Ен-Би-Си: Трамп бара начини да го екстрадира Ѓулен во Турција

Белата куќа бара начин да го екстрадира турскиот исламски проповедник Фетула Ѓулен во Турција, со цел да ја одоброволи Анкара за намалување на притисокот врз Саудиска Арабија во врска со убиството на новинарот Џамал Кашоги, тврди Ен-Би-Си, повикувајќи се на извори во американската Администрација. Според телевизијата, Администрацијата на американскиот претседател Доналд Трамп побарала од неколку федерални агенции на САД да пронајдат законски начини за екстрадиција на Ѓулен, кого Турција го обвинува дека стои зад обидот за воен удар во земјата во 2016 година и бара од Вашингтон да и го…

повеќе

ПРЕТСЕДАТЕЛОТ ИВАНОВ ВО ПАРИЗ: Победниците и поразените одбележуваат 100 години од завршувањето на Првата светска војна

Денеска се одбележува 100 години од завршувањето на Првата светска војна, а централната манифестација ќе биде одржана во Париз со присуство на повеќе од 80 шефови на држави и влади на земјите учеснички во Големата војна. Меѓу учесниците на свеченоста во Париз, чиј домаќин е претседателот на Франција Емануел Макрон, на кои е и македонскиот претседател Ѓорге Иванов, меѓу другите, се и претседателите на САД и Русија, Доналд Трамп и Владимир Путин. Освен земјите победнички во Првата светска војна, на одбележувањето ќе присуствуваат и претставници на поразените земји, како Германија…

повеќе

(видео и галерија) МАСАКР ВО САД: Најмалку 13 убиени во вооружен напад во кантри бар во Калифорнија

Најмалку 13 луѓе загинаа при нападот во кантри барот „Бордерлајн“ во Таузенд Оукс, изјави локалниот шериф Џеф Дин. Тој додаде дека се уште е рано да се шпекулира за мотивите за маскакрот. Претходно беше објавено дека во барот е пронајдено безживотното тело на напаѓачот. Во кантри барот „Бордерлајн“ во моментот на нападот имало стотина луѓе, а пукањето траело и кога дошла полицијата. На сајтот на барот за среда вечер е најавена студентска вечер и часови по кантри танц. За сега е познато дека непознат маж синоќа во бар во местото…

повеќе

ТРАМП: Демократите ќе ви наметнат социјализам

На последниот предизборен митинг во Флорида пред изборите следната недела претседателот на САД Доналд Трамп ги повика своите поддржувачи да ги  изберат републиканските кандидати за гувернер и сенатор, оти во спротивно, како што рече, Демократската партија ќе ја уништи државата. Трамп по вторпат оваа недела беше на предизборен митинг во Флорида за да ги поддржи кандидатите на својата партија за сенатор и гувернер. Тој предупреди дека ако биде избран кандидатот за гувернер на Демократската партија, Ендрју Гилам, жителите на Флорида ќе плаќаат повисоки даноци. -Тие ќе наметнат социјализам во Флорида. Добредојдовте…

повеќе

СМЕНА ВО ВЛАДЕЈАЧКАТА ЦДУ ВО ГЕРМАНИЈА: Фридрих Мерц подготвен да ја замени Меркел

Поранешниот лидер на парламентарната група Христијанско-демократска унија (ЦДУ) и нејзината баварска партија Христијанско-социјална унија (ЦСУ) Фридрих Мерц е подготвен да се кандидира за претседател на ЦДУ, јавија германските медиуми повикувајќи се на конзервативни извори. Наводите за кандидатурата на Мерц уследија по објавувањето дека на изборната конференција во декември германската канцеларка Ангела Меркел нема повторно да се кандидра за претседател на партијата. Таа најави и дека по завршувањето на нејзиниот мандат во 2021 година нема да се кандидира за каква било функција во Европската унија. Меркел е на чело на демохристијаните…

повеќе

ТРАГЕДИЈА ВО КРИМ: Најмалку 18 загинати и 47 повредени во нападот на колеџот во Керч

Бројот на жртви во  инцидентот што се случи во Политехничкиот колеџ во Керч се искачи на 18, а повредени се 47 лица, изјави кримскиот лидер Сергеј Аксјонов, а од Москва се сомневаат дека е можно експлозијата на колеџот на Крим да е терористички напад – Осомничениот напаѓач се самоуби. Тој беше ученик во четврта година. Неговото тело со прострелна рана е пронајдено во библиотеката на вториот кат, наведе Аксјонов. Портпаролката на Истражниот комитет на Русија, Светлана Петренко изјави дека 18-годишниот ученик Владислав Росљаков пристигнал во колеџот со пушка и почнал да пука…

повеќе

Баварија: Најлош резултат на сојузниците на Меркел од 1950 година, АфД влезе во покраинскиот парламент

Христијанската социјална унија (ЦСУ), баварската сестринска партија на Христијанско-демократската партија на германската канцеларка Ангела Меркел, на денешните  локалните избори во Баварија постигна најлош резултат од 1950 година. Гласовите на ЦСУ отидоа на контото на ултрадесничарите, што е чекор наназад, кој носи ризикот од ширење на поделби во рамките на актуелната германската влада подложна на кризи. Според анкетите на излезност објавени од страна на германската државна телевизија АРД, ЦСУ освоила 35,5 отсто од гласовите и со тоа го загуби апсолутното мнозинство во провинцискиот парламент вторпат од 1962 година, што е исход,…

повеќе

АНКЕТА ВО ГЕРМАНИЈА: Рекорден пад на поддршката за владејачката коалиција на Меркел

Поддршката на партијата на Ангела Меркел и на нејзиниот коалициски партнер социјалдемократите (СПД) достигна рекордно ниско ниво, покажа вчерашното истражување на јавното мислење, во време додека германската канцеларка се бори да го спречи распадот на нејзината разединета влада. Учеството на гласови на конзервативците на Меркел ЦДУ/ЦСУ како и на СПД падна за 3 процентни бода, на 26 односно на 15 отсто, покажа истражувањето кое го спроведе Дојчланд тренд за радиотелевизијата АРД. Тоа се досега најниски бројки во ова месечно истражување за овие коалициски партии, наведува АРД.

повеќе

Трамп во ОН: Предавање на Суверенитетот на Неизбрани Глобалисти, НИКОГАШ! Ниту Ние Македонскиот!

Доналд Трамп: “Ние ја отфрламе идеологијата на глобализмот и ја прифаќаме доктрината за патриотизам”. Американскиот претседател рече пред Генералното собрание на ОН дека никогаш нема да “го предаде суверенитетот на неизбраната глобална бирократија” Eдна од неговите клучни теми беше правото на Америка да го следи својот пат во светот. “Го почитувам правото на секоја нација во оваа просторија да ги следам сопствените обичаи, верувања и традиции”, рече тој. “Соединетите Американски Држави нема да ви кажат како да живеете, да работите или да се поклонувате. Само бараме да го почитувате нашиот суверенитет…

повеќе

Трамп и Мун разговараа за денуклеаризација на Корејскиот Полуостров

Претседателите на Јужна Кореја и на САД, Мун Џае-ин и Доналд Трамп во денешниот телефонски разговор ја потврдија решеноста за воспоставување на мир и денуклеаризација на Корејскиот Полуостров, јави јужнокорејската новинска агенција Јонхап. Телефонскиот разговор е воочи патувањето на специјалниот претставник на Мун, Чунг Еуи-јонг и јужнокорејска делегација во Пјонгјанг. – Претседателот Мун објасни дека планира да испрати делегација во Северна Кореја, како дел од подготовките за самитот на Јужна и Северна Кореја, а разговараа и за воспоставување на постојан мир на Корејскиот Полуостров преку целосна денуклеаризација – се наведува…

повеќе