НОВО

Ако сакате изобилство и среќа, направете ги овие работи пред Нова Година!

celebrate 1835387 960 720 696x398

Доаѓањето на Новата година е најдобро време да започнете со чистење и реновирање на вашиот животен простор, што несомнено ќе ви ги зајакне умот и духот. Зачекорете среќно во Нова и на нов начин на живот, наполнете се со среќен и здрав поттик на енергија!

Овие техники на расчистување ќе направат чуда за вашата лична енергија, ќе се чувствувате фантастично и ќе имате фокус да го привлечете она што го сакате!

Нередот е дефинитивно најголемиот непријател на фенг шуи, бидејќи содржи застоена, валкана и стагнантна енергија, која го забавува, го спречува или целосно го блокира протокот на здравото Чи, а на ист начин влијае и на животот на домаќинството. Нередот може да предизвика замор, депресија, стрес, па дури и болест во домаќинството.

Одржувањето на редот овозможува слободен проток на Чи и е основа на добриот фенг шуи во просторот. Навистина е неопходно редовно да се одржува, чисти, уредува и енергизира просторот, бидејќи според фенг шуи и тој е живо суштество.

Нередот може да се манифестира на повеќе нивоа и на секое од нив потребно е да се ангажираме што е можно повеќе со цел да се постават работите во ред, за да се постигне севкупна чистота. Затоа, „чистењето на фенг шуи“ може да се подели во четири фази:

dzovi kompani baner horizontalen 1

1. Отстранување на физички неред во околината (на пр. ѓубре во приодот до зградата, неодржувана фасада, запуштени тревници, дотраени згради во околината).

Ако сега помисливте „што имам јас со тоа“, мора да ве предупредиме дека нашата (ваша!) одговорност се протега многу подалеку од ѕидовите што го ограничуваат вашиот животен простор.

Затоа, направете се што е во ваша моќ за вашата околина – разговарајте со претставник за можностите за обновување на дотраената фасада, лошите цевки и инсталации во зградата.

Средства за ова обично има во станбениот резерват, но остануваат неискористени поради незаинтересираност или невнимание. Организирајте (заедно со вашите соседи) акција за преуредување на скалите и можете да поставите постери или слики со весели и живописни мотиви на ѕидовите.

Ако вашата зграда има предворје или тревник, можете да организирате мала градина таму. Идејата е таму, потребна е само малку добра волја. А во целиот процес се крие уште една убава димензија – вашите соседи повеќе нема да бидат странци.

2. Отстранување на физичкиот неред во сопствениот простор (на пр. расфрлани работи, прашина, пајажина, премногу мебел, работи надвор од полици и шкафови…).

Фрлете, подарете или продадете се што не сте користеле во последните 6 месеци бидејќи навистина не ви е потребно, организирајте плакари, полици и складиште, се треба да си има свое место.

Знаеме дека сте го слушнале ова илјада пати досега, и помислата за големо чистење веројатно ве тера да се згрозите, но верувајте ни, ќе вреди. Кога се средувате, обидете се да не ги извршувате сите дејства автоматски, туку вклучете ја вашата свест и сите ваши сетила и набљудувајте како се чувствувате и низ какви расположенија поминувате.

3. Расчистување на емоционалниот неред (на пр. неискажани приговори, нерешени односи, барање (и префрлање) на вината од другите, емоционална манипулација).

Единствената личност што можеме да ја промениме сме ние самите! – разрешете ги несогласувањата фокусирајќи се на решението наместо на проблемот, најдете компромиси, прифатите одговорност за вашите постапки и нивните последици, простете им на оние што ви должат нешто, отплатете ги долговите, помирете се со старите пријатели.

Доколку имате нерасчистени односи со луѓе кои веќе не се живи, можете психички да им се обратите со извинување, објаснување или едноставно – повик за помирување.

Исто така, ако не можете лично да допрете до некои луѓе, можете да им напишете писмо или е-пошта во која ќе напишете како се чувствувате и што сакате да решите со нив – на крајот од приказната, не воопшто е важно дали ќе го испратите тоа писмо или не, но справувањето со сопствениот емоционален неред е исклучително важно за добар фенг шуи.

Расчистувањето на емоционалниот неред е веројатно најголемиот и најтешкиот чекор во процесот на расчистување, но тоа е навистина неопходно. Невозможно е да продолжиме понатаму ако илјадници древни емоции не притиснат и не вратат во минатото.

banerПРИМА ДЕНТi horizontalen

4. Енергетско чистење и напојување (на пр. отстранување на енергијата на претходните станари, остатоци од енергија во ѕидови, подови, тавани и мебел).

Од морето фенг шуи совети за енергетско чистење, еве еден едноставен и прекрасен совет:

Според фенг шуи, кората од портокал е одличен начин да се исчисти домот од негативна енергија и да се врати хармонијата во него. Единствено што ќе ви треба за овој мал ритуал на чистење се: 3 свежи портокали, вода, стаклен сад и свежо цвеќе.

Постапка:

1. Излупете ги портокалите, земете ја кората, а овошјето оставете го да јаде. Поделете ја кората од секој портокал на 9 парчиња. Ставете ги во сад и прелијте со топла вода до 3/4 од садот.

2. Повторете ја следната позитивна потврда: „Со оваа церемонија негативната енергија заминува, а позитивната енергија ја заменува“.

3. Ставете го садот на влезот ако сакате да го исчистите целиот дом. Попрскајте ја целата куќа со таа вода и повторете ја вашата избрана мантра и позитивна афирмација. Поминете низ сите сектори во домот и не ги пропуштајте ниту плакарите.

4. Фрлете ја водата и излупете, а портокалите можете да ги користите за јадење.

5. По ова чистење на фенг шуи, отворете ги прозорците и вратите за да го наполните домот со свежа енергија.

6. Ставете свежо цвеќе во центарот на собата или домот.

Во следните 9 дена, заменете ги цвеќињата три пати.

Нека биде на секои три дена, а последниот букет нека остане додека не овене.

baner portland horizontalen

8 практични совети

1. Ако сакате да го подобрите вашето здравје, ослободете се од нештата што ви ја натрупуваат и го блокираат протокот на енергија во вашата кујна, особено во кујнските елементи и фрижидерот. Состојбата на вашата кујна е состојбата на вашето здравје, направете си услуга и исчистете ја темелно.

Фрлете ги расипаните работи од фрижидерот, темелно исчистете го шпоретот и сите тенџериња и тави. Оставете ги сите хемикалии настрана и користете природни средства. Исчистете ги сите фиоки, површини, светилки итн… Создадете нова патека за силно Чи за да ја нахрани вашата енергија.

2. Внесете три нови тегли со фенг шуи растенија во куќата за да ја освежите енергијата на вашиот простор и да симболизирате нов почеток. Доколку планирате да ги ставите во кујната, тогаш свртете се кон побујни и ароматични растенија, како босилек, рузмарин или нане. Фокусирајте се на вашата влезна врата и кујна, тие се цврсто поврзани со здравјето.

3. Темелно исчистете ги и отстранете ги непотребните предмети од вашата спална соба и бања. Фрлете се што не сте користеле во последните 6 месеци. Избришете го просторот под креветот, исчистете ги прозорците, украсете ја вашата бања и соба.

4. Доколку сакате да дочекате нова љубовна врска, дизајнирајте простор за таа личност во вашиот дом. Исчистете ги плакарите за подобар проток и повеќе простор. Буквално треба да создаде отворен проток на енергија во вашиот дом за да го привлече и манифестира она што го барате.

5. Погледнете низ вашите полици за книги и видете дали можете да донирате некои или да им ги дадете на пријателите кои би сакале да ги читаат. Кога сте го направиле ова, сте создале простор за нови идеи да влезат во вашиот живот. Можете исто така да отидете во книжарницата и да купите неколку нови книги кои се енергични, привлечни и привлечни.

6. Направете вашите финансии да течат подобро. Пролетта е сезона на акција и сакате да се погрижите акцијата да не дојде на сметка на вашиот просперитет. Поминете низ вашите датотеки, финансии, сметки и размислете за нови идеи за инвестиции или заштеди. Одлучете се за готовина, бидејќи луѓето имаат тенденција да прават импулсни купувања со картички.

7. Вашиот кревет треба да го одржува и внатрешниот мир, а фенг шуи предлага да го поставите креветот така што лесно можете да ја видите вратата. Тој исто така предлага ноќната маса и светилката да бидат исти од двете страни, за да се одржи еднаквоста и рамнотежата. Со користење на топли бои за постелнина, ќе добиете добар одмор и добар љубовен живот.

Набавете квалитетна хималајска светилка која е многу корисна за вашето здравје, квалитетот на воздухот и прекрасна атмосфера и микроклима која е еднаква на воздухот покрај планински поток по пролетна бура.

8. Последно, но не и најмалку важно, најдете време да ја направите оваа голема акција за чистење. Одлучете, исчистете се и започнете свежо во новата година. Кога ќе го обновите вашиот дом, ќе го обновите и телото, умот и духот. Зачекорете во нов начин на живот и пополнете го со среќен и здрав енергетски поттик.

dizajndoma.hr /  naturala.hr  /  lovesensa