Родителите во паника: Повторно се појави шуга во основно училиште во општина Карпош

Во основното училиште „Владо Тасевски“ во скопската населба Козле, општина Карпош, повторно се појави шуга. Родителите вознемирени откако втор пат годинава, поради негрижа на училиштето, се јавува опасност од оваа зараза, ја контактираа редакцијата на КУРИР. -Утрово на децата им било соопштено дека треба да го напуштат училиштето и да си одат дома. Причината која им била наведена е дека во училиштето ќе се врши дезинфекција. Децата не прашале која е причината, туку си заминале, но кога им соопштиле на родителите, дел од нви стапиле во контакт со училиштето и…

повеќе

Аеродромци до Златко Марин: „да си даде оствака, бидејќи не го исполни ветувањето“

СКОПЈЕ, 08.10.2018 – Парцелата пред „Мајчин дом“ во Аеродром со површина од 3.538 метри квадратни денес е оградена со цел започнување на изградба на деветкатница. Токму стопирањето на овој објект и поништување на планот со кој е предвиден беше главен адут во предизборната кампања на сегашниот градоначалник на општина Аеродром, Златко Марин. Граѓанската иницијатива „Златко Марин веднаш да се повлече од функцијата, затоа што не успеа да го исполни ветувањето кое го даде до аеродромци!“, порачаа граѓаните од иницијативата „Сакаме Аеродром да дише“. Денес градежни работници со лимени тараби ја…

повеќе

ШИЛЕГОВ ЗА МАСАКРОТ НА ВОДНО: Наследивме несакана бременост во критичен период за абортус

Претставниците на власта и невладиниот сектор денеска повторно дебатираа за изградбата на гасоводот на Водно. Според експертите, проектот долгорочно ќе има позитивно влијание и ќе придонесе за обезбедување сигурно и квалитетно снабдување на потрошувачите со енергија, преку зголемено користење на природниот гас. Невладините организации, пак, бараат да се почитува заштитеното подрачје и да не се нарушува природната рамнотежа затоа што тоа може да влијае на градот Скопје. На втората дебата, во организација на Министерството за животна средина и просторно планирање, присуствуваа ресорниот заменик-министер Јани Макрадули, скопскиот градоначалник Петре Шилегов, директорот на Македонски енергетски ресурси (МЕР)…

повеќе

(Видео)УНИШТЕНА ФОНТАНАТА НА ПЛОШТАДОТ „МАКЕДОНИЈА“: Водената атракција која ги ладеше скопјани, уништена!

Фонтаната која го разубавуваше плоштадот „Македонија“ во Скопје и мамеше воздишки на туристите поради негрижата на градските власти е уништена, а заштитните столпчиња се искршени и украдени. Пред почетокот на летната сезона во центарот на Скопје беа пуштени фонтаните на споменикот „Воин на коњ“ и оние на плоштадот Филип Втори, но прскалките на површинската фонтана не проработеа. Причината поради која фонтаната е во оваа состојба е бидејќи Град Скопје нема избрано фирма која ќе ја одржува иако градските власти уверуваа дека фонтаната ќе биде пуштена во функција. Површинската фонтана се изгради…

повеќе

Најголемата лага за загадувањето во Скопје!

Проблемот со загадувањето на Скопје вообичаено во лето се заборава, но тоа не значи дека тој ќе исчезне. Напротив, ќе стане топ-тема уште во првите есенски денови. Во минатата есен и зима Скопје речиси постојано беше меѓу топ 5 најзагадени градови во светот, а неколкупати се искачуваше и на самиот врв на оваа неславна листа. Граѓаните се жалеа дека буквално дишат отров и се задушуваат. Загадувачите на воздухот може да бидат различни, но главниот проблем во Скопје е од цврстите честички во воздухот – ПМ10 и ПМ2,5. Додека дозволеното ниво…

повеќе

Петта светска средба на децата бегалци од Егејскиот дел на Македонија ќе се одржи на 30. јуни и 1. јули.

Петта светска средба на децата бегалци од Егејскиот дел на Македонија во организација на Сојузот на здружение на Македонците од Егејскиот дел МАКЕДОН ќе се одржи на 30. јуни и 1. јули. Како и секогаш, и оваа година средбата ќе има богата програма. Според предвиденото, на 30. Јуни предвидено е полагање свежо цвеќе на Споменикот на децата бегалци во паркот Жена борец, изложба „70 години од прогонот на децата бегалци од Егејскиот дел на Македонија 1948-2018“ во Домот на АРМ – Скопје и свечен собир во Домот на АРМ. На…

повеќе

Трибина по повод Светскиот ден без глутен

По повод Светскиот ден без глутен – 16 мај денеска во Скопје ќе се одржи трибина на тема „Борба со непознатото“ во организација на здружението „Без глутен“. На трибината ќе учествуваат Сара Јовановска, претседател на Здружението „Без глутен”, д-р. Стефка Грујовска, педијатар на Клиника за детски болести, Сашко Дрвошански нутриционист, Кети Ангелковска дистрибутер на безглутенска храна и Ирена Лозано, член на ArtofLivingBioShop. Мај е меѓународен месец за зголемување на свеста за Целијакија, хронична автоимуна болест за нетолерантност и алергија на глутен. На трибината ќе се зборува за симптомите и последиците на…

повеќе

Заради партиско богатење заборавија на изборните ветувања: Аеродромци ќе се гушат, а Кочо хаусмајсторот од општина Центар ќе гради

Работниците ги корнеа последните греди од старата барака.  Во еден здив со нив и сопственикот на доскорешното маалско дуќанче  ги расклопуваше остатоците.  Пензионираниот воен старешина Павле Трајаноски  го чека модерниот изглед на  деловниот  простор кој ќе го добие наместо истрошената барака, но ќе биде и три пати поголем, објавува телевизија 24. „Мене дуќанот супер ми работеше, но дупот мораше да се урбанизира и да се модернизира. Тие бараки се правени 1963 и е предвидено да се изгради станбено деловен комплекс.“ – вели тој. Приказната на Трајаноски е едната страна од…

повеќе

ДПА стана дел од „владата“ на ниво на град Скопје

И додека ДПА сé уште чека да влезе во владата на премиерот Зоран Заев, оваа партија веќе стана дел од „владата“ на ниво на град Скопје, пишува весникот Лајм. Извори за Лајм велат дека кандидатот на оваа партија за градоначалник во општина Чаир, Идриз Орана, е избран за член на одборот на директори на ЈП Водовод и Канализација – Скопје, станувајќи првиот официјален претставник на ДПА во извршната власт на главниот град. Орана беше и советник во два претходни мандати во градот Скопје.

повеќе

Дали рекреацијата на Водно ќе стане луксуз?!

Реакцијата на советничката Јелена Жугич од редовите на ВМРО-ДПМНЕ во Советотот на град Скопје е сосема разбирлива и загрижувачка.Таа во својата реакција на социјалната мрежа Facebook ја поставува дилемата дали рекреацијата на Водно ќе стане луксуз ,оти за кусо време советниците од советничката група на СДСМ во Советот на град Скопје ќе си изгласаат одлука со која се поскапува паркирањето во зона А0 и тоа на 100 денари за првиот час,и секој нареден за уште 50 денари. И дали со оваа одлука ,се приватизира Водно од една страна ,а од…

повеќе