Во Струмица приведено лице кое извршило 127 кражби и обид за убиство

Во четвртокот во 10:00 часот на улица „Мито Хаџивасилев Јасмин“ во Струмица, по преземени мерки и активности, поради постоење основи на сомнение за сторени повеќе кривични дела тешки кражби и тешки кражби во обид во станови во повеќе градови во државата, како и едно кривично дело убиство во обид, полициски службеници од СВР Струмица го лишиле од слобода лицето И.С.(37) од Кавадарци, соопшти портпаролот на МВР Тони Ангеловски на денешната прес конференција. „Притоа, бил извршен личен претрес и кај лицето биле пронајдени и одземени мобилен телефон, клучеви и фолии за отворање на блиндор…

повеќе

Промоција на поетските збирки “Вечен збор” и “Прашинки” од Ристо Маџунков

На ден 25.09.2018 година во 20 часот во фоајето на НУКЦ”Антон Панов” Струмица ќе се одржи промоцијата на двете поетски збирки, „Прашинки“ (2017) и реобјавената „Вечен збор“ (1992, 2018) од Ристо Маџунков. Организатор на настанот е издавачката куќа „Антолог“ од Скопје, каде се објавени поетските книги. На промоцијата ќе говорат: Жарко Кујунџиски, главен уредник во „Антолог“, Иван Котев, проследувач на книжевноста и културен деец, Ацо Гогов, драматург и книжевен критичар, Трајче Бјадов, рецензент и промотор на поезијата, а стихови ќе читаат Наташа Василевска Трајчевска, Мариета Дукиќ и Сузана Мицева.

повеќе

Габровски Водопади – локалитет што мора да се заштити

Габровските Водопади се наоѓаат веднаш над с. Габрово, на падините на Беласица. Тие се најмали од трите беласички водопади, Смоларски и Колешински. До Габровските Водопади води нов локален пат во правец кон с. Габрово. Водопадите се сместени на крајот на од селото од горната страна. Пред нив, се наоѓа мал уреден паркинг од кои продолжува и шумска уредена поплочена патека. Во околината се наоѓат клупи и мали летниковци. Коритото на водопадите е уредено со бетонски парапет, а дел од водата во бетонски канал се упатува кон селото. Сето ова целосно…

повеќе

Општина Струмица и „Комуналец“ се вклучија во одбележувањето на Светскиот ден на чистењето

По повод светскиот ден на чистењето и цел свет е вклучен во една голема акција на чистење на нашата планета од загадување. Во тој контекст и Општина Струмица, заедно со ЈПКД „Комуналец“ се вклучи и спроведуваат една голема акција за чистење на дивите депонии, опфатени се неколку депонии околу населените места Баница, Водоча и Вељуса, се чистеше депонијата околу Градските гробишта, се кроеја дрвјата покрај патот кон Градската капела. Градоначалникот Коста Јаневски и директорот на „Комуналец“ Зоран Ѓоргиев со своите соработници, беа меѓу вработените на јавното претпријатие кои рачно и машински…

повеќе

Струмичанец почина по страшна сообраќајка кај скопскиот аеродром, 11-годишно дете и уште еден сопатник пренесени во болница

Вчера во 17.40 часот на автопат Велес – Куманово, кај исклучокот за Аеродром „Скопје“, се случила сообраќајна незгода помеѓу патничко возило „Форд Мондео“ со скопски регистарски ознаки, управувано од А.К.(50) од Скопје и патничко возило „Опел Астра“ со струмички регистарски ознаки, управувано од В.К.(42) од с.Дабиле, струмичко. В.К. со возило на Итна медицинска помош бил пренесен во комплексот клиники „Мајка Тереза“, каде починал. Со тешки телесни повреди се здобиле и сопатниците во возилото „Опел Астра“, А.А.(43) од с.Вељуса, струмичко и 11-годишно дете од с. Дабиле, струмичко. Со возило на Итна…

повеќе

Почна Фестивалот на камерен театар „Ристо Шишков“

Во Струмица синоќа беше отворено 26. издание на Фестивалот на камерен театар „Ристо Шишков“. Први пред публиката настапија актерите од театарот „Војдан Чернодрински“ од Прилеп со претставата „Клетници“ од Виктор Иго во режија на Мартин Кочовски. Фестивалот за отворен го прогласи градоначалникот на Струмица, Коста Јаневски. – Се надевам дека фестивалот и годинава, како и во своите претходни 25 изданија, ќе го потврди своето реноме, како една од најрепрезентативните меѓународни културни манифестации во нашиот град, благодарение на кои Струмица, беше и останува еден од највлијателните културни центри во Македонија, истакна…

повеќе

Стартува 26. издание на ФКТ „Ристо Шишков“

Струмица по 26-ти пат ќе биде домаќин на актери од Македонија, Бугарија, Србија и Словенија кои ќе се натпреваруваат за престижната актерска награда, златен медаљон со ликот на Ристо Шишков. Традиционално на 8-ми септември, денот на независноста на Република Македонија, свечено ќе биде отворен Фестивалот на камерен театар „Ристо Шишков 2018“, со најдобрата претстава за оваа година на „Војдан Чернодрински“ – „Клетници“ од Виктор Иго во изведба на Прилепскиот театар. Годинава во петте фестивалски дена ќе бидат изведени десет претстави. Директорот Ванчо Ристов Патриков до 12-ти септември најавува богата програма,…

повеќе

Прес конференција на Димче Арсовски во Струмица, портпарол на ВМРО-ДПМНЕ (ВИДЕО)

„Во пресрет сме на откупот на пиперката за ајвар. Очекуваме дека министерот Николовски конечно ќе ги напушти кабинетите и канцелариите и ќе излезе помеѓу земјоделците, барем откупот да помине со што е можно помалку проблеми од минатите откупи“ – истакна на денешната прес конференција во Струмица, Димче Арсовски портпарол на ВМРО-ДПМНЕ. Во прилог интегрален текст на Димче Арсовски во целост. Прес конференција на Димче Арсовски во Струмица, портпарол на ВМРО-ДПМНЕ 07.09.2018год Прес конференција на Димче Арсовски во Струмица, портпарол на ВМРО-ДПМНЕ 07.09.2018год Posted by Медиа24 on Friday, 7 September 2018…

повеќе

КРИТИКИ ЗА ШАЛТЕРСКИ РАБОТНИЦИ ВО МАТИЧНАТА СЛУЖБА ВО СТРУМИЦА: ДРСКИ И БЕЗОБРАЗНИ, ЗА ИЗВОД СЕ ЧЕКА И ЕДНА НЕДЕЛА

Дрскост, непочитување на барањата на клиентите, непристоени, саркастичени дури и безобразни.Вака ги опишуваат граѓаните некои од шалтерски работници во матичната служба во Струмица. Граѓаните кои сакаа да останат анонимни до нашата редакција реагираат на речиси секојдневниот испад на неколкумината од овој пулт. Од Управата велат дека се запознаени конкретно за последниот испад, односно вчера попладне, на двајцата вработени на шалтерите и дека веќе е разговарано со нив. За изводот на родени, починати или венчани, на кој службениците треба само да напишат лични податоци, граѓаните чекаат и до една седмица. А…

повеќе

УМС ВМРО ДПМНЕ ВО СТРУМИЦА СО ПАРОДИЈА: ТРКА ВО ЛЕР

УМС СТРУМИЦА СО ПАРОДИЈА: ТРКА ВО ЛЕР Откако дојде животот со него се натпреваруваме со буткање и во лер. Младите во Струмица со пародија го проследуват новото покачување на енергенсите и нивното лошо влијание директно врз животот на младите. https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=600004260401517&id=886604531394812 Владата наместо мерки за намалување на овој ефект создава дополнителни отежнувања. Трка во лер со буткање на возила во лер, со кациги и испишани пораки како во реалноста. Во таква трка секогаш се први оние кои успеват некако да избуткат до крајот на месецот.

повеќе