ПОРТАЛОТ „АЈЕФИМЕРИДА“ ТВРДИ: Грчко МНР финансирало македонски и албански медиуми

Околу еден милион евра од тајните фондови на грчкото МНР биле искористени за финансирање на медиуми во Македонија и Албанија и за поддршка на православни цркви, според информациите што ги објавува информативниот грчки портал „Ајефимерида“ (iefimerida). Како што јави дописничката на МИА од Атина, за конкретниот текст реагираше претседателот на грчкиот Парламент и кабинетот на Ципрас, а според „Ефимерида тон синдактон“, обвинителството наредило истрага за објавување доверливи информации. Новинарот од Ајефимерида (iefimerida) пишува дека информациите се од 10 октомври, последниот пат кога бил известен гечкиот Парламент за тајните фондови, односно…

повеќе

Зеколи за оставката на Коѕијас: Не е чудно што тој даде оставка, чудно е што веднаш му беше прифатена

Политичкиот аналитичар Арсим Зеколи на својот Твитер профил повторно ги коментира актуелните политички случувања од кои најактуелна е оставката на министерот за надворешни работи на Грција, Никос Коѕијас. Тој коментира дека оставката на Коѕијас иако е изненадувачка не е чудна. Единствено нешто што според Зеколи во моментов е чудно како што вели е промтното прифаќње на оставката од страна на Ципрас и фактот што тој го превзема лично министерството. – Оставката на Коѕијас, е малку изненадувачка, но не и чудна. Но промптното прифаќање на оставката од Ципрас и неговото превземање…

повеќе

ПРАТЕНИЦИТЕ НА ВМРО-ДПМНЕ СЕ ОТКАЖАА ОД ДЕБАТАТА: Нема што да дебатираме за договор кој беше отфрлен од народот – ќе го отфрлиме и ние!

Пратениците од ВМРО-ДПМНЕ и од колицијата „За подобра Македонија“ денеска на заедничка координација одлучија да се откажат од јаловата дебата која што се води во Собранието на Република Македонија, информираат тие. -Пратеничката група заклучува дека е кажано се и дека нема потреба од натамошна дебата во однос на предложените уставни измени и Договорот од Преспа кој што беше отфрлен од народот на Референдум. Истовремено пратениците од ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата „За подобра Македонија“ апелираат и до пратениците од владејачкото мнозинство и тие да се откажат од настапите и да се пристапи…

повеќе

Јакимовски: Народот на 30-ти септември ја делегитимираше владата на Заев

Стевчо Јакимовски, претседателот на ГРОМ во емисијата Отворено вели дека владата на СДСМ и Зоран Заев е целосно фијаско за граѓаните на Република Македонија. Според него процесот на делегитимација на владата на СДСМ започнал на 30 –ти септември кога и покрај сите нерегуларности и неправилности, со полнење на кутии и со закани и уцени, референдумот пропаднал. Со секој ден, секоја секунда додека на чело на владата е Зоран Заев, зијан е овој народ. Гледајте во економијата што се случува, гледајте 90 милиони евра не реализирале капитални инвестиции. Значи станува збор…

повеќе

Обвинение против Михајловски затоа што му се заканувал на Тричковски, кој не е гонет и покрај бројните испади

Од Основното јавно обвинителство во Скопје информираа дека е поднесен обвинителен предлог против едно лице за закани упатени преку социјалната мрежа Фејсбук. Од таму неофицијално дознаваме дека обвинението е поднесено против актерот Тони Михајловски, за упатени закани до новинарот Бранко Тричковски. Инаку, и покрај бројните испади, повици за насилство, убивање и силување, ОЈО нема поведено постапка против Бранко Тричковски. Последен од низата ексцеси на поранешниот новинар, беше оној кога повика да се фрли во контејнер бебето на екс-министерката Гордана Јанкуловска. Михајловски се товари за кривично дело – Загрозување на сигурноста од…

повеќе

ПРЕТСЕДАТЕЛЕ, ОТПОВИКАЈТЕ МУ ГО МАНДАТОТ НА ЗАЕВ: Професорката Каракамишева го повика Иванов да му го одземе мандатот на Заев!

Претседателе Иванов, отповикајте му го мандатот на Заев! Отповикајте го актот со кој му го доделивте мандатот! Без мандат, без актот за доделување мандат, Заев не може да биде претседател на Владата, порачува универзитетската професорка Тања Каракамишева. -Отповикувањето на вашиот потпис како и отповикување на актот со кој го определивте Заев за мандатар ја прави ништовна неговата функција! Не му дозволувајте на Заев да игра играчки со државата и да ја гази дадената и потпишана пред вас гаранција! Што ќе ви се гаранции на хартија кога на дело се спроведуваат…

повеќе

Единаесет тажни години без Тоше Проески

Денеска се навршуваат единаесет години од смртта на една од најголемите музички ѕвезди на Балканот, Тоше Проески, кој на денешен ден трагично загина во близина на Нова Градишка, во Хрватска. Тоше музичката кариера ја започна во 1997 година, кога на прилепскиот фестивал Мелфест ја изведе познатата песна од Битлси „Yesterday“, а потоа следат „Усни на усни“ и „Сонце во твоите руси коси“, кои се плод на соработката со композиторот Григор Копров. Во 1997 година учествува на Макфест, каде што ја изведе песната „Пушти ме“. Во 1999 година го издава својот…

повеќе

РОСОКЛИЈА: Гората се тресе, а се раѓа глушец

Професорот Горазд Росоклија преку својот профил на „Фејсбук“ го изнесе својот став за расправата во Парламентот каде се дебатира за промена на Уставот со цел спроведување на договорот со Грција. Професорот напиша: ШАРЕНИТЕ ПОКАЈНИЦИ Морален авторитет? Личност? Ако за да ја смениш власта ја употребуваш негативната енергија на личности без морал, тие луѓе и таа енергија ќе владеат со општеството. КОГА НАУЧНИК 🙂 КАКО ДР 🙂 ХАН ЖЕСТОКО ЈА КРИТИКУВА МАКЕДОНСКАТА ОПОЗИЦИЈА, ГОРАТА СЕ ТРЕСЕ, А СЕ РАЃА ГЛУШЕЦ Кога доктори на науки 🙂 како Хан и други туѓински дипломати…

повеќе

Загрозениот сведок за 27 април ќе го слушаат само Американска амбасада и независни набљудувачи

Извор:dosie.mk Судскиот процес за крвавиот четврток денеска е затворен за јавност. Се сослушива загрозен сведок поради што судот ја исклучи јавноста поради опасност да не се открие неговиот идентитет. Во судницата останаа само претставници на американската амбасада и други независни набљудувачи кои се обвзани се што ќе чијат да не откриваат во јавност.

повеќе

Никола Груевски: Што ќе прават потоа?

Никола Груевски Јасно е дека во недостаток на проекти и паметни работи, портпаролот на СДСМ има добиено насока да ме спомнува во секоја прес конференција и за се и сешто. Очигледно мислат дека така им се поинтересни прес конференциите. Јас најчесто ги игнорирам овие секојдневни нивни прес конференции, соопштенија, изјави и секојдневни лаги, но вчера и денес решив малку за промена да им одговорам, колку да потсетам за какви измамници се работи. Вчера ги демантирав за предметот за патиштата каде лажеа дека сум одел на суд за наводни земени провизии.…

повеќе