НОВО

Барби -„Светот остана без розова боја“,


Дали филмот „Барби“ навистина предизвика популарност на  розова боја?

Како што знае секој обожавател на Барби, животот во пластика е фантастичен – а исто така многу розов.

Толку многу, всушност, што креаторите на високоочекуваниот филм во живо велат дека ја збришале целата глобална понуда на една компанија од една нијанса од него.

„Светот остана без розова боја“, изјави продукциската дизајнерка Сара Гринвуд за Architectural Digest на почетокот на минатата недела.

Таа рече дека изградбата на експанзивниот Барбиленд со розова нијанса – во студиото Warner Bros. во Ливесден, Англија – предизвика меѓународно движење на флуоресцентната нијанса на бојата Роско.

Rosco е познат по тоа што ја снабдува индустријата за забава со производи како живописни бои, филтри за боја и друга опрема, вклучувајќи одредени нијанси специјално формулирани за екранот.

И сега дава поцелосна слика за коментарите на Гринвуд.

Лорен Проуд, потпретседател за глобален маркетинг на Роско, изјави за Лос Анџелес Тајмс во петокот дека „тие користеле боја колку што имавме ние“ – но дека за почеток на продукцијата на филмот во 2022 година, таа била во недостиг.

Компанијата сè уште се занимаваше со проблеми со синџирот на снабдување поврзани со пандемијата и се опоравуваше од замрзнувањето во Тексас во 2021 година што ги оштети клучните суровини, рече таа.

Замрзнувањето погоди милиони галони залихи, како и опремата потребна за нејзино надополнување, рече Хенри Кауен, национален менаџер за продажба на одделот за забава во живо на Rosco, во интервју за Здружението на сценски уметници во 2022 година.

И покрај тоа, Проуд, потпретседателот на компанијата, рече дека Роско дал се од себе за да испорача.

„Имаше овој недостиг, а потоа им дадовме сè што можевме – не знам дека можат да бараат кредит“, рече Проуд, пред да признае: „Тие не исчистија со боја“.

И нема прашање каде отиде сето тоа.

Главниот трејлер за филмот открива поголема од вистинската верзија на иконската трикатна куќа од соништата на Барби (комплетна со плакар и базен во облик на бубрег со виртуелен тобоган), нејзиниот кабриолет Corvette и утопискиот град на плажа во cul-de – вреќички и излози – сите светло розеви.

Режисерката Грета Гервиг се стремеше кон „автентична извештаченост“ на сите аспекти на сетот, кажувајќи за Architectural Digest дека „одржувањето на „детството“ е најважно“.

„Сакав розевите да бидат многу светли, а сè да биде речиси премногу“, рече таа.

Гледачите наскоро ќе можат сами да се уверат кога филмот – кој им се продава на љубителите на Барби и мразители – ќе се појави во кината на 21 јули.


AI News by Google Translate