Гостивар: Во улична тепачка, двајца повредени и петмина приведени

Во тепачка меѓу две групи што вчера се случила на улицата „Браќа Ѓиноски“ во Гостивар, со потешки повреди се задобиле две лица, а полицијата лишила од слобода петмина жители на селото Ѓурѓевиште. Физичката пресметка го привлече вниманието на гостиварци заради жестокоста и местото на случување, кое важи за многу прометно. Причината за тепачката најверојатно се недоразбирања кои соселаните ги имале од претходно. Според СВР Тетово , вчера околу 14 часот физички биле нападнати Б.Н. (49) и Р.М (24) од гостиварското село Ѓурѓевиште. Во нападот врз нив биле употребиле и дрвени…

повеќе

Кривична пријава за скопјанка за нелегални онлајн трансакции

Триестгодишна скопјанка заработи кривична пријава поради постоење основи на сомнение дека со платежна картичка на оштетено физичко лице направила 15 онлајн трансакции, при што нанела штета за околу 33.000 денари. – Секторот за компјутерски криминал и дигитална форензика при Министерството за внатрешни работи на Република Македонија до Основното јавно обвинителство Скопје поднесе кривична пријава против скопјанката Ј.И.(30) поради постоење основи на сомнение за сторенo кривичнo делo казниво по член 274-б став 1 во врска со став 3 од Кривичниот законик на Република Македонија, соопшти МВР. Пријавената со платежна картичка на оштетено…

повеќе

КРИВИЧНА ЗА ЛИХВАРСТВО: Му дал 12 000 денари, добил назад 40 000 и барал уште

Поради постоење основи на сомнение за сторено казнено дело „лихварство“, надворешната канцеларија за криминалистички работи Струга, поднесе кривична пријава против Ј.П.(32) од Струга. СВР ОХрид соопшти дела лицето казненото дело го сторило на 17 јули годинава на улицата „Партизанска“ во Струга, каде го пресретнал сега оштетениот Ц.Ш.(34) и веднаш почнал вербална расправија барајќи му пари, а потоа и физички го нападнал. Според пријавата од сега оштетениот, вербалните закани и физичките напади врз него,  пријавениот Ј.П. ги вршел од 2013 година кога тој на оштетениот му позајмил 12.000  денари. Оттогаш, како…

повеќе

Кривична пријава за охриѓанец што му се заканувал на пратеник

Секторот за компјутерски криминал и дигитална форензика при Министерството за внатрешни работи до надлежното јавно обвинителство ќе поднесе кривична пријава против M.K. (27) од Охрид. Пријавата е поради објава на социјалната мрежа Фејсбук со која се предизвикува загрозување на сигурноста на пратеник, односно поради постоење основано сомнение за сторено кривично дело по чл.144 „Загрозување на сигурност“ од Кривичниот законик на Република Македонија. Како што соопшти МВР, по насоки на Основното јавно обвинителство Охрид, на 22.10.2018 година М.К. е повикан во полициска станица, каде појаснил дека објавата ја направил од својот…

повеќе

Куќен притвор за вработен во МЕПСО поради примање поткуп

Надлежен јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Штип, постапувајќи по кривичната пријава од Министерството за внатрешни работи, донесе наредба за спроведување на истрага против лице од Скопје, вработено во МЕПСО. На осомничениот му се става на товар дека сторил кривично дело – Примање поткуп по член 357 ст. 4 во врска со ст.2 од Кривичниот законик, соопшти Јавното обинителство на Република Македонија . Надлежниот јавен обвинител, ценејќи дека се исполнети законските услови, до Судијата на претходна постапка при Основниот суд – Штип достави предлог за определување на мерка – притвор. Судијата на претходна…

повеќе

Во затворот во Тетово пронајден хероин во кутија со сок

Вработени во затвор Тетово вчера при преглед на храна и пијалоци донесени од мајка на затвореник, кој е на издржување времена мерка притвор, во кутија со сок пронашле зипер кеса со хероин. Како што информира МВР, вчера околу 11 часот од страна на вработени во затвор Тетово при преглед на храна и пијалоци доставена од И.С. (61) од село Мала Речица, тетовско, кои ги донела за нејзиниот син Ф.С. (29), кој е на издржување времена мерка притвор, во една кутија со сок била пронајдена зипер кеса со хероин. По пријавата…

повеќе

Kичевчанец фатен со големо количество дрога

Поради постоење основи на сомнение за сторени казнени дела „неовластено производство и пуштање во промет наркотични дроги, психотропни супстанции и прекурсори“, „спречување службено лице во вршење службено дејствие“ и „спречување на докажување“, полициската станица од Кичево поднесе кривична пријава против А.А. (34) од Кичево. При претрес извршен во неговиот дом на 23-ми минатиот месец, пријавениот започнал да ги попречува и ги оттурнувал полициските службеници во преземнањето на службените дејствија, а во еден момент од кујната земал две кеси со опаковки со бела прашкаста материја и се обидел да ги исфрли…

повеќе

Детали за убиството во Дебар: Блерта која го ликвидираше семејството слетала од Виена во Скопје?!

Главната осомничена за тројното убиство на семејството Поцеста, најстарата ќерка Блерта и признала се на полицијата. Одреден и е 30 дневен притвор, заедно со двајцата помагачи. 28 годишната Блерта како што пишуваат албанските медиуми, рекла дека сакала да се омажи за Италијанец, но не и било дозволено, па тоа најверојатно и било мотив за убиството. Во меѓувреме Приштинска „Газета експрес“ пренесува дел од разговор со Расим Финдо, кој се сомнева дека убиството наводно било извршено за пари. Тој за првпат јавно зборувал дека наводно причината за убиството би можела да…

повеќе

Уште една голема трагедија ја потресе Македонија: Синоќа убиени татко, мајка и нивната малолетна ќерка

Во Дебар синоќа се случи тројно убиство. Смртно се застрелани маж, неговата сопруга и нивната малолетна ќерка. Полициската станица од општа надлежност во Дебар за настанот добила дојава од граѓанин, по што била известена Општата болница. Екипа на итната медицинска помош веднаш приситгнала, но за жал лекарот само констатирал смрт. Мотивите за тројното убиство се непознати. Поради тежината на кривичното дело тоа е под надлежност на јавното обвинителство од Гостивар. Од Секторот за внатрешни работи од Охрид информации за случајот најавија во текот на денов. (Миа)

повеќе

Расправија предизвикала престрелка во Чаир

Расправија помеѓу три лица довела до меѓусебна оружена престрелка на улицата „Лазо Трповски“ во скопската населба Чаир, вечерва околу 19 часот. До инцидентот во кој нема повредени, дошло поради нерасчистени имотно-правни односи, според неофицијални информации. Полицијата е излезена на терен, каде што се работи на расчистување на случајот.

повеќе