Се одржа стручна работилница „Унапредување на безбедноста на патиштата на локално ниво“

Во организација на Републичкиот совет за безбедност на сообраќајот на патиштата, СВР-Струмица и општина Струмица, со присуство на претставници од училиштата, здруженија на граѓани и јавните претпријатија, во Домот на АРМ се реализираше стручна работилница, на која беше разгледана актуелната состојба со безбедноста на сообраќајот на патиштата, со посебен осврт на територијата на општина Струмица. Од страна на присутните, секој од својата надлежност, ги презентираа показателите за сторени сообраќајни прекршоци, сообраќајни несреќи, изградена патна инфраструктура и поставена сообраќајна сигнализација. Посебен акцент беше даден на појавата на уништување на сообраќајните знаци…

повеќе

Во првите шест месеци од годинава преку „Систем 48“ решени се 740 проблеми

Преку општинскиот сервис за пријавување на комунални проблеми „Систем 48“ во  првите шест месеци од 2018 година решени се 740 проблеми од вкупно 822 пријави. Останатите 82 пријави се проследени до надлежните служби и се  во процес на решавање. Најголем број од пријавите доставени до „Систем 48“ во првата половина од оваа година се од областа на уличното осветлување 534, од областа на собирање смет 94, водовод и канализација 90, паркови и зеленило 84, општински инспекциски служби 10, улици, патишта и тротоари 10 пријави. Целта на општинскиот сервис „Систем 48“…

повеќе

Прославата за НАТО на плоштадот во Струмица чини 11.900 евра

Граѓанската прослава „Одиме напред – Македонија во НАТО и ЕУ“, што се одржа на 14-ти јули на плоштадот „Гоце Делчев“ во Струмица, чини 11.900 евра, информираше денеска Владата на Република Македонија. Ангажман на 40-тина домашни изведувачи утврден со засебни авторски договори со секој од нив и вкупно за сите, во сите 15 градови и настапи на домашните изведувачи чини 75.500 евра. Сценската опрема, бините, системите за озвучување и осветлување за 15 настани се реализирани од страна на компанија со којашто Владата на Република Македонија има склучено договор, врз основа на тендер и спроведена јавна набавка, којашто…

повеќе

УЛИЧНО НАСИЛСТВО ВО СТРУМИЦА: Со хебла и шрафцигер демолираше возило и го натепа сопственикот на возилото!

На социјалните мрежи се појави видео од улично насилство деновиве во Струмица, за кој неофицијално дознаваме дека се третира како нарушување на јавниот ред и мир. На речиси триминутното видео се гледа како насилник со метална шипка или со шрафцигер уништува автомобил паркиран на улица. Лицето го демолира автомобилот додека сопственикот стои на страна, а во еден момент кога ќе му се приближи насилникот со спреј солзавец го прска во лицето- објави порталот ИНФОМАКС. Од МВР денеска немаа детали за инцидентот. Неофицијално насилникот во инцидентот поминал со прекршочна пријава за нарушување…

повеќе

Поради дефект, дел од градот Струмица без вода за пиење

Поради дефект на водоводната мрежа, без вода за пиење се корисниците од улиците „Младинска”, „Ристоман Попчевски” се до фабриката „Огражден” во градот Струмица. Екипи на ЈПКД „Комуналец“ работат на отстранување на дефектот и се очекува до 11:00 часот да се нормализира водоснабдувањето на овој дел од градот Струмица.

повеќе

Автомобил излетал од патот на излезот од Струмица кон н.м Добрејци

Утрово околу 05:40 часот на патот од излезот на Струмица кон Добрејци, автомобил со струмички регистарски ознаки излетал од патот и удрил во заштитна ограда. Возачот на автомобилот, на возраст од 23 години, со тешки повреди е пренесен на хируршкото одделение во струмичката болница. Полицијата изврши увид за утврдување на причините за сообраќајната незгода. Автомобил излетал од патот кон излезот од Струмица кон н.м Добрејциwww.media24.mkУтрово околу 05:40 часот на патот од… Posted by Медиа24 on Monday, 16 July 2018  

повеќе

Мала присустност во Струмица за прославата на НАТО ,прославата заврши без „Љубојна„

Музичкиот хепенинг организиран од Владата на Република Македонија во Струмица, а по повод добиената покана за членство во НАТО, со бендот „Чалгија Саунд систем“, на плоштадот „Гоце Делчев“ беше единствена група која настапи,поради откажувањето на „Љубојна„ каде на само 2 часа на почетокот на манифестацијата  го откажаа нивното учество. Во Струмица беше видливо дека народот ја бојкотираше оваа забава каде очекуваното масовно пшрисуство се сведе на максимални 500-700 луѓе присутни и тоа локални функционери,министри и политичари повеќето од СДСМ и мал дел на партиски административци . За фијаското да биде уште поголемо „Љубојна„…

повеќе

Општина Струмица ја одбележа 74-годишнината од убиството на народниот херој Благој Јанков – Мучето

Со пригодна свеченост пред Спомен плочата во градскиот парк, денеска, беше одбележана 74-годишнината од убиството на народниот херој Благој Јанков – Мучето. За животот и делото на херојот зборуваше градоначалникот на општина Струмица Коста Јаневски. -Беше 14. јули како што е и денес. Беше пазарен ден – сабота, како што е и денес. Но, за разлика од денот денешен, тој 14. јули, пред 74 години, беше еден од најзлокобните денови  што го паметат Струмица и струмичани.  На тој ден во 1944 година, Струмица остана без најсветлиот лик во својата историја.…

повеќе

Јаневски: Да го прославиме историскиот успех на нашата земја, добивањето покана за полноправно членство во НАТО

Градоначалникот на општина Струмица, Коста Јаневски, одржа прес конференција на која ги повика граѓаните на Струмица, вечерва на градскиот плоштад, на заедничка прослава по повод добивањето покана на нашата земја за полноправно членство во НАТО. -Струмица е еден од 15-те градови во Македонија, во кои вечерва ќе биде прославен историскиот успех на нашата земја, добивањето покана за полноправно членство во НАТО. Од осамостојувањето на Македонија, поминаа безмалку 27 години, и исто толку години трае нашиот колективен сон за приклучување на нашата татковина во Севено-Атлантската алијанса. Дојде и тој миг, со…

повеќе