Апел до сите хумани луѓе и институции: Да ѝ помогнеме на Катерина

Да бидеме хумани и да донираме за Катерина Рујковска на која треба да ѝ се пресади рожница за да може светот да го гледа како останатите нејзини врсници. Семејството Рујковски апелира до сите хумани луѓе и институции да им помогнат преку донации. -Ве молиме за помош на нашата ќерка Катерина Рујковска. На 12.12.2018 година закажан е посебен хирушки зафат пресадување на рожница (шареница) во Специјлната Болница Свети Вид во Белград, на другото око. За таа операција потребни се 5.000 евра кои ние родителите не сме во можност да ги обезбедиме.…

повеќе

Почина Милена Дравиќ!

Големата српска актерка Милена Дравиќ почина синоќа во Клиничко болничкиот центар на Бежаниска коса во 79 година од животот, дознава српски Блиц од Здружението на драмски актери на Србија. Милена таму се наоѓала на лекување, последните денови  и било лошо, лекарите се обиделе се, но и немало спас. Пред две години остана без сопругот Драган Николиќ и од тогаш се борела со болеста. Една е од најголемите актерки на овие простори.

повеќе

Сестричката Јована моли: Помогнете добри чичковци и тетки за мојот батко Кристијан да ми дојде на роденден

Кристијан Андреев е дете на 14 гoдишна возраст кој боледува од многу тежок облик на Аутизам и Епилепсија. Закажани се 3 сесии-операции на матични клетки во Истанбул-Турција кои ќе чинат 38.600 евра. За неговите родители сумата е преголема затоа Ве замолуваме, сите вас хумани луѓе кој колку може да донира. Да му помогнеме на Кристијан да биде подобар и да и ја исполниме желбата на малата Јована да може нејзиниот батко за прв пат да оди на нејзиниот роденден. Со вашата хуманост и донирање ќе ја исполните желбата и ќе…

повеќе

ИН МЕМОРИАМ: Почина фудбалската легенда Благој Истатов (1947 – 2018)

Едно од најголемите имиња на македонскиот фудбал Благој Истатов почина на 71-годишна возраст, информираа денеска од неговото семејство. Истатов е едно од најлегендарните имиња кое остави силна трага во македонскиот фудбал. Роден е на 5. април 1947 година во Струмица. Од најмала возраст почнува со фудбалот во својот роден град, притоа одбирајќи ја голманската позиција. Својата играчка кариера ја почна во Беласица, беше дел и од прилепска Победа, но најславните свои фудбалски денови ги имаше во дресот на белградски Партизан преку кој стигна и до дресот на репрезентацијата на поранешна…

повеќе

Денеска е Преподобна Теодора: Жените никако не смеат да ги прават овие три работи

Денеска е Преподобна Теодора. Преподобна Теодора првин живееше брачен живот. Но, се случи така што самата се излажа, па го измами својот маж со некој друг човек. Уште истата вечер доживуваше силен внатрешен потрес поради погрешниот избор, па го остави домот и мажот, и стапи во машкиот манастир Октодекат под името Теодор. А додека беше во манастирот, некоја блудница го наклевети овој Теодор пред игуменот дека ја обесчестил, па игуменот ја истера Теодора од манастирот. Блажената Теодора ова го прими мирно и цели седум години се грижеше за детето на…

повеќе

Денеска е Св. Архангел Михаил

ОД КАЛЕНДАРОТ НА МПЦ Според календарот на МПЦ (Јулијанскиот календар) денеска е 6 септември. Денеска е Св. Архангел Михаил. Главниот празник на свети архангел Михаил се празнува на 8 ноември (јулијански календар). Се вика Собор на свети архангел Михаил. Денес, пак, црквата утврдила да се празнува споменот на неговите чуда што се случија во местото Хони, близу Ерапол во Фригија, каде што подоцна исто во спомен на неговите чуда беше подигната црква посветена на свети архангел Михаил. ОД КАТОЛИЧКИОТ КАЛЕНДАР Денеска е Св. Јануариј. Бил бискуп во Беневенто. Заедно со своите другари…

повеќе

АПЕЛ ЗА ПОМОШ | На Катерина Рујковска потребни ѝ се пари за операција на рожница

До нашата редакција стигна молба од семејството Рујkовски ,на кој им е потребно вашата подадена рака и помош да им помогнеме за нивната ќерка Катерина Рујковска. Народе ,станува збор за наше дете и ве замолуваме од име на нашиот веб портал да излезете во пресрет и да им помогнеме ,кој колку може ,доколку не можете доволно е да го споделите постот со вашите пријатели и ги запознаете со ова акција. Пред се да бидеме хумани луге и да се почитуваме сите ,Катрерина го очекува тоа за да може и таа…

повеќе

ПРОФЕСОРОТ КОЈ СО ЗБОР ГИ ЛЕЧЕШЕ ДУШИТЕ …

Вчера, 4.9, беше соопштено дека на 95 години починал српскиот академик и професор кој важеше за еден од најмудрите интелектуалци и мислители во регионов. А таа, мудроста, подразбира дека тој никогаш не се поставуваше како голем човек, иако беше токму тоа. Веста за смртта на Јеротиќ поттикна и голем број луѓе од Македонија да му изразат почит на социјалните мрежи, како на редок интелектуалец, но и човек кој им помогнал да излезат на крај со своите лични премрежја и животни предизвици. Многумина од нив во неговите зборови на искусен психијатар,…

повеќе

Малиот Дарио моли за помош за 30 илјади евра се потребни за третман на ‘рбетниот мозок

14 годишниот Дарио Павлов од Кочани верува дека македонската јавност ќе се крене на нозе и ќе му помогне да ја преброди тешката болест. Пред две години на ова момче му било дијагностицирано ецефалитис трансферзален миелитис познато и како воспаление на рбетниот мозок. Болеста предизвикала целосна парализа на десната нога и неговата состојба се влошува од ден на ден. При што за да се отстрани воспалението од ‘рбетниот мозок кој може да предизвика дополнителни последици потребно е пресадување на матични клетки. За да се излечи Павлов треба да добие третман…

повеќе

ОД КАЛЕНДАРОТ НА МПЦ

ОД КАЛЕНДАРОТ НА МПЦ Според календарот на МПЦ (Јулијанскиот календар) денеска е 11 август. Денеска е Св. великомаченик Евпал Евпал живееше на островот Сицилија, во местото Катана, на преодот од третиот во четвртиот век и беше ѓакон на црквата во Катана. Околу 304 година императорот Диоклецијан го испрати тука управникот Пентагур. По силата на римските едикти од кои неколку издаде самиот Диоклецијан на овој му беше должност да ги гони христијаните. Но, во тоа време на островот имаше малку христијани, а и тие се криеа од властите по пустите места. Свети…

повеќе