Заедничка македонско-бугарска владина седница на почетокот на декември

На почетокот на декември ќе биде одржана заедничка седница на владите на Македонија и Бугарија, што ќе се совпадне со пуштањето во употреба на дел од автопатот „Струма“ меѓу Кресна и Сандански, соопшти бугарскиот премиер Бојко Борисов по денешната средба со претседателот на македонската Влада Зоран Заев во Софија. Борисов пред новинарите повтори дека поранешниот македонски премиер Никола Груевски, кој избега и побара азил во Унгарија, никогаш ниту барал, ниту му е издаден бугарски пасош, како што објавија некои унгарски медиуми. Македонскиот премиер Заев рече дека имал конструктивна средба со…

повеќе

Ѓорѓе Иванов предупредува за груба манипулација од страна на МВР и УБК

Шефот на државата Ѓорге Иванов предупредува од груба манипулација од страна на УБК, откако во медиумите беа објавени извадоци од решението на Кривичниот совет на Основниот суд Скопје 1 за прифаќањето на предлогот на СЈО, Миле Јанакиески да биде притворен. Поточно судијата на претходна постапка донел таква одлука откако претходно Јанакиески наводно преку посредник не успеал да издејствува амнестија од претседателот, па за Судот тоа било причина да го стават во Шутка. Од кабинетот на Иванов предупредуваат дека станува збор за конструкција на лаги врз основа на претпоставки со цел…

повеќе

Власта фатена во лага: Дали е можно Спасовски да собирал информации за Јанакиески, а да не знаел ништо за Груевски?!

Премиерот Зоран Заев и министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски знаеле за движењето на поранешниот премиер Никола Груевски? Ова е прашањето кое на големо се коментира во јавноста, откако беше определен притвор за Миле Јанакиески врз основа на белешка на УБК за наводно бегство кој го спремал Јанакиески. Во однос на Груевски повеќе од јасно е дека човекот кого со месеци го следат безбедносните служби, за кого одредени медиуми пишуваа и најсочни детали со кого се среќавал, што зборувал на средбите, како зборувал, невозможно е да избега со сопствени сили…

повеќе

#Бојкотирам уставни промени. На денот на Крсте Петков Мисирков да го дигнеме народниот глас против нелегалната промена на името и бришењето на АСНОМ

Движењето „БОЈКОТИРАМ„ познато повеќе по социјалните мрежи ,масовно ги повикува сите да излезат на протест во Скопје на ден 18.11.2018 год Недела во 18 час. за да покажеме дека сме силно против капитулантскиот договор од Преспа каде Македонија од име на Владата но не и на народот сака да го промени името на нашата вековна Македонија без дозвола од сопствениот народ,или насила во Собрание на Македонија со пратениците. Имаме барања кој ќе им ги испорачаме на властите во Македонија: Во согласност со ПРОГЛАСОТ на #Бојкотирам уставни промени се организира натпартиски и сенароден…

повеќе

НАЦИОНАЛНА ДРЖАВА

Политиколозите „нацијата„ воопштено ја дефинираат како група луѓе кои имаат заеднички особености во однос на јазикот,културата и/или етничката припадност,а „националната држава„ се однесува на политичката структура во која националната група има целосна власт во рамките на своите граници. Основно обележје на националните држави,наспроти феудалниот систем или царствата,е раздвојувањето на економскиот од политичкиот живот. Владејачките системи во националните држави можат многу да се разликуваат според организирањето на своите институции,но повеќето држави имаат законодавна,извршна и судска власт. Во некои држави,вклучувајки ги Канада,САД,Индија,Еритреја и Кина,се прават напори за создавање единствен национален идентитет што…

повеќе

Што е општествена положба?

Општествена интеракција и општествени улоги Oпштествената интеракција е од посебен интерес за социолозите, посебно за Ирвинг Гофман. Тој ја сфаќа интеракцијата како взаемно влијание на поединците помогнато со помош на комуникацијата. Со други зборови, интеракцијата може да се сфати и како општествен однос кој опфаќа меѓудејство на поединците со кој се создаваат правила, норми, вредности, институции и сл. Од ова произлегува дека интеракцијата е неопходен механизам за создавање, одржување и развивање на едно општество. Одредени психолози како Абрахам Маслов одат доттаму што тврдат дека интеракцијата е клучен механизам за остварувањето на…

повеќе

Росоклија: Македонците имаат власт каква што не заслужуваат!

Македонскиот светски признаен научник во областа на истражувањето на невропатологијата и невроимунологијата, Горазд Росоклија, на својот профил на Фејсбук констатира дека Македонците се еден од бројните народи што докажуваат дека имаат власт каква што не заслужуваат. „СЕКОЈ НАРОД ИМА ВЛАСТ КАКВА ШТО ЗАСЛУЖУВА? МАКЕДОНЦИТЕ СЕ САМО ЕДЕН ОД БРОЈНИТЕ НАРОДИ КОИ ДОКАЖУВААТ ДЕКА НЕ Е ТАКА! Дали заслужено се убиени 25 милиони граѓани на СССР од режимот на Сталин? Русите се голем народ, а 80 години трпеа диктатура, како и другите европски народи од комунистичкиот блок. Полјаците се голем народ, тие ги запреле Османлиите, а, сепак, беа 50 години…

повеќе

Никола Груевски – “Не заборавајте: ќе ги победиме!“

Лидерот на ВМРО – ДПМНЕ, а сега почесен претседател, со моќна порака на својата фб страна: „Ќе им порачам: на власт се доаѓа и се заминува. Во затвор се влегува и се излегува. Пари се заработуваат и се трошат. Политичка подршка се добива и се губи. Мандати почнуваат и завршуваат. Но, достоинството кога се губи, се губи засекогаш. Тоа го губат тие кои полни со омрза ме прогонуваат и неможат да се помират дека неможат да ме скршат, иако пробаа се, буквално се’. Бесни се, ќе им дојде крајот. Иднината…

повеќе

Сашо Василевски синоќа си го доби од Јанко Бачев од име на Македонскиот народ

“Македонија блокира” заедно со демонстранти синоќа беа во Охрид пред домовите на пратениците оние кој по своја желба и со чиста совест гласале наводно, и каде по цел ден одложување на седницата за пристапување на отварање на Уставот каде дури во 22 часот, се гласаше а требаше во 11 дента, после натегање и барање на осмиот пратеник од страна на власта, кој со волшебно стапче а можеби и со други методи успееја да  ги предомисли 8 мината пратеници од коалицијата “ЗА подобра Македонија” да стиснат зелено копче за отпочнување на…

повеќе

ЛИДЕР:Кривичниот совет ги одби жалбите – Груевски оди во затвор

Кривичниот совет на одделението за организиран криминал и корупција при Основниот суд Скопје 1 – Скопје ги одби жалбите на Никола Груевски и на неговите адвокати и го потврди решението на судијата за извршување санкции со кое поранешниот премиер и лидер на ВМРО-ДПМНЕ треба да се јави во затворот „Шутка“ за издржување на двегодишната затворска казна за предметот „Тенк“. Како што соопшти Судот, Решението е испратено до странките во постапката и е извршно веднаш по приемот од странките. – По добиени повеќе прашања од медиумите, ја информираме јавноста, дека Кривичниот…

повеќе