Трамп го нарекол “ѓубре” медиумот што вчера објави интервју со премиерот Заев

Американскиот претседател Доналд Трамп во изјава на прес конференција го прогласил за “куп ѓубре” американскиот медиум Базфид. Овој портал вчера објави интервју со премиерот Заев во која тој зборува за руски бизнисмени кои плаќале македонски навивачи да демонстрираат против промена на името. Реакцијата на Трамп дадена порано не се однесува на изјавата на македонскиот премиер туку на друга приказна на порталот кој според претседателот на САД лажел за негов близок соработник. Трамп во видеото најавува дека медиумот ќе се соочи со последици. извор: Expres.mk

повеќе

Објавени претседателски декрети со кои се реструктуираат главни институции во Турција

Турција објави претседателски декрети со кои се реструктуираат основни политички, воени и административни институции, како дел од трансформацијата кон силна извршна претседателска власт. Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган во понеделникот стапи на должност и сега има големи овластувања кои му дозволуваат да овјавува декрети и да назначува и разрешува високи државни службеници. Турскиот службен весник денеска објави седум декрети кои се однесуваат на повеќе државни институции. Промените се совпаѓаат со втората годишнина од обидот за преврат во земјата, во кој беа убиени 250 луѓе.

повеќе

РУСИЈА ИМА ПОГОЛЕМА КОПНЕНА АРМИЈА ОД БИЛО КОЈА ЧЛЕНКА НА НАТО

Русија е држава која се протега на на 17 000 000 километри квадратни и несомено е најголемата територијална државна целина во светот. За да се контолира толку голема територија се разбира е потребна и гголема копнена вооружена формација. Од копнените вооружени сили Русија располаг со околу 17 000 тенкови 35 000 борбени оклопни возила, непознната бројка на автоматски пушки за војската и полицијата итн. Ова е според некој Официјални статистики ноо веројатно реалната бројка која што се чува во тајност можеби е поголема за 100 %. За споредба САД имаат…

повеќе

СРЕЌЕН КРАЈ: Мисијата на векот заврши- сите деца и тренерот спасени од пештерата во Тајланд

Среќен крај на големата драма со младите момчиња и нивниот тренер од Тајланд. Тие беа заглавени во пештера цели две недели. Според странските медиуми, успешно е завршена е мисијата на спасувањето на 12 момчиња и нивниот пренер од пештерата во која беа заробени од 23 јуни. Сите се надвор и на безбедно.

повеќе

Судот не дозволи марихуаната да се користи за причест

– Суд во САД отфрли барање на Првата црква на канабисот, којашто настојува да се признае марихуаната за причест. Барањето се разгледува три години, но процесот завршил на 6 јули. Првата црква на канабисот тврдеше дека марихуаната треба да се смета за причест според законот на сојузната држава Индијана за верските слободи. Во својата аргументација, судијката Шерил Линч изјави дека склоноста Црквата кон канабисот не може да се смета за практикување религија. Таа додава дека создавањето можности за незаконско поседување и употреба на марихуана, би било штетно за општеството. Адвокатот на Црквата…

повеќе

Во новиот ЕП ќе има 705 пратеници

Во следниот состав на Европскиот паламент што ќе биде избран во мај 2019 година ќе има 705 пратеници. Тоа ќе се случи поради напуштањето на ЕУ на Велика Британија. Во сегашниот состав на ЕП има 751 пратеник. Според новата согласност одобрена од лидерите на ЕУ, 27 места од 73 испразнети по Брегзит ќе бидат прераспределини на 14 држави земји–членки по принципот на „дегресивна пропорционалност“. Франција и Шпанија ќе добијат по пет нови пратеници во ЕП. СВЕТ АКТУЕЛНО

повеќе

Полскиот парламент одобри промена на контроверзниот закон за Холокаустот

Долниот дом на Полска го омекнува тонот и ги отстранува условите во затвор за оние кои учествувале или имале своја улога во нацистичките злосторства. Полскиот парламент во средата ги одобри измените на контроверзниот нацрт-закон со кој се наметна казна и се пропиша максимум тригодишна затворска казна за секој кој е прогласен за виновен за припишување на “одговорност или ко-одговорност на полската држава  за злосторства извршени од германскиот Трет Рајх” Војна II. Мерката усвоена во Долниот дом на парламентот во Сејм ќе ја отстрани тригодишната затворска казна на алузии на злосторствата…

повеќе

СКАНДАЛ ВО САД: Децата мигранти ги дрогираат за да не плачат по родителите

На децата на мигрантите во центрите за прием рутински и под присила им се даваат повеќе психотропни супстанции за да ја потиснат нивната траума што се затворени, а во некои случаи и одделени од нивните родители. Ова стои во жалба на организацијата за заштита на човекови права Центар за човекови права и уставно право во Лос Анџелес поднесена во американски суд. Децата, кои се држат во објекти како Центарот „Шајло“ во Тексас речиси сигурно добиваат такви супстанции, без оглед на нивната состојба и без согласност од нивните родители, се истакнува…

повеќе

Позади затворени врати: Моќниците денес одлучуваат за судбината на светот

Позади затворени врати: Моќниците денес одлучуваат за судбината на светот. На врвот на дневниот ред ќе има предизвици во Европа – популизам, нееднаквост и иднина на работа. Групата исто така ќе зборува и за “лажни вести”, за лидерство на САД, за вештачката интелигенција, за светот на постоењето, но и за Русија. Билдерберг групата, составена од најбогатите и најмоќните луѓе во светот, ќе одржи годишен состанок од 7 до 10 јуни во Турин, Италија. За оваа група се поврзуваат бројни теории на завера поради нејзината елитна и тајна природа. На оваа…

повеќе