Марихуана плови во морето во Црна Гора

Рекордни 1,4 тони марихуана заплени црногорската полиција. Се работи за 1.332 килограми марихуана, која била фрлена во море, а ја пронашле локални рибари од Улцин, 11 наутички милји југозападно од реката Бојана. Црногорската полиција со часови ја собирала дрогата, која била сместена во 62 големи пакети, кои пловеле во морето. Првичната истрага укажала дека најверојатно на криумчарите им се расипал чамецот, по што тие одлучиле да се ослободат од марихуаната.

повеќе

Грчко-руска дипломатска војна: Зошто Атина одлуката од 6 јули ја објави на 11?

По објавата на Атина дека по итна постапка протерува двајца руски диопломати од амбасадата во Атина, а за уште двајца забрани влез во Грција, денес Москва порача дека од Русија протерува двајца грчки дипломати. Во дипломатијата обично се следи принципот на реципроцитет, односно на протерување дипломати, се одговара со иста мерка. Рускиот пратеник Андреј Климов, во изјава за Итар-Тасс, потврдува дека двајца грчки дипломати од Москва ќе бидат протерани. Иако од грчката амбасада не дале изјава за агенцијата, туку за информации ја посочиле адресата на грчкото МНР, се објавува дека…

повеќе

Опозицијата му поднесе кривична пријава на Рама

Албанскиот премиер Еди Рама заработи кривична пријава поради „прикривање на вистина“ во случајот со прислушуваните разговори на Агрон Џафај, брат на актуелениот министер за внатрешни работи Фатмир Џафај, кој во Италија е осомничен за трговија со дрога. Кривичната пријава до Обвинителството за тешки кривични дела ја доставија координаторите на пратенички групи на опозициски партии, Едмонд Спахо за Демократската партија, и Петрит Васили за Движењето за социјалистичка интеграција. По поднесувањето на пријавата, Спахо изјави дека опозицијата бара кривична истрага за Рама поради попречување на расветлувањето на вистината. – Се обративме до Обвинителството да спроведе истрага…

повеќе

АКО ЈА САКАТЕ ГРЦИЈА, ПОМОГНЕТЕ ДА СЕ СПАСИМЕ ОД ЦИПРАС

Повикот за што поскоро раскрстување „со премиерот и партијата што го издадоа својот народ и своите принципи“ објавен во Гардијан доаѓа од Зои Константопулу поранешна претседателка на грчкиот парламент која на позицијата доаѓа токму како пратеник на Сириза. 5-ти јули 2015 беше датумот кога се одржа референдумот во Грција на кој мнозинството граѓани гласаа против повеќе штедење и прекршување на демократијата од страна на кредиторите. „Една недела пред 3-годишнината од референдумот, Алексис Ципрас, премиерот кој го предаде храброто НЕ на грчкиот народ, го посети Лондон за да ја претстави својата…

повеќе

КАМЕНОС СИ ДАДЕ ОСТАВКА:Новиот потпретседател на грчкиот Парламент од редовите на Независни Грци треба да биде избран во среда.

Откако ја поддржа иницијативата на опозициската Нова демократија за гласање недоверба на Владата на Грција, по што беше и исклучен од неговата партија Независни Грци, потпретседателот на грчкиот Парламент, Димитрис Каменос денеска поднесе оставка од функцијата. Како што јави дописничката на МИА од Атина, Каменос за одлуката со писмо го известил претседателот на Парламентот, Никос Вуцис, во кое ги објаснува причините за оставката. – По моето исклулување од партијата Независни Грци за гласот од срце што го дадов за прашањето за нашата Македонија и по релевантни разговори што ги имавме во…

повеќе

Каменос крева бура: Или 180 гласа во парламентот, или грчки референдум за името

Лидерот на АНЕЛ, Панос Каменос, инаку помалиот коалициски партнер на премиерот Ципрас, денес крена нова политичка бура во Грција откако на прес конференција рече дека преспанскиот договор за името нема да се ратификува во парламентот ако тој не помине на референдум. Доколку, пак, се оди на ратификација во тој случај тоа да биде со 180 гласа (дво третинско мнозинство) во парламентот. Во моментов Ципрас може да смета на 152 сигурни гласови, но како поминуваат деновите, така преспанскиот договор ги мрси сметките речиси во сите политички партии, па никој не може…

повеќе

Грчкиот уставен суд доби барање за поништување на договорот од Преспа

Барање за поништување на Договорот од Преспа и барање за поништување на писмата од Грција до НАТО и ЕУ, испратија до Уставниот суд на Грција, Грчката федерација на културните здруженија на Македонците и Пан-Македонските асоцијации на Македонците од дијаспората. Од организациите, сметаат дека Договорот го крши Уставот и „води до распаѓање на Грција по брза постапка“ и бараат да се повлечат писмата до НАТО и ЕУ за тргање на грчкото вето за Македонија. Како што јави дописничката на МИА од Атина, во барањето до Уставниот суд на 32 страници, детално…

повеќе

Портпаролката на Албанскиот фудбалски сојуз долева масло на огнот: Едвај чекала тим на Голема Албанија

Ситуацијата во спортската јавност на Балканот никако да се смири по натпреварот Србија-Швајцарија. поддршка на Џака и Шаќири поради начинот на кој ги славеа головите против Србија им даде и портпаролката на Фудбалскиот сојуз на Албанија, Јона Дервиши која притоа ја заговара и идејата на т.н. „Голема Албанија“. Таа најпрво се огласи на социјалните мрежи со следнава порака во која јасно се гледаат претензиите на територии надвор од албанската држава. -Тоа беше нормален натпревар, но и натпревар за гордост. Албанските орли се бореа под чадотор нареќен Швајцарија. И успеаја да…

повеќе

Рама: Албанија никогаш нема да прифати бегалски кампови, макар и во замена да добие членство

Албанија отфрлa понуда за евентуална изградба на нејзината територија приемни центри за мигранти, кои се упатиле кон држави од Европската унија. Албанија никогаш нема да прифати такви бегалски кампови на ЕУ, па макар и од ЕУ да добие во замена членство, изјави премиерот Еди Рама во интервју за германски „Билд”. Рама додава во интервјуто дека државата сака да даде свој дел за решавање на тој европски проблем, но, не може да го направи тоа сама. – Претворањето на Албанија во некаква камена брана за мигранти, кои сакаат да влезат во…

повеќе

Италија: Имаме видеоснимки од Пентагон, кои ја докажуваат вистината за ураниумот во Србија

Прв пат во Србија  во Ниш ќе се одржи Меѓународниот симпозиум “Последици од бомбардирање на ФР Југославија со ослабен ураниум од 1999”, на која учествуваат и поранешниот италијански воен пилот Доменко Лежеро, кој се бори за докажување на вистината за последиците на ослабениот ураниум за здравјето на војниците во светските мисии. Доменико Ледеро рече дека, што се однесува до Италијанската армија, докажано е штетно дејство и поврзаноста на осиромашеното ураниум и канцерогени заболувања, уште од 1987 година, пред бомбардирањето на ФР Југославија. “Имаме докази за тоа како штетно дејство, уште…

повеќе