Македонија

За 8 дена Никола Груевски ќе добие покана да се јави во затвор

Пресудата за двегодишната затворска казна на експремиерот Никола Груевски од Апелација пристигна во кривичниот суд од каде ќе биде распределен дежурен судија за санкции со што почнува 8-дневниот рок за испраќање упатен акт за пријавување во затвор. Осудениот експремиер Никола Груевски на решението на судијата има право на жалба со која бара одлагање на извршувањето во рок од 3 дена. Доколку судијата го одбие барањето, Груевски има право на жалба до совет од тројца судии кој треба да донесе конечна одлука за евентуално одлагање во рок од 3 дена. Ако…

повеќе

МВР поднесе кривична против Митко Јанчев: Фалсификувал исправи?!

Пред почетокот на гласањето за уставните измени во Собранието, МВР поднесе кривична пријава за фалсификување исправи, против градоначалникот на Кавадарци Митко Јанчев, објави МВР во денешниот билтен. Надворешната канцеларија за криминалистички работи Кавадарци поднесе кривична пријава против Г.Ч.(37) од Кавадарци поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „фалсификување исправа“, потоа против Mитко Јанчев (37) од Кавадарци поради постоење основи на сомнение за сторени кривични дела „фалсификување исправа“ и „злоупотреба на службената положба и овластување“, како и против К.Г.(63) нотар од Кавадарци и М.М.(63) од Кавадарци, вработен во МВР…

повеќе

Милошоски: Ајде Талат, почни ја седницата! Немате 80 пратеници!

Пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата, Антонијо Милошоски на прес конференција во собранието јавно го повика претседателот на законодавниот дом да го стави на дневен ред гласањето за уставни измени. -Поминаа 19 дена откако граѓаните на референдум се изјаснија дека не прифаќаат проена на уставното име. 19 дена, власта го одолговлекува гласањето за да се врши притисок врз пратениците на ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата За подобра Македонија. Го повикувам господинот Талат Џафери да не одолговлекува и да ја стави точката на гласање, затоа што пратениците ја почитуваат вољата на народот и нема…

повеќе

Мираковска: Се проширува опфатот на отпис на камати на долгови, се намалуваат и трошоците на постапката

Интересите на граѓаните се наша приоритетна цел и од заштитата на нивните интереси не отстапуваме. На собраниска седница што започна вчера, заврши расправата по Законот за отпишување на камата на долгови, со кој на илјадници семејства во Македонија ќе им се овозможи отпишување на долговите кои ги мачат со години. Очекуваме со поддршка на пратениците од сите пратенички групи овој закон да биде усвоен. Со овој Закон излегуваме во пресрет на потребите на граѓаните кои од 2011 година се соочуваат со огромни долгови по основ на камати за предмети, за…

повеќе

НЕТПРЕС:ПРЕДМЕТОТ ЗА ИЗБОРНИТЕ НЕРЕГУЛАРНОСТИ СТАВЕН ВО ФИОКА Спасовски и Заев недопирливи за Обвинителството

Истрагите за изборни измами во кои се вклучени Оливер Спасовски и Вице Заев се однесуваат на изборите во 2014 и 2016 година. На повеќе локации во Куманово и Струмица овие двајца осомничени со користење на посебни истражни мерки се фатени во поткуп при избори и гласање на Роми во Турското Маало во Струмица, како и низ повеќе места во Куманово. Двајцата преку локални партиски активисти, но и полициски началници (во Куманово) координирале во распределба на финансиски средства и огревно дрво на лица со ниски примања, со цел нивно гласање за…

повеќе

ПОРТАЛОТ „АЈЕФИМЕРИДА“ ТВРДИ: Грчко МНР финансирало македонски и албански медиуми

Околу еден милион евра од тајните фондови на грчкото МНР биле искористени за финансирање на медиуми во Македонија и Албанија и за поддршка на православни цркви, според информациите што ги објавува информативниот грчки портал „Ајефимерида“ (iefimerida). Како што јави дописничката на МИА од Атина, за конкретниот текст реагираше претседателот на грчкиот Парламент и кабинетот на Ципрас, а според „Ефимерида тон синдактон“, обвинителството наредило истрага за објавување доверливи информации. Новинарот од Ајефимерида (iefimerida) пишува дека информациите се од 10 октомври, последниот пат кога бил известен гечкиот Парламент за тајните фондови, односно…

повеќе

Власта во Македонија преку судот уценува пратеници

Сомнително е како Специјалното јавно обвинителство почна да се интересира за 15 пратеници од ВМРО-ДПМНЕ токму во време кога треба да се обезбеди мнозинство во македонското Собрание за изгласување на уставните промени, пишува германскиот весник Франкфуртер Алгемајне Цајтунг (ФАЗ). – ВМРО-ДПМНЕ е против преименувањето на државата, а без гласовите на барем дел од нејзините пратеници, дво-третинското мнозинство е недостижно за премиерот Зоран Заев. И токму овој деликатен момент, повеќе пратеници од опозицијата добија покани да се појават пред Специјалното обвинителство. Одеднаш обвинителството се интересира за 15 пратеници, што не е…

повеќе

ПИСМО ДО МОЈОТ ПРАТЕНИК!

Читател кој се потпишува како ЕДЕН МАКЕДОНЕЦиспрати порака, односно писмо до пратениците во собранието. Во продолжение прочитајте го целосното писмо: ПИСМО ДО МОЈОТ ПРАТЕНИК Решив да ви напишам писмо па Вие и секој да може да го прочита и да ве охрабриме во наредните денови или часови да истраете и да одговорите отворено и јасно ПРОТИВ предавството на националниот интерес на македонскиот народ во Собранието. Да ги надминете сите закани, да ги отфрлите сите понуди заради нас кои веруваме во вас лично, заради предците, заради децата и заради Македонската казуа. Македонската…

повеќе

Апел за помош: Потребни се 200.000 евра за лекување на 15 годишно девојче од Охрид во Германија

Судбината си поигрува со уште еден млад живот. На петнаесетгодишната Сара Настеска од Охрид дијагностициран и е малиген тумор „Anemija Plastica“ кој ја напаѓа коскената срж и не дозволува  правилна регенерација на крвта во организмот. Во најкраток рок на Сара треба да и се изврши трансплантација на коскена срж, што според нејзиното семејство е единствена можност за целосно излекување и враќање во нормален живот на девојчето. Единствен сроден донор  е нејзиниот две години помал брат. Зафатот и лекувањето чинат 200.000 евра во специјализирана детска болница во Германија, која нуди висока…

повеќе

Колумна на Сотир Костов: Мајмунско однесување на Бранко Героски и ….

Медиумот е ТВ24. Емисијата ‘’Отворено’’. Во студиото се домакинот, четири гости и публика. Емисијата се одвива, како што се одвива – сите ги атакуваат изјавите и ставовите на Невена Стаменковска. Во еден момент Героски, без срам и перде, а богами и без малкуцка лична култура и домашно воспитување, на пратеничката Стаменковска и вели ‘’…Ве молам немојте да се навредите, ама тоа ми личи како ние да играме шах со мајмун(Демек вмровците се мајмуни). Ете тоа ти е целото новинарско џентлменство на предводникот на слободниот печат во Република Македонија и професорот…

повеќе