Џијан Емин и Хуан Аткинс ја воодушевија публиката и во Грузија!

Музичкиот уметник, диригент и композитор Џијан Емин, на 23 август настапи на отворањето на првото издание на фестивалот „Echo Waves“ во Анаклија, Грузија, заедно со познатиот американски диџеј и автор Хуан Аткинс и „Алтер“ симфонискиот оркестар составен од музичари од Националниот оркестар на Грузија и од Националната опера. Концертот во Грузија всушност, се случи по настапот на ова креативно дуо во Античкиот театар во Охрид, кога на 2 август ја воодушевија македонската публика заедно со оркестарот на Македонската филхармонија. Џијан Емин првпат гостуваше во Грузија, а тамошниот фестивал на своето…

повеќе

Дени Бојл нема да го режира новиот филм за Бонд

Британскиот режисер Дени Бојл се откажа од работата на новиот филм од серијалот „Џемс Бонд“ поради креативни несогласувања, соопштија продуцентите и главниот актер на филмската франшиза. – Мајкл Вилсон, Барбара Броколи и Даниел Крег соопштија дека поради креативни разлики  Дени Бојл одлучил повеќе да не е режисер на фолмот „Бонд 25“, беше објавено преку официјалниот твитер профил на франшизата 007. Воедно се уште не се наведува режисерот, кој ќе биде назначен на местото на Бојл. Новиот 25-ти филм за Бонд е во фаза на претпродукција. Почетокот на снимањето е планирано…

повеќе

Неколкуилјадна публика за елитата на светската електронска сцена

И оваа година забавата во Охрид поминува во знакот на концертите и забавните содржини што ги нуди фестивалот „Охрид колинг“, чиј организатор „Авалон“ и овој пат донесе познати музички ѕвезди и звучни имиња од светската електронска сцена. Првите два од трите закажани концерти на фестивалот забележаа огромна посетеност, како што велат оттаму, рекордна публика од над 10 илјади посетители и преполн стадион „Билјанини извори“. Одлична забава приредија светски познатите диџеи Димитри Вегас и Лајк Мајк на 1 август, кои неколкупати ја поздравија Македонија и ветија нови дружења, а завчеравечер публиката…

повеќе

Светски познати ди-џеи за шпицот на сезоната во Охрид

И оваа година забавата во Охрид ќе мине во знакот на концертите и забавните содржини што ги нудат фестивалите „Охрид колинг“ и „Охридско лето“, како и настапите на познати музички ѕвезди од регионот и секако звучни имиња од домашната сцена. Како настан што се очекува да привлече најголем број гости од земјава и странство се концертите во рамки на „Охрид колинг“ и концертите на светски познатите диџеи Димитри Вегас и Лајк Мајк на 1 август, Џекс Џонс и Роџер Санчез на 2, и Армин ван Бурен на 4 август. Денис…

повеќе

Кејти Холмс и Џејми Фокс демантираат дека раскинале

Холивудските ѕвезди Кејти Холмс и Џејми Фокс демантираат дека раскинале, откако медиумите почнаа интензивно да шпекулираат дека актерката „се чувствувала изневерено“. Двајцата се во врска од 2013 година, но јавноста дозна за нив дури минатата есен, кога папарацо фотографи ги „фатија“ како се шетаат фатени за рака во Малибу. Британски „Mirror“ објави дека Кејт ја раскинала свршувачката бидејќи не можела да го надмине однесувањето на Фокс. Медиумите веќе подолго време шпекулираат дека „проблеми во рајот“, откако Холмс беше забележана во друштво на поранешниот дечко Џошуа Џексон, актерот со кој играше…

повеќе

Ја насмеа цела држава: Премиерот на Израел по победата на Евровизија заигра како кокошка (ВИДЕО)

Премиерот на Израел Бенџамин Нетанјаху е многу задоволен откако неговата земја победи на Евровизија, па на јавноста им приреди мало изненадување. Пејачката Нета Барзилај со песната „Toy“ им ја донесе победата на Израел во саботата вечерта, а Израелците веќе со денови на најразличен начин ја слават победата. Еден од илјадниците граѓани кој е горд на победата е и премиерот на Израел кој пред почетокот на состанокот на Владата го започна играјќи како кокошка. -Овие денови Ерусалим е благословен со многу подароци, рече премиерот.  

повеќе

На 60 години стана татко – холивудскиот актер доби трет син!

Холивудската ѕвезда, 60-годишниот актер Алек Болдвин и неговата 26-години помлада сопруга, Хилари по четврти пат добија дете. Веста за бебето ја соопштија на социјалната мрежа Инстаграм. „Одиме повторно“, се пошегува актерот под фотографијата, која е направена во болница, додека Хилари открила дека станува збор за машко дете и оти неговата тежина е 3 килограми и 600 грама.Тие имаат уште две машки деца и едно девојче. Болдвин веќе има и 22-годиша ќерка, Ајрленд која ја доби од бракот со Ким Бесинџер.

повеќе

Шеста година по ред Македонија не влегува во финалето на Евровизија

„Ај кју“ (Eye Cue) со песната „Lost and found“ не се пласираше во финалето на 63. избор на песна на Евровизија 2018 во Лисабон каде што синоќа настапи на првата полуфинална вечер. Десетте финалисти од 19 земји кои учествуваа во првото полуфинале се: Австрија, Естонија, Кипар, Литванија, Израел, Чешка, Бугарија, Албанија, Финска и Ирска.  Беа избрани со гласови добиени по пат на 15-минутен телевоутинг на ТВ-публиката и од стручни жирија на земјите што учествуваа. Ним во финалето в сабота ќе им се придружат уште 10 финалисти кои ќе бидат избрани…

повеќе

ПОЧИНА ГОЛЕМИОТ СРПСКИ АКТЕР НЕБОЈША ГЛОГОВАЦ

Србија тагува, а и целиот Балкан. Големиот српски актер Небојша Глоговац ја изгуби битката со опаката болест рак, на 48 години. Тој починал утрово во Клиничкиот центар во Белград, јавуваат српските медиуми. Еден од најдобрите актери од средната генерација, подеднакво добро владееше на театарските штици и на филмското платно. Роден е во 1969 година во Требиње, Босна и Херцеговина, а на 7 години се преселил со семејството во Панчево. Во сцена од филмот „Устав на Република Хрватска“, улога за која доби „Златна арена“ во Пула Дипломирал на Факултетот за драмски…

повеќе

ИНДОНЕЗИСКАТА МАРИНА АБРАМОВИЌ

Можеби и не е ферски што вака ја опишуваме во насловот, но Мелати Сурјодармо експериментира со телото и преку своите перформанси предизвикува „концентрирано ниво на интензитет“ на сличен начин како и нејзината реална менторка. ред неколку години индонезиската уметница стана славна кога на јутјуб се појави клип во кој на високи, црвени штикли и во краток фустан игра традиционален индонезински танц застаната врз 20 парчиња путер, на звуците на „Некој како тебе“ на Адел. Видеото имаше над 1 милиони прегледи и над 2000 коментари. Со тоа Сурјодармо, која денес има 48…

повеќе