Мицкоски за ДВ: Наскоро ќе го слушнете мојот забранет говор!

Ако можеа Могерини и Столтенберг да се обратат во парламентот, не разбирам зошто не може да се обрати и лидерот на најголемата опозициска партија, прашува лидерот на ВМРО-ДПМНЕ. Договорот од Преспа го смета за мртов Деновиве сите очекувања се свртени кон опозициската ВМРО-ДПМНЕ, со надеж дека нејзините пратеници ќе покажат одговорност во парламентот и ќе дадат поддршка на уставните измени кои се обврска од Договорот од Преспа. Вчера  помошник-државниот секретар на САД за Европа и Евроазија, Вес Мичел,  ја изрази „разочараноста на САД од позициите на челниците на ВМРО-ДПМНЕ, како во…

повеќе

Интервју со Каракамишева: Владата нема легитимитет да го промени Уставот – граѓаните го отфрлија договорот на референдум (ВИДЕО)

За неуспешниот референдум, за предложените уставни промени, политичката судбина за Договорот од Преспа, како и за можни предвремени парламентарни избори, разговаравме со професорката Татјана Каракамишева Јовановска. Власта не ја почитува реферндумската одлука на граѓаните да не се имплементира Договорот од Преспа во Уставот, смета професорката Татјана Каракамишева Јовановска. -На 30 септември, и покрај тоа што масовно граѓаните не се дозваа на референдумот да гласаат, со самото тоа испратија порака дека не го прифаќаат договорот од Преспа. Таа порака беше јасна, можеби беше тивка, но беше јасна- дека референдумот не е…

повеќе

Димитар Апасиев: Во случај да го лажирате народниот гнев кој тлее, тука сме да ве напаѓаме. Ако треба и преку нова есенска Црвена револуција!

Универзитетскиот професор и члена на президиумот на Левица, Димитар Апасиев во текстот под наслов: „Последната вербална дијареа на Сороспиите (Против Фрчко и компанија)“ најави нова есенска црвена револуција. Натофундаментализмот во Македонија, инициран и поттикнуван од една самонаречена елита на „социјалдемократите“ и слични сателити кои гравитираат „лево од центарот“, е моментно најголемиот современ непријател на Републиката! Сакајќи оваа штетна и фејкерска појава да ни ја прикажат како „спасоносна операција за државата“, овие интелектуални Сороспии се унижуваат до сопствено непрепознавањe и бесмисла, само и само да си ги одработат однапред штедро платените надници.…

повеќе

ИНТЕРВЈУ – Цветан Трипуновски: Оваа Влада на СДСМ е огромен дебакл на секаков план

Најнапред би сакале да ви искажеме огромна чест, задоволство и благодарност бидејќи првото реализирано интервју од страна на редакцијата на Сигнал.мк е токму со вас, Цветан Трипуновски, дел од највисокото раководство на ВМРО ДПМНЕ. Г-дине Трипуновски, како ја оценувате работата на Владата изминативе 16 месеци? Владата во изминатите 16 месеци е без концепт. Нема проекти, нема дела. Економијата евидентно тоне, на сите полиња бележиме катастрофално лоши резултати. Граѓаните имаат се помалку пари, а трошоците за живот се се поголеми. Се што прави оваа Влада е потпишување на штетни договори, во кои…

повеќе

Мицкоски за „Политика“: Преспанскиот договор ќе ја избрише Република Македонија

Со наслов „Преспанскиот договор ќе ја избрише Република Македонија“, белградскиот дневен весник „Политика“ објави интервју со претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски. Во интервјуто, кое е најавено на насловната страница, Мицкоски вели дека граѓаните на Македонија сами ќе донесат одлука дали ќе го бојкотираат референдумот, но дека ВМРО-ДПМНЕ сака да ги информира за опасноста која произлегува од капитулантскиот договор на Зоран Заев со Грција. Велите дека договорот од Преспа е штетен за Македонија. Дали тогаш сте изградиле став во врска со референдумот или останувате на тоа дека граѓаните да постапат по…

повеќе

Димитар Апасиев: По скоро три децении – па крајно време е да им се стави крај на преговорите за името

Мора радикално да расчистиме со корупцијата. И тука немаме алтернатива! Кога мислам на „радикално”, мислам на носење специјален закон за потекло на имот на сите јавни функционери од независноста до денес и за измени во Кривичниот законик според кои кривичните дела од областа на т.н. стопански/економски криминалитет воопшто нема да застаруваат и ќе може секогаш да се процесуираат, вели во интервјуто за МКД.мк професорот Димитар Апасиев од партијата Левица. Апасиев, професорот на штипскиот универзитет „Гоце Делчев“ и член на раководството на партијата Левица, неодамна го предупреди премиерот Зоран Заев дека…

повеќе

ИНТЕРВЈУ – Цветан Трипуновски: Оваа Влада на СДСМ е огромен дебакл на секаков план

Најнапред би сакале да ви искажеме огромна чест, задоволство и благодарност бидејќи првото реализирано интервју од страна на редакцијата на Сигнал.мк е токму со вас, Цветан Трипуновски, дел од највисокото раководство на ВМРО ДПМНЕ. Г-дине Трипуновски, како ја оценувате работата на Владата изминативе 16 месеци? Владата во изминатите 16 месеци е без концепт. Нема проекти, нема дела. Економијата евидентно тоне, на сите полиња бележиме катастрофално лоши резултати. Граѓаните имаат се помалку пари, а трошоците за живот се се поголеми. Се што прави оваа Влада е потпишување на штетни договори, во кои…

повеќе

Мицкоски за „Независен“: Со уставните измени стануваме бинационална творба

Лидерот на опозицијата, Христијан Мицкоски стравува дека со најавените уставни измени, покрај менувањето на името, ќе дојде и до редефинирање на државата со што Македонија ќе стане бинационална творба. Покрај тоа, изразува сомнеж дека премиерот Заев договорил нова бенефиција за албанската заедница во пресрет на претседателските избори. Повторува дека ставот на ВМРО-ДПМНЕ е непроменлив: тие се против договорот со Грција, но остава секој од граѓаните да размисли како ќе постапи. Во интервјуто за „Независен“, Мицкоски вели дека потпретседателот Митко Јанчев делува согласно нивната стратегија, а не против него лично. Уверен…

повеќе

Нано Ружин за Лидер: ВМРО-ДПМНЕ и Иванов треба да сносат одговорност ако не успее референдумот

Македонскиот политичар, дипломат, универзитетски професор и поранешен амбасадор на Македонија во НАТО, Нано Ружин, во интервју за „Економски Лидер”, предвидува три сценарија, кој што би можеле да се случат околу референдумот, во зависност од тоа дали тој ќе биде успешен или неуспешен. Тој не е сигурен, но се надева дека ќе се помине референдумскиот цензус и ќе излезат над 900000 гласачи. Според Ружин, ако не успее референдумот, одговорноста ќе треба да ја сносат претседателот Ѓорѓе Иванов и ВМРО-ДПМНЕ. Има силна дипломатска булдожер дипломатија која е децидна дека граѓаните се пред…

повеќе

Интервју со Наташа Андонова: Да не бев фудбалерка ќе носев униформа

Сум запознала многу светски фудбалери, но најголем впечаток ми остави Меси, поради тоа што не само што е феномен во својата работа, туку и една прекрасна и скромна личност Најважната споредна работа во светот се чини дека секогаш потсетува на машкиот пол. Но, во случајов не е така. Фудбалот, дриблањето и давањето голови ѝ одат од рака или „од нога“ на девојката од Неготино, Наташа Андонова. За нејзиното име сигурно сте слушнале, бидејќи станува збор за најдобрата македонска фудбалерка која сега е дел од престижниот клуб Барселона. Наташа за себе вели дека…

повеќе