МВР поднесе кривична против Митко Јанчев: Фалсификувал исправи?!

Пред почетокот на гласањето за уставните измени во Собранието, МВР поднесе кривична пријава за фалсификување исправи, против градоначалникот на Кавадарци Митко Јанчев, објави МВР во денешниот билтен. Надворешната канцеларија за криминалистички работи Кавадарци поднесе кривична пријава против Г.Ч.(37) од Кавадарци поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „фалсификување исправа“, потоа против Mитко Јанчев (37) од Кавадарци поради постоење основи на сомнение за сторени кривични дела „фалсификување исправа“ и „злоупотреба на службената положба и овластување“, како и против К.Г.(63) нотар од Кавадарци и М.М.(63) од Кавадарци, вработен во МВР…

повеќе

Милошоски: Ајде Талат, почни ја седницата! Немате 80 пратеници!

Пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата, Антонијо Милошоски на прес конференција во собранието јавно го повика претседателот на законодавниот дом да го стави на дневен ред гласањето за уставни измени. -Поминаа 19 дена откако граѓаните на референдум се изјаснија дека не прифаќаат проена на уставното име. 19 дена, власта го одолговлекува гласањето за да се врши притисок врз пратениците на ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата За подобра Македонија. Го повикувам господинот Талат Џафери да не одолговлекува и да ја стави точката на гласање, затоа што пратениците ја почитуваат вољата на народот и нема…

повеќе

НЕТПРЕС:ПРЕДМЕТОТ ЗА ИЗБОРНИТЕ НЕРЕГУЛАРНОСТИ СТАВЕН ВО ФИОКА Спасовски и Заев недопирливи за Обвинителството

Истрагите за изборни измами во кои се вклучени Оливер Спасовски и Вице Заев се однесуваат на изборите во 2014 и 2016 година. На повеќе локации во Куманово и Струмица овие двајца осомничени со користење на посебни истражни мерки се фатени во поткуп при избори и гласање на Роми во Турското Маало во Струмица, како и низ повеќе места во Куманово. Двајцата преку локални партиски активисти, но и полициски началници (во Куманово) координирале во распределба на финансиски средства и огревно дрво на лица со ниски примања, со цел нивно гласање за…

повеќе

Власта во Македонија преку судот уценува пратеници

Сомнително е како Специјалното јавно обвинителство почна да се интересира за 15 пратеници од ВМРО-ДПМНЕ токму во време кога треба да се обезбеди мнозинство во македонското Собрание за изгласување на уставните промени, пишува германскиот весник Франкфуртер Алгемајне Цајтунг (ФАЗ). – ВМРО-ДПМНЕ е против преименувањето на државата, а без гласовите на барем дел од нејзините пратеници, дво-третинското мнозинство е недостижно за премиерот Зоран Заев. И токму овој деликатен момент, повеќе пратеници од опозицијата добија покани да се појават пред Специјалното обвинителство. Одеднаш обвинителството се интересира за 15 пратеници, што не е…

повеќе

Апел за помош: Потребни се 200.000 евра за лекување на 15 годишно девојче од Охрид во Германија

Судбината си поигрува со уште еден млад живот. На петнаесетгодишната Сара Настеска од Охрид дијагностициран и е малиген тумор „Anemija Plastica“ кој ја напаѓа коскената срж и не дозволува  правилна регенерација на крвта во организмот. Во најкраток рок на Сара треба да и се изврши трансплантација на коскена срж, што според нејзиното семејство е единствена можност за целосно излекување и враќање во нормален живот на девојчето. Единствен сроден донор  е нејзиниот две години помал брат. Зафатот и лекувањето чинат 200.000 евра во специјализирана детска болница во Германија, која нуди висока…

повеќе

Вучиќ: Недостасуваше нешто во понудата на ЕУ до Македонија за референдумот

По неуспехот на референдумот во Македонија и изборите во БиХ се охрабрувам да кажам дека имаме потреба од посилна ЕУ во регионот. Потребно ни е нешто опипливо, не само поддршка, туку потребно ни е исполнување на ветувањата од Европа, рече српскиот претседател Александар Вучиќ на Белградскиот безбедоносен форум. На отворањето на форумот, Вучиќ заедно со австрискиот претседател Александар ван дер Белен, најголемиот дел од говорот на темата „Западен Балкан и ЕУ“ го посвети на состобата во Македонија. – За жал, очигледно е дека договорот што го склучија двете страни, а…

повеќе

Семејството Богдановски реагира на ставовите на Љубчо Георгиевски

Драган Петковски како претставник на семејството на Драган Богдановски се јави до медиумите со реакција во врска со изнесените ставови на поранешниот премиер и лидер на ВМРО-ДПМНЕ, Љубчо Георгиевски во книгата „Мојата македонска приказна-каде одиш Македонијо“. Во продолжение следи рекацијата на Петковски во целост: Почитуван г-дине Георгиевски, Како претставник на фамилијата на Драган Богдановски, идеологот и еден од основачите на политичката партија ВМРО-ДПМНЕ решив да ви се обратам за првпат, гледајќи дека не престанувате со оцрнувањето на ликот и делото на мојот вујко. Повод се извадоците од вашата најнова книга во…

повеќе

ВМРО-ДПМНЕ: Државната агенција МИА објави лажни вести за исклучување на партијата од ЕНП

Обраќањето на потпретседателот Александар Николоски на конференцијата на Европската народна партија е најдобар показател за партнерските односи на ВМРО-ДПМНЕ со ЕНП (EPP), соопшти денеска опозициската партија, во врска со лажните вести кои се раширија за нејзино исклучување од ЕНП. – Вистината е дека ниту имало отпочнато постапка, ниту во моментов се води постапка за исклучување на партијата од ЕНП. Секоја друга информација е тенденциозно ширење на лажни вести и невистини. Државната агенција МИА мора да постапува професионално, водејќи се по основните етички новинарски стандарди на објективност и непристрасност. Државната агенција…

повеќе

ВМРО-ДПМНЕ НИТУ ЌЕ БИДЕ ИСКЛУЧЕНА ОД ЕПП НИТУ СЕ ДИСКУТИРАЛО ТАКВО НЕШТО: Претседателот на ЕПП лично ги демантираше дезинформацииите за исклучување на ВМРО-ДПМНЕ од ЕПП

По информациите дека партијата ВМРО-ДПМНЕ ќе биде исклучена од ЕПП денеска со демант излезе претседателот на ЕПП Жозеф Дол. -Постојат јасни правила за исклучување на партијата од ЕПП: Член 9 од нашиот статут јасно наведува дека 7 партии членки од 5 различни држави мора да испратат барање до партиското претседателство за да се исклучи некоја партија. Ние секогаш ги почитуваме правилата, но сé уште не сме добиле такво барање. Оваа реакција доаѓа откако неодамна во провладините медиуми беше објавена информација дека партијата ВМРО-ДПМНЕ би можела да биде исклучена од своето…

повеќе

Јанушев: СДСМ треба да ја преземе одговорноста за неуспешниот референдум

За нас Македонците, за мене лично како Македонец и за ВМРО-ДПМНЕ е неприфатливо да се менува Уставот со цел промена на уставното име, кажа Јанушев, генерален секретар на ВМРО-ДПМНЕ гостувајќи на телевизија Телма. Според него СДСМ се целосно одговорни за ваквата состојба, односно и за лажната слика предизвикана надвор, која не соодветствува со реалноста во Република Македонија. -Денес по референдумот СДСМ се обидува да ја префрли одговорноста кон ВМРО-ДПМНЕ, а истата лежи единствено во лажната предреферендумска слика. СДСМ треба да си ја преземе одговорноста за референдумот, бидејќи ВМРО-ДПМНЕ не одеше…

повеќе