Сијарто му порача на Хан да се грижи за проширувањето на ЕУ

Реагирајќи на изјавата на комесарот за проширување, Јоханес Хан дека Унгарија најверојатно нема да го екстрадира Груевски, унгарскиот министер за надворешни работи, Петер Сијарто кусо изјави дека “комесарот за проширување треба да се грижи за проширувањето, а не за законските процеси во земјите членки“. Прашањето му беше поставено од страна на унгарска новинарка на редовниот брифинг по Советот на министри за надворешни работи на ЕУ денеска. Сијарто инаку не ја спомена Македонија, ниту случајот со Груевски. Утре се одржува Совет за општи работи на ЕУ, кој делумно ќе биде посветен…

Британија годишно ќе губи по 100 милијарди фунти поради брегзит

Излегувањето на Велика Британија од Европската Унија, ако се спроведе според условите на предложениот договор, ќе резултира со четири отсто намалување на бруто-домашниот производ (БДП) до 2030 година, што е еднакво на загуба од 100 милијарди фунти годишно, јави Би-Би-Си, повикувајќи се на податоците на Националниот институт за економски и социјални истражувања. Сумата е еднаква на загуба 1.090. фунти годишно за секој граѓанин на земјата. – Основните податоци укажуваат дека ако предложениот договор за Брегзит се спроведе на таков начин што Велика Британија ќе ја напушти царинската унија и единствениот…

Во Украина воведена е вонредна состојба!

– Развојот на ситуацијата во Азовското море е неприфатлива. Русија мора веднаш да ги ослободи екипажот и пловилата, а на повредените да им пружи медицинска помош. Керч мора да се отвори за пловилата непречено да минуваат. Важно е итно да дојде до деескалација. – порача Хан на Твитер. Европскиот комесар повика на отворање на преминот, иако генералниот директор на кримското пристаниште, Алексеј Волков претходно денеска изјави дека пловидбата низ овој теснец се одвива нормално, пренесе „ТАСС“. Во меѓувреме во Украина е воведена вонредна состојба.

Хан: Кредибилитетот на Европа е во прашање

Еврокомесарот за проширување Јоханес Хан, прв пат по бегството на поранешниот македонски премиер Никола Грувески, се огласи на Твитер, порачувајќи дека владеењето на правото е еден од основните критериуми за влез во ЕУ A strong #RuleofLaw is one of the fundamental criteria of #EUaccession. After years of backsliding,🇲🇰is making good progress in this area, including criminal law. All #EU Member States+#WB #neighbours should support this process.This is a matter of #Europe's #credibility! — Johannes Hahn (@JHahnEU) November 16, 2018 – Силно владеење на правото е еден од темелните критериуми за…

Австрија одби формирање војска на Европската Унија !

Австрија нема да учествува во формирањето на заедничката војска на ЕУ, соопшти министерството за одбрана на оваа држава. Како што пишува “Куриер”, идеата за европска војска е во спротивност со австрискиот устав. “Ние не можеме да се одлучиме за овој план – Австрија ја чува својата нутралност”, соопшти министерот Марио Кунашек, наведува неговата прес служба. Властите во Австрија во 1955 година го променија Уставот и се обврзаа дека ќе ја штитат својата неутралност со сите средства и дека нема да влегуваат во воени сојузи. Францускиот претседател Емануел Макрон предложи создавање…

Меј: Постигнатиот договор за Брегзит е во интерес на Британците

Британската премиерка Тереза Меј денеска нагласи дека со сите сили ќе се бори за усвојување на постигнатиот договор со Брисел за истапувањето на Велика Британија од ЕУ, нагласувајќи дека тој е во интерес на британските избирачи. – Дали тој ќе опстои? Да. Моја работа е да постигнам најдобар договор за Велика Британија и моја работа е да постигнам договор што ќе биде во национален интерес, потенцира Меј на прес-конференција во нејзината резиденција во Даунинг стрит 10. Таа нагласи дека e целосно убедена оти курсот по кој се движи е единствениот…

Германија: Можната наследничка на Меркел бара протерување на мигранти-криминалци

Блиската соработничка на германската канцеларка Ангела Меркел и една од кандидатите за нејзин наследник на функцијата лидер на владејачката Христијанско демократска унија (ЦДУ), Анегрет Крамп-Каренбауер предложи доживотна забрана за влез во Европа на мигрантите кои ќе бидат осудени за сериозни кривични дела. Во изјвава за весникот „Франкфуртер Алгемајне Цајтунг“, Крамп-Каренбауер нагласи дека таквата забрана би се однесувала на мигранти кои ќе бидат депортирани од земјите членки на Шенген зоната по отслужувањето на затворските казни за сторените кривични дела. Таа како пример за лица кои би требало да бидат опфатени со…

ЕК нема на ниту една земја да и наметне бегалски кампови

Европската комисија сака соработка со земјите од северна Африка за прашањата за миграцијата, но никому не сака да наметне отворање бегалски кампови, изјави денеска портпаролката на Еврокомисијата, Наташа Берто. Сепак, како што јави дописничката на МИА од Брисел, Европската комисија не се откажува од идејата за „регионални излезни аранжмани“ со трети земји. Берто со денешната изјава ја потврди пораката испратена од страна на претседателот на Еврокомисијата, Жан-Клод Јункер, кој минатата недела во Тунис нагласи дека камповите во трети земји „не се веќе на агендата и никогаш не требало да бидат.“…

ЕУ планира 9,2 милијарди евра за дигитален развој

Европската комисија планира да формира прва Дигитална европска програма за периодот од 2021 година до 2027 година за кој би биле издвоени 9,2 милијарди евра. Целта е формирање единствен дигитален пазар во Европа.Тоа го изјави Мартин Бајлеј, шеф на одделението за дигитална индустрија на ЕК. За време на конференција за дигиталната индустрија што се одржува во Трогир, Бајлеј истакна дека заедничкиот пазар ќе овозможи единствен правен рамки за да може луѓе и компании од Европа во целост да ја искористат дигиталната трансформација. -На пример, САД имаат голем пазар каде компаниите…

РЕФЕРЕНДУМ: Романците одлучуваат бракот како заедница меѓу маж и жена да влезе во Уставот

Околу 19 милиони Романци со право на глас денеска и утре гласаат на референдум за промена на уставната дефиниција на семејството. Организирањето референдум го одобри Уставниот суд на Романија. Граѓанската иницијатива за промена на Уставот, со цел да се детализира дека семејство се заснова врз основа на брак меѓу маж и жена, а не меѓу сопружници, како што е во моментов, собра три милиони потписи. Иницијативата ја поддржа и Романската Православна Црква, чиј партријарх неодамна оцени дека референдумот е „исказ на патриотизам“. Откако проектот беше одобрен во Парламентот, Уставниот суд…