ПАРИЗ: Претседателот Иванов на свечената вечера приредена од Макрон, а денеска на церемонијата пред Триумфалната капија

Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, придружуван од сопругата, Маја Иванова, вчеравечер присуствуваше на свечената вечера, што за учесниците на церемонијата по повод одбележувањето на стогодишнината од крајот на Првата Светска Војна, ја приреди претседателот на Француската Република, Емануел Макрон. Од Кабинетот на претседателот соопштија дека Иванов на покана на францускиот претседател Макрон, денеска ќе присуствува на церемонијата по повод одбележувањето на стогодишнината од крајот на Првата светска војна, што ќе се одржи пред Триумфалната капија во Париз. На церемонијата е најавено присуство на над 80 шефови на држави, влади…

повеќе

Забрана за влез во САД за осомничените во случајот Кашоги

Вашингтон планира да им ги поништи визите на 21 осомничено лице во случајот со убиениот саудиски новинар Џамал Кашоги. Најавени се и натамошни казнени мерки. Администрацијата на американскиот претседател Доналд Трамп одлучи да им ги поништи визите или да им забрани влез во САД на одделни официјални претставници на Саудиска Арабија кои се доведуваат во врска со убиството на саудискиот новинар Џамал Кашоги. Државниот секретар на САД, Мајк Помпео, рече дека тоа е само прв чекор во казнувањето на Саудиска Арабија поради убиството на Кашоги, колумнист на „Вашингтон пост“.  „Оваа…

повеќе

Украдени податоци на 29 милиони корисници на Фејсбук

Податоци на речиси 30 милиони корисници биле украдени во најголемиот хакерски напад на Фејсбук во историјата на оваа социјална мрежа, кој се случи пред две недели, потврди компанијата на Марк Закерберг. Кога беше откриен нападот, се претпоставуваше дека се украдени податоците на дури 50 милиони корисници, но, се покажа дека не станува збор за толку голем број. Во денешното соопштение се наведува дека на 29 милиони луѓе им се украдени имиња, имејл адресите и телефонските броеви. Покрај тоа, на 14 милиони корисници им биле украдени повеќе податоци, како што се…

повеќе

Рекордно производство на кокаин во Колумбија во 2017 година

Колумбиското производство на кокаин достигна рекордно ниво во 2017 година, покажуваат неодамна објавените статистики на Обединетите нации. Канцеларијата за дрога и криминал (UNODC) предупредува дека лани имало раст на производството на кокаин во Колумбија за рекордни 31% во споредба со претходната година, објави BBC. Лани биле произведени 1.400 тони на површина од 171.000 хектари, што значи дека вкупната површина на земјиште што се користи за оваа намена пораснала за 17% во споредба со 2016 година, кога кокаинот се произведувал на површина од речиси 25.000 хектари. Колумбија е најголем производител на…

повеќе

Додека Меркел дели лекции, во Германија протести со слики на убиените од азилантите!

Во Германија деновиве се одржаа маршеви во чест на загинатите, кои беа  брутално убиени  од страна на азилантите во Германија, претежно од Авганистан, Ирак и другите арапски земји, кои пак се директно заштитени од  Канцеларката Меркел која вчера беше во Македонија да демонстрира „живот„ и да изврши притисок за претстојниот Референдум. И само што се одржаа едните протести пред некој ден повторно трагедија во Германија, Убиен Даниел Х. 22 годишното момче од Хемниц во северна Германија. Револтот на Германците порасна до тоа ниво дотолку што во организација на нови контра…

повеќе

ИТАЛИЈАНСКИОТ МИНИСТЕР ЗА ВНАТРЕШНИ РАБОТИ САЛВИНИ: Ангела Меркел ги „потцени” предизвиците за масовната миграција

Италијанскиот министер за внатрешни работи, Матео Салвини, вели дека германската канцеларка, Ангела Меркел, ги потценила проблемите што ќе ги донесе масовната имиграција, поврзувајќи го нејзиниот став за отворени граници со расистичкото насилство што го потресе германскиот град Хемниц, пренесува „Локал“. „Меркел дефинитивно го потцени ризикот од социјални судири кога тврдеше дека има место за стотици илјади луѓе во Германија. Сè уште се сеќавам што се случи за време на новогодишните празници во Келн во 2015 година, а и на други места,“ изјави Салвини за „Дојче веле“ во понеделникот. Стотици жени…

повеќе

100.000 луѓе во Романија се дигнаа против корупираната Влада

  Околу сто илјади Романци од кои поголемиот дел се иселеници, побараа вчера во Букурешт оставка од владата која ја обвинуваат за корупција. Протестите беа одбележани со голем број инциденти и конфликти меѓу протестантите и вооружените сили на редот. Ги имало околу 100.000 „Оставка!“ и „Арамии!“, скандинирале протестантите, за кои медиумите пишуваат дека ги имало околу 100.000 пред парламентот. Дел од нив се обиделе да го пробијат полицискиот кордон, а полицијата употребила солзавец за да ги растури. Повредени се повеќе од 240 луѓе. Стотина лица примиле помош поради вдишување на…

повеќе

НАСА: Силниот земјотрес во Индонезија го подигна островот Ломбок за 25 сантиметри

Силниот земјотрес со интензитет од 6,9 степени според Рихтеровата скала што на 5 август го погоди индонезискиот остров Ломбок, придонесе за негово издигнување за 25 сантиметри. Како што соопштија група научници на американската Национална аеронаутичка и вселенска администрација (НАСА) и на Калифорнискиот институт за технологија, врз основа на анализи на сателитските снимки на Ломбок направени по земјотресот, утврдени се промени на површината на островот. Според научниците, утврдено е дека во реонот на епицентарот на земјотресот, во северозападниот дел на Ломбок, површината на земјата се подигнала за 25 сантиметри, додека на…

повеќе

Грција го повлекува амбасадорот во Русија – ќе назначи нов

Амбасадорот на Грција во Русија, Андреас Фриганас е повлечен и ќе биде заменет со друг дипломатски претставник, соопшти грчки допломатски извор. – Господин Фриганас е вратен во Грција. Тој ја заврши својата мисија во Москва и ќе биде заменет со друг дипломат, изјави неименуваниот грчки извор. Фриганас беше грчки амбасадор во Русија од мај 2016 година. Односите меѓу Атина и Москва се влошија последниве недели, откако Грција минатиот месец реши да протера двајца руски дипломати и на двајца други да им забрани влез во земјата, под обвинение дека поттикнувале организрање…

повеќе