Фантастична: Моника Белучи софистицирана дама за „L’Officiel“

Моника Белучи покажува што значи да се биде вистинска дама. 53-годишната актерка во софистицирано издание сними фотосесија за бразилското издание на списанието „L’Officiel“. За едиторијалот, филмската ѕвезда носи блескав луксузен накит од Картие.   извор:http://www.femina.mk

повеќе

10 знаци дека мажот што ви се допаѓа ве гледа само како пријателка

Еден од најчестите сомнежи кај жените е токму прашањето дали му се допаѓаат на некој маж или не. За жал, нивните проценки знаат да бидат погрешни, а мажите не се секогаш од голема помош. Ова се некои од знаците дека ве смета само за пријателка… 1. Секогаш се јавувате први и ги иницирате средбите. 2. Кога тој нешто ќе иницира, секогаш носи уште некој со себе. 3. Ви се обраќа со „брат“ или слично и ви дава до знаење дека сте другари. 4. Пред вас зборува за жените кои му…

повеќе

Што јадат Ангелите на Викторија сикрет?

Манекенките од брендот Викторија Сикрет мора да бидат во совршена форма, но и тоа има своја цена. Еве што јадат и како тренираат овие убавици. Диетата на ангелите на Викторија се заснова на здрави масти и протеини, со минимален внес на јагленихидрати, а дневниот калориски внес не треба да надмине 1.300 калории. На манекенките им се препорачува да јадат пилешко бело месо, немрсно јунешко месо или риба, а соодветна „протеинска“ замена може да бидат и две-три јајца. Млечните производи и глутенот се забранети, како и зеленчукот кој расте под земја…

повеќе

Како домот да изгледа отмено и убаво со минимално потрошени пари

Дали сакате домот да ви изгледа луксузно уредено и отмено, а притоа да не потрошите многу пари? Обрнете внимание на деталите кои прават огромна разлика во впечатокот кој што го остава вашиот дом. Бои Почнете од освежување на просторот, со варосување на домот. Освежувањето на ѕидовите не е скапа работа, но прави огромна разлика. Одберете беж, светло сина или светло сива и веднаш ќе го промените изгледот на собата. Пешкири и крпи Фрлете ги старите пешкири и крпи од кујната и бањата и ставете нови. И онака не ви вршат…

повеќе

Рецепт за долг и среќен живот: Смејте се почесто, не придавате важност на секоја ситација и „не си ставајте се“ на срце!

Честопати се сожалувате себеси и постојано сте под притисок бидејќи не успевате да го направите она што би „требало“? Ако е така, вистинско време е да ја промените перспективата и да го украсите лицето со насмевка! Дали сте заеле дека луѓето со здрава смисла за хумор, кои се смеат често, живеат подолго, поздрави се повитални од оние на кои им оди тешко од рака да се насмејат. Нивната тајна не се крие во гените туку едноставно во поинаквиот пристап кон животот. Тие одлучиле да гледаат на животот од поинаков агол, од…

повеќе

Брајан Адамс за наводната афера со принцезата Дијана: Имавме посебен однос

Пејачот Брајан Адамс кончено зборуваше за својот однос со принцезата Дијана и ги коментираше шпекулациите дека тие двајца биле во романтична врска. За време на неговото гостување во шоуто „What happens live with Andy Cohen“, водителот ги спомена шпекулациите околу нивната наводна врска. „Се зборува дека ти и принцезата Дијана сте имале романса. Нејзиниот шофер тврди дека те видел како скришно влегуваш во Кенсингтонската палата. Каков беше вашиот однос?“, го запраша Коен. „Бевме одлични пријатели. Никаде скришно не се извлекував, само ќе се појавев“, одговори пејачот. Меѓутоа, водителот беше упорен…

повеќе

Шик и модерни начини како да носите марами ова лето

Ова лето дајте им простор на марамите во вашиот плакар. Со овој моден додаток можете на уникатен начин да го зачините секој ваш стајлинг. В коса, на чанта, како колан, на врат… погледнете неколку креативни идеи како да носите марама и зачекорете во летото подготвени за нови стилски предизвици ЗА СТИЛИЗИРАЊЕ НА КОСАТА Додајте марама на пунџа, исплетете ја во плетенка, врзете ја над ластиче… за кратко време ќе се заљубите во овој брз начин на стилизирање на косата. УКРАС ЗА ВАШАТА ЧАНТА На овој начин истата чанта никогаш нема…

повеќе

Сајмон 10 месеци не користи мобилен: Откри зошто се решил на тоа и како се чувствува

Британскиот музички продуцент Сајмон Кауел, откри дека не го користел неговиот мобилен телефон десет месеци, што многу добро влијаело на неговото ментално здравје. Медискиот могул изјавил за „Меил“ дека многу го иритирало тоа што премногу често го користел телефонот. Педесет и осум годишниот музички продуцент, истакнал дека станал многу повеќе фокусиран и свесен за луѓето околу него од кога се откажал од телефонот. Откажувањето од телефонот, за него било чудно искуство, но го направило посреќен. -Не го користам телефонот точно 10 месеци. Многу ме иритираше кога имаш состанок, сите се…

повеќе

Казни и до 900 евра за сопствениците на кучиња

Сопствениците на кучиња се должни да ги пријават своите кучиња еднаш годишно во ветеринарните амбуланти, клиники и болници кои се овластени за спроведување на ветеринарно здравствена заштита од јавен интерес во нивното место на постојан престој, со цел да ги регистрираат и идентификуваат, како и да ги исполнат одредбите во однос на здравствената заштита согласно со прописите од областа на ветеринарното здравство. Трошоците за овие постапки се на товар на сопствениците на кучињата. Сопствениците на кучиња треба на влезната врата во дворот на видливо место да постават табла со која…

повеќе

За здрав живот во Македонија потребен е и “здрав” џеб

Во последно време промовирањето на здравата храна, здравите навики и здравиот живот зема голем замав. Постојани кампањи и апели до луѓето да внимаат што јадат и од каде купуваат. Органските производи се ставаат во прв план. Но, дали секој може да си дозволи купување на здрава храна? Македонските граѓани се свесни за потребата од водење здрав живот, и здрава исхрана. Прашањето е како да си го овозможат тоа, кога цената на органската храна е 3-4 пати поскапа од вообичаената? Риба со салата наместо хамбургер со пржени компирчиња, пливање или џогинг…

повеќе