидат ниски и да немаат пласман за своите производи, велат од ВМРО-ДПМНЕ. -Ниту едно соопштение на СДСМ нема да го промени фактот дека земјоделците се посиромашни со секој одминат ден. Податоците кои ВМРО-ДПМНЕ ги пренесе во соопштението се објавени од државниот завод за статистика и тие се најдобриот демант…

повеќе

Не е заштитен институционалниот идентитет, а со тоа не е спасен ниту националниот идентитет

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски во интервју за Алсат ТВ истакна дека кампањата за рефереднумот ќе биде стерила и тросмислена се со цел да се дефокусираат граѓаните на Република Македонија. Тој посочи дека со договорот со Грција не е заштитетн институционалниот идентитет, а со тоа не е спасен ниту националниот идентитет како што тврдат од СДСМ. -Очекувам една прилично стерилна и тросмислена кампања. Кампања која што ќе има за цел да го дивергира фокусот на граѓаните во погрешна насока но мислам дека граѓаните на Република македонија се умни луѓе и…

повеќе