Милошоски до Макрон: Благодарам што бевте искрен, и за Северна и Преспа

И претседателот на Франција со видео порака проба да агитира за успешен референдум, иако реално помогна за бојкот на истиот. Милошоски откако беше објавен видео записот од обраќањето на претседателот на Франција, Емануел Макрон кон граѓаните на Македонија, имаше само едно благодарам што стави крај на шарените лаги на Зоран Заев и Никола Димитров за што е референдумот на 30 септември. Имено претседателот на Франција, во својот повик до граѓаните на Македонија, во видео порака за прв пат од низата државници кои немаа храброст да бидат искрени на што точно…

повеќе

Иванов: На 30 септември нема да излезам да гласам

Претседателот на Р.Македонија Ѓорге Иванов, кој е во посета на Соединетите Американски Држави, каде што в четврток треба да одржи говор пред Генералното Собрание на Обединетите нации, рано утринава по македонско време учествуваше на гала-вечера организирана од македонската дијаспора во Детроит. Пред присутните на гала-вечерата во организација на Обединетата македонска дијаспора Иванов одржа говор, во кој истакна дека тој веќе еднаш излегол на референум, и тоа на 8 септември пред 27 години. Додаде дека тој тогаш гласал за самостојна, суверена и независна Р.Македонија и е горд на таа одлука. -Што…

повеќе

Димитров: Од нас на 30 септември зависи нашата иднина и на нашите деца

Како ретко кога во историјата сега се зависи од нас за нашата иднина. По 27 години го најдовме патот до Европа и како Македонци ќе влеземе во НАТО и како Македонци ќе чекориме во ЕУ, нагласи министерот за надворешни работи Никола Димитров на денешната трибина во центарот на Прилеп, пред Градскиот саат на трибината пред прилепчани насловена „Излези за европска Македонија“, нагласувајќи ги придобивките од влезот во НАТО и ЕУ. – Ако успее овој процес, државата и институциите ќе бидат Република Северна Македонија. Државјанството ќе биде македонско, со коса црта…

повеќе

Трикратно се зголемува социјалната помош и сега ќе изнесува 11.700 денари

Од почетокот на следната година, четиричлено домаќинство во социјален ризик со едно работно неспособно лице ќе има можност да добива месечен надоместок од 11.700-тини денари. За повеќе од 70% од корисниците на социјалната помош зголемувањето е повеќе од 300% или три пати повеќе од тоа што досега го добивале“, информираше Премиерот Заев на денешната прес – конференција. Новиот систем на социјална и детска заштита ќе придонесе за извлекување на најранливите граѓани, но и на децата од сиромаштија. Реформата ќе подразбира и поддршка за комплетирање на образование на овие лица, со…

повеќе

Француски „Монд“: БЕГАЛСКИ КАМПОВИ ЌЕ СЕ ГРАДАТ ВО МАКЕДОНИЈА:

На самитот во Софија кој се одржа пред неколку недели во главниот град на соседна Бугарија лидерите на ЕУ разговарале за отворање на бегалски кампови на Балканот, пренесува францускиот весник ,,Монд’’. На самитот присуствуваше и македонскиот премиер Зоран Заев, но сепак во фокусот на македонските медиуми беше прашањето за името, па така останатите теми на самитот останаа речиси не забележани. Целта на мигрантските кампови кои би биле изградени на Балканот и во Македонија бибила, спречување на бегалците и мигрантите да влегуваат на територијата на Европската Унија. Ваквиот предлог според францускиот…

повеќе

Арсовски: Kартелот на СДСМ владее криминално на централно и локално ниво, а граѓаните се нивни заложници

СДСМ владее криминално и на централно и на локално ниво. Не може да се очекува ништо поинаку од соработниците на човек кој е три пати аболициран и кого целата јавност го виде како јавно бара поткуп од едно евро за Вицето, вели Димче Арсовски, портпарол на ВМРО-ДПМНЕ. -Уште колку треба да ја посрамотат земјава и уште колку треба да го ограбат народот за да се понесе одговорност за скандалите. Градоначалникот на Ново Село се уште е човек кој ни помалку, ни повеќе беше фатен како шверцува цигари! Сега СДСМ бега…

повеќе

ЗАЕВ СЕ ЗАКАНУВА СО ВОЈНА: Ако не сме гласале на референдумот, можна е дестабилизација а НАТО нема да не брани

Премиерот Зоран Заев, од митнгот во Велес вчера индиректно се закани дека доколку државата не влезе во НАТО можна е дестабилизација, бидејќи како што вели тој Балканот во минатото знаел да биде бомбастичен. – Балканот и во минатото знаел да биде динамичен, знаел да биде бунтовен, но знаел да биде и бомбастичен, го гледате пак се разбуричкува некако, сите веќе знаеме што се случува на северот од нас. Како претседател на владата ги имам сите информации, должност е тоа на службите и домашни и регионални, јас се плашам за нашата…

повеќе

НОВИ ДОКУМЕНТИ ОД ВИКИЛИКС: Али Ахмети го цинкарел Груевски – Екс премиерот по ниедна цена не прифаќал промена на идентитет и име!

СДСМ во очи на референдумот за промена на името во јавнсота извади само еден допис за наводен разговор за името помеѓу екс премиерот Никола Груевски и екс амбасадорката на САД, Џулија МИлованович од Викиликс. Разговорот беше изваден од контекст со надеж дека народот ќе го гледа тоа површно и нема да го анализира подлабоко бидејќи во тој разговор ниту се зборело или барало промена на уставното име, ниту институционално откажување од националноста , ниту пак откажување од историјата. Во разговорите и дописите протечени на Викиликс кои неодамна беа објавени во…

повеќе

Неверојатно: Бан Ки Мун ѝ порача на Македонија да не прави компромис за името со Грција!

Бан Ки Мун, генералниот секретар на Обединетите нации, кој вечерва пристигна во Охрид, даде шокантна изјава со која индиректно ја повика Македонија никако да не прави компромис со Грција за прашања како што се самоопределувањето и самоименувањето, а кои ОН ги сметаат за загарантирани универзални права. Ова синоќа го јави телевизијата Канал 5, која нагласи дека изјавите на генералниот секретар на Обединетите нации ќе предизвикаат жестоки реакции од Грција. Телевизијата ја оценува изјавата на Бан Ки Мункако шокантна и наведува дека таа ќе предизвика сериозни полемики и размислувања и во Скопје…

повеќе

Адеми за 3 дена склучил 27 тендери во 4 очи вредни 7 милиони евра со фирми на ДУИ

Финансискиот скандал со тетовската печатница „Арбериа Десигн“ и со фирмата Арс Ламина од Скопје отвора големи сомнежи во јавноста, откако министерството за образование во четири очи склучило два договори тешки близу 5,3 милиони евра. За скандалот да биде уште поголем, покрај овие два, министерството склучило договори и со уште 25 нови фирми, суми вредни стотици илјади евра. На двата, но и на останатите 25 договори – потпишан е министерот за образование Арбер Адеми. Во делот на известувањето на бирото за јавни набавки стои дека сите 27 договори биле склучени од…

повеќе