Димовски: Дијагноза – Колективна депресија

Неподносливоста на секојдневието кај нас, ја доживува својата кулминација во последниот период. Повеќе од ретки се луѓето со кои кога и да се сретнеш или слушнеш, се добро расположени или насмеани. Напротив, речиси секој личи како да ги живее последните денови од својот живот и како едвај да чека да дојде последниот ден. Како на сите да им паднал мрак на очи, како да им натежнале темни облаци на плеќите. Црнила ни е денот, по црн од најцрната ноќ. Дијагнозата, несомнено е, колективна депресија. Изгубена надеж и потрошен живот во…

Ако Македонија е Се што имаме тогаш ајде заеднички да седнеме на иста маса

Иван Соколов Ако Македонија е Се што имаме тогаш ајде заеднички да седнеме на иста маса, заднкчки да тргнеме против злото Заев и СДС. Ако Македонија е наша заедничка татковина, ако е Македонија се што имаме, тогаш и грижата и борбата за неа, треба да биде наша заедничка. Кога веке сме кај заедничката борба за Македонија,во моментов наше заедничко е само злоупотребата на таа борба. Заев тврди дека сето тоа што го прави, нее предавство, туку борба за подобар живот во Македонија. Мицковски и ВМРО ДПМНЕ со сите сили(со тие…

Росоклија: Јане Ченто со својот дух ги инспирира Македонците и ја плаши власта, затоа го држат во затвор

Зошто го држат во затвор Јане Ченто?-прашува професор Горазд Росоклија и самиот одговара: Затоа што не успеваат да го скршат! „Со својот дух ги инспирира Македонците и ја плаши власта. Крвта вода не е, и вода не станува. Синовите и внуците на татковците и дедовците кои му слугуваа на Белград, денес слугуваат буквално секому, секому што не е Македонец. Најстрашниот затвор не е тој во кој те става власта, туку стравот кој власта сака да го разбуди кај луѓето. Стравот ја одзема способноста за разумно размислување и го става човекот во…

Д-р Игор Јанев: НИКОЛА ДИМИТРОВ да научи да прави разлика помеѓу региoн и држава! |media24.mk

НИКОЛА ДИМИТРОВ да научи да прави разлика помеѓу региoн и држава Регионите немаат државно-правен идентитет, а само држава (а не и регион) е субјект на меѓународното право. И во Судската пресуда јасно е искажано дека иредентизам не е основан и дека другите Грчки наводи и барања немаат правна основа. Со повикување на „поширок регион” Димитров покажува правната неписменост односно комплетната неедуцираност во меѓународното право. Имено, правниот идентитет на Држава (односно меѓународно-правниот идентитет на една држава) е основен елемент на меѓународна правната личност, а без правната личност (правниот субјективитет) непостои Државност.…

Јасна Николовска:Јавно и се извинувам на мојата ќерка што ја злоупотребив на протестите на Шарена револуција и што ја излажав дека се бориме за подобро утре

На еден протест од многуте каде што ги носев децата, се сврти ќерка ми и ме праша: ” мама шо е ова? Зошто толку полиција има? Зошто сите викаат? Шо се случува? ” и одговорив сигурно и гордо: ова ќе го пиши во учебникот по историја по 50 години. Тука сме со причина, да се бориме за подобро утре. Да бидиме посреќни сите, да се ослободиме. Се сврти една соборка и рече: браво Јасна, многу убаво и кажа, колку убаво ги учиш децата! Така се смири. Денес, се срамам поради…

Тони Михајловски:За какво помирување би требало уште да се разговара?

За какво помирување би требало уште да се разговара? Сите што требаа, сакаа, се помирија. Разликите исчезнаа. Нема разлика. Секоја “риба” си отиде во своето “јато”. Да си ја плати киријата, концесијата. Да си го обезбеди сопствениот мир. Многу себично. И дрско. Дрско и безобразно затоа што, токму, креаторите и инспираторите на омразата кон Зоран Заев, првиот ешалон од едно не толку далечно време кои смислуваа и аминуваа “кампањи” во кои ќе се прикаже дека Зоран Заев е предавник, криминалец, аболиран, сега велат дека треба да го послушаме и поддржиме…

Арсим Зеколи:800 илјади евра за весникарите

Дел од скандалите на власта. Од рубриката: Ние не сме како Груевски. Ние само копираме од Груевски. И притоа го надградуваме и прошируваме. "Владата ќе ги субвенционира весниците со над 800 илјади евра" — Arsim Zekolli (@ArsZek) November 29, 2018 Откритие на денот? Или најава за декемвријски тикатака? "Нов скандал со прислушувањето во Македонија – Се снимало од телефонската централа во ОЈО" — Arsim Zekolli (@ArsZek) November 30, 2018  

Студентите на својот професор Фрчковски му направија изненадување

Студентите на правен факултет со прашање до Фрчкоски: Колку пари му понуди на Глигоров за промена на името? Денес ова беше сликата на Универзитет „Св.Кирил и Методиј„ во Скопје,каде на професорот Фрчковски го пречека овој банер . Креативно од страна на студентите во овие тешки моменти на распродажба од моменталната власт на се што значи име и гордост во пакет и достоинство и се.За економија тема нема сеуште и после 2 годишна промена на власта. Социјални мрежи

Бил Николов од Канада до МК политичарите: Одбранете го името, нека има последици

Бил Николов, лидерот на Македонското Меѓународно движење за човекови права од Канада бара македонските политичари по секоја цена да го бранат името на државата без разлика на последиците. Николов бара македонските политичари да откријат кои се угнетувачите на земјата. “Не можам веќе да го слушам македонските политичари како зборат дека ќе имало последици ако го бранат македонското име. Ако има последици за бранење на едно од основните човекови права, нека има. Разоткријте ги угнетувачите”. ММДЧП е една од најактивните организации на Македонците во дијаспората која што не е поврзана со…

Игор Дурловски :Да живее Македонија!

Оперскиот пејач Игор Дурловски, кој е еден од обвинетите за настаните во Собранието од 27 април, преку социјалните мрежи се огласи по повод изминатата една година од неговото апсење. Целиот статус на Дурловски објавен на Фејсбук може да го прочитате интегрално во продолжение. Помина точно една година и еден ден од утрото на 28ми ноември кога дванаесет припадници на МВР, специјалци во полна опрема влегоа во мојот дом, утрото во пет часот. Моите три деца и денес се навраќаат на таа сцена, кога уште несвесни дали се работи за јаве…