Ѓорѓиевски: Во Ново Село власта наместо да работи за граѓаните, работи шверц преку граница

Овде во Ново Село гледаме што значи кога СДСМ е на власт, многу криминал, корупција и незаконие. Шверцот е нормална работа за оваа криминогена власт, која наместо да работи за граѓаните работи шверц преку граница, изјави Орце Ѓорѓиевски при посетата на тимот од ИК на ВМРО-ДПМНЕ предводен од Орце Ѓорѓиевски, Цветан Трипуновски и Дајанчо Ефтимов во општина Ново Село. Тој напомена дека откако СДСМ е на власт за Ново Село нема направено ништо, нема проекти, нема инвестиции. Земјоделците кои се најбројна категорија се понижени и оставени сами на себе, нема…

Советничката група на ВМРО-ДПМНЕ од Ново Село бара оставка од Градоначалникот Боро Стојчев (ВИДЕО)

Денес со прес конференција на Носителот на советничата група на ВМРО-ДПМНЕ во општина Ново Село ,Павлина Георгиева од име на Советничката група побара Градоначалникот Боро Стојчев ,кој скоро беше фатен на лице место од страна на полицијата како со своето семејство сака да шверцува цигари во вредност од 500 000 евра и со што се здоби и со притвор. Советничката група на ВМРО-ДПМНЕ побара негова оставка имајки во предвид новонастанатата сосостојба со првиот човек на Општината и дека под итно е потребно и неопходно да си даде оставкја бидејки нема…

Прес на СВР Струмица -Градоначалникот на општина Ново Село Боро Стојчев синоќа е приведен од полицијата (ВИДЕО)

Боро #Малборо Градоначалникот на општина Ново Село Боро Стојчев синоќа е приведен од полицијата Posted by ВИДЕО 24 on Wednesday, 11 July 2018 На 10/11.07.2018 година околу 19 часот од страна на полициски службеници при СВР Струмица во близина на с. Баделен општина Ново Село, запрени се две моторни возила натоварени со картонски кутии со цигари. Во едното возило имало 29 кутии со по 50 штеки и една кутија со 49 штеки цигари, а било управувано од страна на Б.С. (54), со сопатник Ј.С.(49) од с. Ново Коњарево. Во другото…

Радев на чествување на Денот на бугарската армија во Ново село

На бугарските воени гробишта во Ново Село, струмичко денеска беше одбележан „Денот на храброста и Денот на Бугарската Армија“, кои се слават на празникот Ѓурѓовден. На чествувањето присуствуваа бугарскиот претседател Румен Радев, бугарскиот европратеник Андреј Ковачев, претставници на Националната гарда на Бугарија, воени аташеа, амбасадори, поглаварот на МПЦ-ОА, Архиепископот Охридски и Македонски господин господин Стефан, владиците Наум и Климент, претставници на локалната власт и граѓани од двете земји. Поглаварот на МПЦ – ОА г.г. Стефан во сослужение со владиците Наум и Климент одржа света упокоена литургија за загинатите војници закопани…

ОПШТИНА НОВО СЕЛО СО ЗАДОЛЖУВАЊЕ ОД 315 000 ЕВРА ЌЕ ЈА НАДГРАДУВА И ДОГРАДУВА АДМИНИСТРАТИВНАТА ЗГРАДА

СОВЕТОТ НА ОПШТИНА НОВО СЕЛО НА ДЕВЕТТАТА ВОНРЕДНА СЕДНИЦА СО 8 ГЛАСА ,,ЗА,, И 7 ГЛАСА ,,ПРОТИВ,, ДОНЕСЕ ОДЛУКА ЗА ДОЛГОРОЧНО ДОМАШНО ЗАДОЛЖУВАЊЕ НА ОПШТИНА НОВО СЕЛО ЗА ЗАЕМ ВО ВИСИНА ОД 19.307 458,00 ДЕН.СО ЦЕЛ ДОГРАДБА, НАДГРАДБА И РЕКОНСТРУКЦИЈА НА АДМИНИСТРАТИВНАТА ЗГРАДА НА ОПШТИНА НОВО СЕЛО. НОВАТА ЛОКАЛНА ВЛАСТ ВО НОВО СЕЛО АКО НА ВАКОВ НАЧИН ПРОДОЛЖИ ДА „ИСПОРАЧУВА„ РЕЗУЛТАТИ ,ТОА ЗНАЧИ САМО ЕДНО-ЗАДОЛЖЕНА ОПШТИНА ЗА НАРЕДНИТЕ ГЕНЕРАЦИИ А ТОА НЕ Е НИТУ ДОМАЌИНСКО А НАЈМАЛКУ ВО КОРИСТ НА ГРАЃАНИТЕ НА ОПШТИНА НОВО СЕЛО. СО ВАКВАТА ОДЛУКА САМО СЕ…

10 кг марихуана шверцувана низ граничниот премин Ново Село

Бугарската полиција трага по вооружен турски дилер, кој завчера непречено ја преминал македонско-бугарската граница со десет килограми марихуана во автомобилот, преку граничниот премин „Ново Село“, дознава „Нетпрес“. Турчинот се возел со бугарски „мерцедес“, кој бил „уредно“ преконтролиран од нашите службеници за што бил изготвен и извештај, по што на Турчинот му било дозволено да го продолжи патот. Меѓутоа, полицајците од преминот „Златарево“ на бугарската страна го уапсиле Турчинот во чиј багажник била откриена дрогата. Полицајците го издвоиле „мерцедесот“ за претрес, при што во багажникот ја пронашле дрогата. Но, Турчинот успеал…

Донација на камиони за смет, Општина Ново Село ќе ги купува по цена од 10000 евра?

Донација на камиони за смет, Општина Ново Село ќе ги купува по цена од 10000 евра? Овие денови во Општина Ново Село се шпекулира со една вест дека Општина Ново Село веќе два месеци има во функција специјално возило/возила за собирање на смет ,а дека во мегувреме има преку Бирото за јавни набавки ОГЛАС за прибирање на понуди за веќе набавените возила каде претходно и самиот Градоначалник се пофали дека биле донација од нашинци (жители на н.м од Ново Коњарево,Борисово и од Ново Село). Во прилог и подсетување на тоа…

Дел од вработените во општина Ново Село го посетија семејството на Стоил Донев

Дел од вработените во општина Ново Село го посетија семејството на Стоил Донев и му доделија пакет од најпотребните прехрамбени артикли а,исто така општина Ново Село му додели на семејството еднократна парична помош за сметките за струја. Ние како општина која мора да се грижи за своите граѓани, стартуваме со собирање на средства за семејството Доневи. Продолжуваме!

Се одржаа традиционалните „Странчинарски игри“ во Мокриево

Древниот обичај налагал да ја посетат секоја куќа, а собраните подароци и храна ги делеле на сиромашните. Во денешно време сета храна што странчинарите ја собираат низ селото на крај се собира на едно место и од неа се подготвува голема гозба со качамак и колбаси за сите учесници и присутни гости. Во селото Мокриево, во општина Ново Село, се одржаа традиционалните „Странчинарски игри“. Почетокот беше означен со палењето на големите маалски огнови, кои го симболизираат новото сонце што треба да изгрее и да ги осветлува луѓето во новата година.…

СВР Струмица поднесе кривична пријава против поранешниот градоначалник на општина Ново Село

Секторот за внатрешни работи во Струмица до Основното јавно обвинителство во Струмица, поднесе кривична пријава против Б.В (53) од Ново Село, поради постоење на основано соменение дека пријавениот сторил две кривични дела – „послужување во службата“ и „посебни случаи на фалсификување исправи“ од КЗ на РМ – информираат од СВР Струмица. Имено, на 19-ти минатиот месец, по пријва од страна на градоначалникот на општина Ново Село, за неовластено користење на службено моторно возило сопственост на општината, од страна на претходниот градоначалник на општина Ново Село, пријавениот на 18.10.2017 година, неоваластено…