НОВО

Бобан Илиоски е нов светски шампион во кикбокс

boban ilioski 1068x800

Македонскиот кикбоксер Бобан Илиоски е нов светски шампион во категоријата со 86 килограми во дисциплината лоукик.

Железара Џајми Комерц

Илиоски во финалето на Светското ВАКО првенство кое се одржува во Албуфеира, Португалија, го победи Узбекистанецот Нурбек Уришбоев со убедливи 3-0. Тој претходно во полуфиналето со убедливи 3-0 беше подобар од Ељан Алкишиyев од Азербејџан.

boban ilioski 1068x800

Златниот медал на Илиовски и светската титула се продолжување на успесите на македонскиот кикбокс. На СП 2021 година, светски шампион, и тоа по третпат, стана Димитар Ѓоргиев исто така во дисциплината лоукик, но во категоријата до 81 килограм.

dzovi kompani baner horizontalen

379636246 2483344625173152 7145445020029331891 n