ВМРО-ДПМНЕ: Додека Царовска се фали со 200, Тевдовски успеа незаконски да вработи 6.000 партиски војници

Единствените кои се вработуваат се партиските војници на власта, притоа рушејќи ги сите креитериуми, реагираат од ВМРО-ДПМНЕ на денешната објава на министерската Мила Царовска за бројот на вработувања во  Министерството за труд и социјала. – Додека Царовска се фали на прес конференции, нејзиниот колега Тевдовски прави незаконски вработувања на 6.000 партиски војници. Повторуваме 6.000 партиски војници кои ќе бидат на државна сметка. Има еден критериум, а тоа е да се има членска книшка на СДСМ. Масовна корупција во очи на референдумот, се вели во соопштението од опозициската партија. И додека…

повеќе

ЕТЕ НИ ГИ БЕНЕФИЦИИТE(!?) ОД ДОГОВОРОТ ЗА ПРИЈАТЕЛСТВО

М-р Мартин ТРЕНЕВСКИ, екс министер и амбасадор ЕТЕ НИ ГИ БЕНЕФИЦИИТE(!?) ОД ДОГОВОРОТ ЗА ПРИЈАТЕЛСТВО Помина уште еден Илинден. И наместо да му се израдуваме, како секогаш во минатото на нашиот најсветол датум – 2 август – двојниот Илинден, сега се соочуваме по кој знае кој пат со брутална антимакедонска кампања од источните соседи кои настојуваат да не одмакедончат, а светиот Илинден да си го присвојат, да не натераат и да ни наметнат нам, на македонците – со некакво писание што го нарекуваат Договор за пријателство, да се откажеме од…

повеќе

Трамп го повлекува безбедносниот сертификат на „мрднатата работа“ зад терористичкиот напад -Куманово

Трамп го повлекува безбедносниот сертификат на „мрднатата работа“ зад терористичкиот напад во Куманово Претседателот на САД, Трамп, ја отповика безбедносната дозвола за поранешниот директор на ЦИА и терорист Џон Бренан, објави во средата Белата куќа, а во првата одлука да се направи преглед на пристапот до неколку врвни службеници за разузнавање и за спроведување на некој закони од Обама. Портпаролот за Белата куќа, Сара Сандерс, ја прочита изјавата во име на претседателот за време на почетокот на брифингот за медиуми, велејќи дека Бренан “има историја што го доведува во прашање…

повеќе

Македонската Дијаспора остро го осудува договорот Заев -Ципрас

Во просториите на Централниот штаб на ВМРО-ДПМНЕ одржавме координативен состанок на претседателите на ЗК на ВМРО-ДПМНЕ со претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски. Претставниците на ЗК го информираа претседателот за ситуацијата на македонците во дијаспората, пренесувајќи му дека македонската дијаспора од Европа, Америка и Австралија стои зад ВМРО-ДПМНЕ и одлуките на претседателот Мицкоски. Истовремено истакнаа дека Македонската Дијаспора остро го осудува договорот Заев -Ципрас и дека истиот нема да биде поддржан од нивна страна. Претседателот Мицкоски ги информираше за актуелната политичко-економска состојба во Република Македонија и за штетните политики кои ги…

повеќе

ВМРО-ДПМНЕ: Односот на Заев кон АРМ не е искрен

За жал Зоран Заев и Радмила Шекеринска и удираат шамар на АРМ. Додека Зоран Заев прави неискрени хвалоспеви во реалноста удира по столбот на државноста, армијата на Република Македонија. Додека Зоран Заев вели дека бил за НАТО, со ваква криминална власт НАТО е се подалеку. Ова е влада која успеа дури и од пропаднатата прослава за НАТО да пере пари изразено во илјадници евра. И додека и Шекеринска и Заев сакаат да се сликаат со војниците, во реалноста тие се оставени на цедило и нема пари дури за нивен превоз.…

повеќе

Деветта Школа за млади лидери на претседателот Иванов од 20-ти до 30 август

Четириесет учесници и триесетина предавачи од Македонија, Европа и светот ќе бидат дел од деветтата Школа за млади лидери која ќе се одржува во Струга од 20-ти до 30 август.  На свеченото отворање на Школата в понеделник во Струга, покрај претседателот Иванов, обраќање ќе има и поранешниот претседател на Летонија  Валдис Затлерс. Оваа година програмата на Школата за млади лидери ќе биде фокусирана на најдобрите практики и знаења за развој на еко-системи за поттикнување на стартап, мали и средни претпријатија, како и деловното истражување и иновациите воопшто. Меѓу предавачите годинава ќе…

повеќе

Во понеделник завршува одморот за пратениците

Пратениците од понеделник по летниот одмор започнуваат со своите вообичаени активности во Собранието. Во текот на следната недела се очекува да бидат соопштени и информации за тоа дали и како на пратениците и пратеничките групи ќе учествуваат во јавната пропаганда за референдумот, но и тоа дали Собранието, како овластен предлагач, со свои претставници ќе ја набљудува работата на изборните органи што ќе го спроведуваат референдумот на 30 септември. Во понеделник на 20 август на собраниската веб-страна веќе е закажана седница на Комисија за економски прашања, а за 29 август, пак,…

повеќе

ШТО ПРАВИМЕ СО ДЕЦАТА СО ПОСЕБНИ ПОТРЕБИ КОСТУМИСАНИ ГОСПОДА?!

Министерство за култура, Министерство за образование, Министерство за труд и соцјални работи, Министерство за… Со комплетно учество и планови, проекти, акции, вклучувајки ги со сите законски и незаконски ритуали од финансиска и техничка поддршка… Потоа доаѓа процес на широки консултации и учество, состаноци, дискусии, дебати и конференции со комплетна дадена „обемна поддршка“ од страна на многубројни „експерти“, просветни работници и академски лица, јавни и политички фигури и што ти уште не… Толку многу усвоени предлог- закони (надополнети, модеризирани), со сите тие значајни стратегии започнати од 1996 година за „модернизација на…

повеќе

ЗНМ лобира кај дипломатите против политичкото рекламирање во медиумите

СКОПЈЕ, 16.08.2018 – Претставници на Здружението на новинарите на Македонија вчера и денеска се сретнаa со дипломати акредитирани во Скопје. Претседателот на ЗНМ Насер Селмани и директорот Драган Секуловски имаа одвоени средби со францускиот амбасадор Кристијан Тимоние, амбасадорот на Кралството Холандија, Вилем Ваутер Пломп, заменик амбасадорот на Делегацијата на Европската Унија, Лукаш Холуб, како и со политичкиот советник во американската амбасада Пол Граден. На сите средби претседателот на ЗНМ изрази голема загриженост за последните измени на Изборниот законик за легализација на политичката пропаганда во медиумите со јавни пари и индиректна…

повеќе

Брегзитот беше со законски дупки, македонскиот референдум самиот по себе е незаконски

Не така одамна на сите камбани се зборуваше за незаконско трошење пари во јавни кампањи од страна на владата на Никола Груевски. За некои, можеби, реакциите беа и оправдани, иако секаде во светот се водат владини кампањи кои се од јавен интерес. Но, проблемот беше што опозиционерите и „шарените“ носеа само наочари за омраза, па не може да видат што е просо, а што пченица.Не пример никогаш не се побунија за доларите од Соросовата фондација, или од УСАИД. Како е сега по прашањњето на референдумот? Како се рекламира Владата? Од…

повеќе