Топ вести

All
makedonija
istorija
kultura
opstini-2

Општини

380742044 707368128081194 4089695817909971351 n

Општина Струмица- Јавен повик за дотација за стручни спортски работници – тренери на спортските клубови, преку кој се обезбедува финансиска поддршка за најмногу 10 (десет) тренери во спортските здруженија и други правни лица од областа на спортот кои делуваат на територијата на општина Струмица.

повеќе

РЕАЛНИ ПЛАТИ: Тоа што се купувало за 500, сега не може ни со 1.000 денари, а картели од власта профитираат на грбот од народот

Реалната плата паѓа, стандардот е се понизок, картели на власта профитираат на грбот на народот, велат од ВМРО-ДПМНЕ. -Реалната плата е помала за 5%, и со тоа Македонија ја има најлошата статистика во регионот. Стандардот е се понизок, народот од година во година е се посиромашен, тоа што се купувало пред неколку години за 500…

повеќе
pexels rdne stock project 4914719 scaled 512x512 c center

Пица, пуканки и компири: шест изненадувачки намирници кои всушност можат да бидат добри за нас

Бидејќи новото истражување сугерира дека пивото може да биде корисно за нашето здравје на цревата, експертите споделуваат други неверојатни намирници – од чоколадо до компири – кои може да бидат подобри за нас отколку што се мислеше. Новото истражување на Медицинскиот универзитет Далиан во Кина откри дека бактериите во пивото може да го зајакнат вашиот цревен…

повеќе
metodot 375x600

Методот на Вим Хоф

Вим Хоф, познат и како ледениот човек, држи повеќе светски рекорди во подвизи за издржливост и изложеност на студено, а неговата мисија е да го промени начинот на кој живееме, потсетувајќи нè на нашата вистинска моќ и суштина. Придобивките на методот на Вим Хоф, што сега го применуваат милиони луѓе, ја потврдија осум универзитети и…

повеќе
vitruvijev covek 17497501

ЧОВЕКОТ Е ВТОР НАЈПАМЕТЕН ВИД НА ПЛАНЕТАТА

Норвешкиот бизнис-филозоф Андерс Индсет изјави дека алгоритамот е сѐ посовршен и дека станува многу попаметен и поефикасен од човечкиот вид, како и дека човекот е вториот најпаметен вид на планетата. Индсет на конференција во Атина истакна дека технологијата се претставува како одговор на сѐ, но кое е прашањето чиј одговор е таа. Овој филозоф на…

повеќе
Правда за жртвите

Криминалот на Онкологија прекршува бројни меѓународни регулативи

Една онколошка клиника треба да ги исполнува различни меѓународни стандарди и насоки за да обезбеди квалитетна и безбедна здравствена нега на пациентите. Повеќе од најважните меѓународни стандарди и насоки кои се однесуваат на онколошките клиники се прекршени во последните 5 години, од кога постојат докази за отстранување на автоматизираниот систем за подготовка на цитостатската терапија…

повеќе
screenshot 1 5

Поради оваа намирница Јапонците живеат 100 години: Многумина ја обожаваат, а сите мислат дека е штетна

Долго време се веруваше дека Јапонците живеат долго бидејќи јадат многу морска риба и ориз. Заклучокот бил дека предност е што јадат малку месо што е штетно и го забрзува стареењето Стогодишници од Јапонија открија каква храна редовно јадат што ги прави долговечни. Ако мислевте дека е риба, сте се излажале. Тоа е храна која…

повеќе

Социјални мрежи

НЕКОЈ ОДРАБОТУВА МНОГУ ЛОША АГЕНДА СО НАШИТЕ ДЕЦА!?
Поранешната директорка Симонида Црвенковска која беше под кривичен прогон сеуште работи на Клиниката за Онкологија
Нема пари за одржување на стадионот во Скопје а има за конференција на ОБСЕ!
Драган Ковачки:Погледнете какви кадри поставува Спасовски за началници и командири и заклучете дали истиот се бори против или го стимулира криминалот
ПРОФ. ИВАН ШИШМАНОВ ПРИЗНАВА: „СТАРОБУГАРСКИОТ“ ЈАЗИК ПОТЕКНУВА ОД ЕДНО МАКЕДОНСКО НАРЕЧЈЕ – 1918г.

Позитива