ПРОМЕНА НА ИМЕТО МАКЕДОНИЈА – ЗАПАДОТ ПОСТОЈАНО ГО ПРАВИ СО ВЕКОВИ!

ПРОМЕНА НА ИМЕТО МАКЕДОНИЈА – ЗАПАДОТ ПОСТОЈАНО ГО ПРАВИ СО ВЕКОВИ! ПО ПРОПАСТА НА „ВИЗАНТИЈА“, ПРВ ПАТ ЈА НЕРЕКУВА ГЕРМАНСКИ ЧАУЧНИК, ДРЖАВА СО ИМЕ ВИЗАНТИЈА, НИКОГАШ НЕ ПОСТОЕЛА – ТОА Е ВТОРОТО МАКЕДОНСКО ЦАРСТВО! Драги пријатели, внимателно прочитајте го текстот, хронолшки е дадено, од кога Западот се обидува да го смени името Македоија! Прв пат името Македонија е променето во 16 век, поточно 1557 година, кога по нарачка на (Англија, Франција, Германија), од страна на германскиот историчар-библиотекар Херонимус Волф (13 август 1516 – 8 октомври 1580) е измислен популарниот термин “Византија”…

повеќе

Гравитацијата е најдобриот уметник – совршенство од уметност! (ВИДЕО)

Со една едноставно занишување се прави вистинска уметност,погледнете го видеото: Наједноставна алатка за совршена уметност! Наједноставна алатка за совршена уметност! Posted by ВИДЕО 24 on Tuesday, 12 June 2018

повеќе

Тартер: До крајот на веков ќе откриеме вонземјани

Џексонвил, 28 март 2018 (МИА) – До крајот на овој век би можеле да пронајдеме вонземјани, тврди доктор Џил Тартер, директорка на СЕТИ програмата (Search for Extraterrestrial Intelligence – Потрага по вонземска интелигенција), која се занимава со потрага на интелегентни облици на вонземски форми на живот. – Се занимаваме со навистина древно прашање, но веќе до крајот на 21-от век би можеле да имаме одговор на прашањето дали сме сами во универзумот, истакна Тартер На предавање на Технолошкиот универзитет во Флорида таа наведе дека нашата потрага во моментов личи на…

повеќе

Како би го направиле првиот контакт со вонземјани?

Кога би пронашле вонземјани, на кон начин би оствариле контакт со нив? И кога ќе ги контактираме, како би комуницирале со нив? Wendover Productions направи интересно видео во кое презентира неколку идеи за тоа како бо можеле да пронајдеме вонземјани и што би значела комуникацијата со нив (со оглед на тоа што контактот меѓу две различни цивилизации историски не би минало добро). Но, видеото ист така дава подлабок увид и во комуникацијата меѓу луѓето на Земјата кои говорат различни јазици, што би влијаело во комуникацијата со вонземјани, пишува Gizmodo.  

повеќе

Елон Маск сака да оценува сајтови и новинари преку сајт наречен…”Правда”?

Почна со автомобили, прејде на ракети и патувања до Вселената, а сега дојдовме и до трета фаза од плановите на Елон Маск: медиуми. Некои ќе речат несвојствено, други ќе искоментираат дека ова се должи на критиките кон Тесла кои беа упатени изминатиов период, но како и да е, се чини дека Елон сериозно размислува да влезе во оваа област. Имено, во текот на вчерашниот ден, Елон напиша пост на Твитер каде вели: “ЌЕ КРЕИРАМ САЈТ КАДЕ ПУБЛИКАТА ЌЕ МОЖЕ ДА ЈА ОЦЕНУВА ВИСТИНИТОСТА НА ОДРЕДЕНА СТАТИЈА, КАКО И ДА ГО СЛЕДИ РЕЈТИНГОТ…

повеќе

Карл Маркс за тоа, како богатите стануваат богати

Експлотацијата според Карл Маркс беше многу важен проблем и една од централните точки на неговото мнение. Додека работниците барале да бидат фер платени, Маркс им велел дека тоа не е можно, дека секогаш тие, работниците, ќе создаваат вишок на вредност која ќе заврши во капиталистичките џебови и дека капиталистичките интереси секогаш ќе произведуваат работничка експлотација. „Интересите на капиталистот и работникот според тоа се еднакви, тврдат буржоазијата и нејзините економисти. И навистина! Работникот пропаѓа, ако капиталот не му даде работа. Капиталот пропаѓа, ако не ја експлоатира работната сила, а за да…

повеќе

Дали би се откажале од Facebook за 50 долари месечно?

Некои од најкорисните работи на интернет се бесплатни. Facebook, Wikipedia, Google Maps, Gmail, Google Search… сите овие услуги се бесплатни. Ако ги занемариме рекламите, бесплатни се и Spotify и YouTube. Сепак, секој од овие сервиси вреди нешто. Повеќето корисници најверојатно би се согласиле да плаќаат одреден износ за нивно користење, но прашањето е колку? За да дојдат до тој одговор, група еконимисти од Универзитетот МИТ во Гронинген направија истражување за да одредат колку им вреди на луѓето откажувањето од некои од овие сервиси. За да ја одредат просечната вредност на…

повеќе

Необични начини како да го „научите“ мозокот да генерира нови и свежи идеи

Велат дека талентираните луѓе се раѓаат такви, но експертите во полето на креативно размислување, го тврдат спротивното. Тие велат дека такви вештини може да развие секој кој ќе се потруди да размислува надвор од кутијата и се обидува да прави работи различни од вообичаените. Со тоа му овозможувате на мозокот да генерира нови идеи, така што размислува на поразличен начин. Постојат неколку начини на кои може да го поттикнете мозокот да генерира свежи идеи, па погледнете дел од нив и искористете ги: Утринско запишување на мисли Секое утро, пред појадок,…

повеќе

Временски патник изјавува дека има “доказ” дека бил во иднината! (Видео)

Но, за разлика од многу други, Александар Смит има докази, нашиот маж Алекс има фотографија од 2118 година. Говорејќи за Апекс ТВ, кој е вашиот канал на YouTube за време на патувањето, човекot вели дека бил испратен низ времето како дел од ЦИА-проектот 1981 година. Тој изјави: Тој рече: “Ја посетив 2118. година како дел од мисијата на ЦИА на највисоко ниво. Што се однесува до моите увиди, тоа беше едно од првите времиња во кои патувањето беше успешно завршено. “ Тој, исто така, имаше неколку предупредувања за нас: “Постојат многу…

повеќе

„Катуранди“ – луѓе „без име и без лице“

Единствена ситуација кога ќе видите припадник на „Катуранди“ е кога апсат некој криминалец. Тоа се луѓе „без име и без лице“, кога спроведуваат операции носат маски за да не можат да ги идентификуваат. Мафијата со генерации е дел од животот на Сицилија, но една тајна група се обидува да ја запре. На Сицилија сите знаат за Катуранди, посебен полициски одред, чија единствена задача е да ги лови членовите на мафијата. Но никој не знае кои се дел од тој одред. Елитната единица која ги лови е наречена „катуранди“, што би…

повеќе