Информативна сесија за започнување сопствен бизнис и поддршка на мали и средни претријатија, старт-ап и спин-оф компании

Во Иновативниот центар на Факултетот за електротехника и информатички технологии денеска ќе биде одржана информативна сесија за можности за започнување на сопствен бизнис и поддршка на мали и средни претријатија, старт-ап и спин-оф компании. На информативната сесија ќе учествува претседателот на Владата задолжен за економски прашања Кочо Анѓушев, како и деканите на Машинскиот факултет Дарко Данев, на ФИНКИ, Иван Чорбев и продеканот за наука и меѓународна соработка на ФЕИТ, Владимир Дончев.

повеќе

Банките почнуваат да делат дивиденди за да го избегнат зголемениот данок на Тевдовски

Откако во јавноста излезе информацијата дека Владата планира да ја спроведе реформата на прогресивното оданочување голем дел од експертите го критикуваа ваквото решение за прибирање на повеќе средства во буџетот. Голем дел од познавачите на оваа материја коментираа дека со ваков чекор Владата и Министерството за финансии додатно ќе стимулираат сива економија како последица на одбегнување на плаќање на повисока стапка на данок и секако заминување на голем дел на луѓе кои се наоѓаат во тие 1 % надвор од земјата со што државата би изгубила на економски план и…

повеќе

ЕК: Македонскиот БДП годинава 2,1 отсто, главен ризик можната политичка нестабилност

Продолжуваат лошите проекции за растот на македонската економија од страна на меѓународни институции. По Светска банка, ЕБРД, НБРМ и Европската Комисија со лоши прогнози за растот на економијата. Македонија годинава ќе забележи економски раст од 2,1 отсто, прогнозира Европската Комисија во есенскиот извештај за економиите на земјите членки на ЕУ и државите кандидати. ЕК за наредната година предвидува македонската економија да порасне за 2,8 отсто, а во 2020 година за 3,1 процент. Во делот за Македонија се наведува дека економското опоравување на земјата ќе зависи од политичката состојба и нивото…

повеќе

Рафајловски: Не се потребни повисоки даноци туку даноци кои сите ќе ги плаќаат

Експертите се едногласни дека наводната даночна реформа за праведни даноци ќе нема речиси никаков ефект во буџетот на Република Македонија. Имено токму на оваа тема говореше и бизнисменот Горан Рафајловски во емисијата Отворено студио на телевизија Алфа кој потенцираше дека ефектот од средствата од ново наметнатиот прогресивен данок ќе биде минорен. -Ефектот уште пред седум дена кога ме прашаа, кажав дека ќе влијае не повеќе од 0,6 до 0,7 проценти, што значи дека ефектот не само што е мал туку е минорен, вели тој. Рафајловски посочи дека овие средства се…

повеќе

Витанов: Оваа влада води најлоша економска политика по осамостојувањето на Македонија

Доколку овој предлог помине така, тоа е апсолутно ДА ќе ги казни успешните, но нема да им помогне на сиромашните. Иако они кажуваат нели обратно треба да знаат луѓето дека персоналниот данок оди во локалната самоуправа.  Што значи воопшто не влегува во централниот буџет за да они креираат политики на сиромашните. Тоа е една обична популистичка манипулација, објаснува за Пресинг Тв економскиот и финансиски консултант, Зоран Витанов. Витанов образложи дека посуштинскиот проблем, тука има една основна работа тоа е дека овој Закон се предлага во средината на ноември и се…

повеќе

Поголем данок за играчите на спортска: Од 1 јануари кладилниците ќе исплаќаат помалку пари

Од 1 јануари со измените на законот за персонален данок се менуваат и правилата во спортските обложувалници. Имено, со измените, данокот на доход од игри на среќа ќе се плаќа по нова, единствена каматна стапка од 15%, што е зголемување за 50% или 5 процентни поени од актуелната стапка која изнесува 10%. Во моментов, обложувалниците задржуваат по 10% од секоја добивка. Па така, ако сте уплатиле ливче за 100 денари и сте добиле 1000 денари, обложувалницата ќе ви исплати 910 денари, бидејќи на вашата добивка од 900 денари (1000 денари…

повеќе

Бизнис заедницата против прогресивниот данок

Негативни реакции за најавениот прогресивен данок и пензиската реформа кои вчера ги презентираше Владата. Бизнисот на нож го дочека прогресивниот данок со кој за приходите над 90.000 денари се воведува персонален данок од 18%. Велат ека ова ќе биде удар по нивниот џеб. Не се сигурни дека некои во нивните редови нема да фатат крив правец кон даночна евазија, ниту за тоа дали зголемените трошоци ќе ги компензиираат од платите на вработените. За Бизнис конфедерацијата на Македонија двете реформи не се суштински, туку само шминка. -Знаете онаа ментална бариера која…

повеќе

Владата ги зголемува придонесите за плата!

Придонесите на плата ќе се зголемат за 0,5 проценти, а работниците со бенифициран стаж и оние родени до 1 јануари 1967 година ќе имаат можност да се вратат во првиот столб. Ова го предвидива пензиската реформа што ја објави министерката за труд и социјална политика Мила Царовска. Според неа, овие мерки се во функција на стабилизација на пензискиот систем и со нив дупката во пензискиот фонд, која изнесува околу 309 милиони евра, треба да се намали за околу 35 милиони евра. Министерката објави дека нема да има замрзнување на пензиите…

повеќе

ТРАЈКО СЛАВЕСКИ: Дури и една богата Финска се откажа од експриментите што ги прави македонската Влада

СДСМ е на пат да ја доуништи македонската економија. Поврзано со крајно катастрофалните резултати и перформанси на македонската економија во изминативе 15 до 18 месеци во време на владеење на коалицијата на власт предводена од СДСМ и ДУИ сега конечно се најавува зголемување на даноците во Република Македонија и покрај сите укажувања од страна на јавноста на бизнис заедницата и на граѓаните дека тоа во овој момент за Република Македонија е погрешна мерка, истакна Трајко Славески, член на ИК на ВМРО-ДПМНЕ. Во продолжение следува интегрален текст од прес-конференцијата на Славески.…

повеќе

Растат даноците: Владата ќе воведе прогресивно оданочување – дополнителни 8% данок за доход

Министерот за финансии Драган Тевдоски на прес конференција соопшти дека Владата одлучила да се воведе прогресивно оданочување и да се напушти рамниот данок. Даночната реформа ќе значи воведување на дополнителни 8 проценти за делот од доходот кој поминува 90 000 денари. Ова значи дека до 90 000 денари доход, данокот останува 10 проценти само на делот кој надминува 90 000 денари би се плаќале дополнителни 8 проценти. Државата од воведувањето на прогресивен данок би добивала 25 милиони евра.  

повеќе