Слаткаристика и „Билка“ ќе ги здружат силите

Рап артистот Марко Маринковиќ- Слаткаристика утре официјално ќе се приклучи на Здружението за канабис и зелени политики „Билка“, каде и ќе го промовира својот нов видео запис за песната “I wanna get high”. Здружението за канабис и зелени политики „Билка“ Скопје утре со почеток во 13 часот во малата сала на Универзална сала, промотивно ќе го прикаже вториот дел од кампањата со јавни личности “Декриминализација СЕГА!”, како и мини прес-конференција со презентирање на идните планови на Здружението. На овој настан специјален гостин ќе биде Марко Маринковиќ- Слаткаристика, кој официјално ќе…

повеќе

Што се случува откако ќе умреме?

Има ли живот по смртта? Ако е така, каде? Има ли рај? Што е небото? Што се случува со моето тело? Што е со мојата душа?Ова се едни од најкомплексните животни прашања, чии одговори се добиени со различен степен на успех од науката, уметноста и религијата. Проверете ги најновите истражувања во врска со ова, објавено од британскиот весник “Експрес”: Што ќе се случи со вашето тело откако ќе умрете?   Од медицинска гледна точка, смртта се јавува во две фази. Првата – клиничката смрт, продолжува четири до шест минути од…

повеќе

Изгрејсонцето на Марс звучи морничаво

Со помош на фотографиите снимени од роверот „Опортјунити“ на НАСА, научниците го репродуцираа изгрејсонцето на Марс во звук, користејќи се со техника наречена „сонификација на слики“. На овој начин се проучуваат површините на планетите, нивната атмосфера, климатските промени и вулканските ерупции. Користејќи се со информациите за светлината, бојата и надморската височина на Марс, научниците добија снимка од мелодија. Најдобро се слуша со слушалки и затворени очи.  

повеќе

За духовниот саморазвој ШТО Е ТОА „ПОЛУИНТЕЛЕКТУАЛЕЦ“?

Искрено, за Слободан Јовановиќ немавме чуено. Роден 1869, тој бил правник, историчар, писател и политичар на некогашното Кралство Југославија. Преземаме негов текст, од книгата „Прилог за проучување на српскиот национален карактер“, за еден специфичен вид интелект, кој одлично му легнува и на Македонецот. Земајќи го во неговиот најпотполн и најизразен вид, полуинтелектуалецот е човек кој уредно, па можеби дури и со многу добар успех завршил школо, но во поглед на културното образование и моралното воспитување не стекнал речиси ништо. Дали заради неговата вродена неспособност, или заради маните на школскиот систем, тој…

повеќе

„Ја мразам Македонија, никаква е“ – пакува куфери со години, а никако да се отсели

Вие заглавени на половина пат сте најтрагични. Сеете негативна енергија, мрачите сè околу себе, тапкате во место, сонувате за некои подобри краишта, но повторно сте тука. Колку луѓе околу вас откако ги знаете говорат против Македонија, ги нагласуваат сите негативни страни на својата татковина и пакуваат куфери? Но, никако да тргнат накај аеродром и да си купат билет во еден правец. Е тие се најтрагични. Секоја чест на оние што собрале храброст и тргнале на друго место, каде ќе бидат дојденци, за да си бараат подобро утре. И секоја чест…

повеќе

Вработените даваат отказ заради менаџерите, не заради компанијата

Вработените не даваат отказ заради компанијата во која работат, туку заради менаџерите. Можеби звучи како клише, но вистина е. Вработените никогаш не си одат заради компанијата во која работата, туку заради нивниот надреден. Во 2015 година направено е истражување од страна на Gallup, каде биле испитани повеќе од 7200 возрасни луѓе на оваа тема. Сите рекле дека си заминале заради тоа што сакале да избегаат од менаџерите. СЕ ПОСТАВУВА ПРАШАЊЕТО – КОЛКУ ОД ВРАБОТЕНИТЕ ПОЧНУВААТ ДА ЈА МРАЗАТ РАБОТАТА ЗАРАДИ ШЕФОТ? Да се изгуби еден од најдобрите вработени не е финансиски…

повеќе

Луѓето што оставаат неред се бунтовни и свои.

Луѓето преку постапките, емоциите и зборовите ги откриваат своите карактеристики. Луѓето што создаваат неред се бунтовни, свои и се држат до своето мислење. Тие знаат дека не се господари на светор, но добро ја чуваат и обележуваат својата територија. Нередот што го создсваат овие луѓе е симбол за креативна слобода. Исто така оваа карактеристика открива дека личноста е со отворен ум, подготвена за нови нешта и желба за мешање на различностите. Често нередот се оценува како невнимателност и неуредност. Тоа е сосема погрешна перцепција и слика за луѓето кои не…

повеќе

Сто години од теоријата на релативноста: Зошто Ајнштајн бил за социјализам?

–  Стопанската анархија на сегашното капиталистичко општество, според мое мислење, претставува вистински извор на зло. Приватниот  капитал секогаш тежнее да се сконцентрира во малку раце, а последица на тоа се народни претставници кои фактички не ги штитат во доволна мера непривелигираните делови на општеството. Освен тоа, во постоечките услови, капиталистите директно или индиректно ги контролираат главните извори на информации, печатот, радиото, образованието. Многу тешко, всушност, во поголем број случаи, скоро невозможно е граѓанинот да дојде до објективни заклучоци и да ги користи разумно своите политички права, – пишува Ајнштајн во текстот…

повеќе

Aкушерка од Чаир – Мислев дека имам видено се, но ова беше врв – колку навистина ти е потребно за да бидеш среќен

Приказна на оваа докторка од породилиште е толку дирлива, поради која ќе ви потечат солзи… Влегувам во породилиштето… На породилната маса, има млада девојка, која нема повеќе од 20 години, многу слаба, испиено лице, темни подочници… Не пушта ни глас, не се слуша дека ќе се породува. Акушерката во еден момент се доближи до мене и ми кажа дека е отворена веќе шест сантиметри, а терминот не и баш сега, и бебето е многу мало… Како се викаш, ја прашав, и се доближив до неа. Марина, ми одговори, тивко. Од…

повеќе

Уште едно „чудо“ во Охрид: Македонец од Мала Преспа, болен од церебрална парализа ќе трча на Охридскиот атлетски маратон

Охрид, 4. септември 2018 (ОХРИДПРЕС) – Васил Јанкула, Македонец од Мала Преспа кој боледува од детска целебрална парализа, ќе биде дел од 32-рото издание на Охридскиот меѓународен атлетски маратон, што ќе се одржи на 8-ми септември, јави електронското издание на весникот „Илинден“. – Васил боледува од детска целебрална парализа но воедно е и човек со огромна волја и бистар ум. Неговата желба да со точак на три тркала ги помине овие навистина тешки 30 километри полни со големи угорници и удолници беше предизвик пропратен со одредена резерва, но беше прифатена,…

повеќе