Витамини за коски и зглобови: Листа на храна што треба да ја јадете за најдобар ефект


Болката во коските и зглобовите е честа појава која се јавува се почесто со возраста. За да се спречи болката и да се одржи здравјето на коските и зглобовите, потребно е да се обрне внимание на неколку фактори.

Првата е секако исхраната, односно количеството на витамини кои се земаат за коските и зглобовите, како и степенот на физичка активност е исто така важен. Постојат бројни извори кои покажуваат дека витамините играат важна улога во одржувањето на здравјето на коските и зглобовите.

Најважни се витамините Ц, Д и К и калциумот. Најчест извор на витамини за коските се овошјето и зеленчукот, кои можете да ги додадете во вашето дневно мени без многу труд.

Подолу е листа на витамини за коски и зглобови со објаснувања за тоа како и зошто тие всушност функционираат.

Витамини за коски и зглобови

Витамините играат клучна улога во одржувањето на целокупното здравје на телото, вклучувајќи ги коските и мускулите. Одржувањето здрави коски, зглобови и лигаменти може да го олесни животот и да овозможи подолготрајна и полесна подвижност како што стареете. Здравјето на коските треба да биде приоритет кога се грижите за сопственото здравје бидејќи тие се основата на структурата на нашето тело.

Поради недостаток на витамини за коски и зглобови и минерали, може да настанат разни дегенеративни заболувања како остеопороза, почести воспаленија, скршеници и исчашувања. Секако, покрај силните коски, важно е да се одржува и добра мускулна структура. Затоа, јасно е дека здравиот живот бара барем умерено ниво на физичка активност секоја недела. Дополнително, диетата за здравје на коските треба да биде богата со витамини за зглобовите.

Подолу е листа на неколку клучни витамини поврзани со овие аспекти.

Витамин Д за коски и зглобови

Витаминот Д е неопходен за правилна апсорпција на калциумот, минерал кој е клучен за градење и одржување цврсти коски. Недостатокот на витамин Д може да резултира со намалена минерализација на коските, зголемен ризик од остеопороза и тешкотии во заздравувањето на коските. Научните истражувања сугерираат дека доволен внес на витамин Д може да помогне да се намали ризикот од фрактури и да се зачува здравјето на коските.

Студија од 2009 година покажа дека додатоците на витамин Д можат да ја подобрат густината на коските и да го намалат ризикот од фрактури кај постарите возрасни лица кои страдаат од недостаток на витамин Д. Исто така, додатоците на витамин Д може да бидат корисни за намалување на губењето на коскената маса кај жените во постменопауза.

Витаминот Д за коски и зглобови може да помогне:

– зголемување на апсорпцијата на калциум во цревата, што резултира со подобра минерализација на коските

– го намалува губењето на коскената маса кај постарите лица и го намалува ризикот од остеопороза

– подобрување на мускулната функција и рамнотежа, намалувајќи го ризикот од падови и скршеници

Најдобар природен извор на витамин Д е изложувањето на сончева светлина. Кожата го синтетизира витаминот Д кога е изложена на сонце. Покрај тоа, може да се најде во храната како рибино масло, масна риба како лосос, туна и сардина, како и во жолчките, млекото и сирењето.

Покрај внесот на витамин Д, многу важен е и внесот на калциум, кој е клучен минерал кој ја одржува цврстината и цврстината на коските. Кога телото не добива доволно калциум од исхраната, може да црпи калциум од коските за да ја одржи потребната рамнотежа во крвта. Ова може да ги ослаби коските и да го зголеми ризикот од фрактури.

Витамин К

За здравјето на коските и зглобовите, витаминот К игра улога во регулирањето на коскената маса и минерализацијата. Студиите сугерираат дека внесот на витамин К може да биде корисен за спречување на губење на коскената маса и намалување на ризикот од фрактури. Еден од знаците дека ви недостасува витамин К е слабеењето на коските.

Истражувањата покажаа дека витаминот К може да има корисни ефекти врз здравјето на коските и зглобовите, особено оние поврзани со регулација на коскената маса и намалување на ризикот од фрактури. Покрај тоа, овој витамин за коските и зглобовите е познат по:

– помага да се зачува густината на коскената маса

– може да го намали ризикот од фрактури, особено кај постарите лица

– учествува во спречување на губење на коскената маса, особено кај жени во постменопауза

Главен извор на витамин К во храната се лиснатиот зелен зеленчук, како што се кељот, спанаќот и зелената салата. Покрај тоа, витаминот К се наоѓа во помали количини во брокулата, зелката и другиот зелен зеленчук.

Витамин Ц за коските

Витаминот Ц е од суштинско значење за производството на колаген, протеин кој ја формира основната структура на коските, ‘рскавицата и лигаментите. Докажано е дека редовното внесување на витамин Ц помага за одржување на здравјето на зглобовите и го намалува ризикот од повреда. Подобрената структура на коските е тесно поврзана со доволни количини на витамин Ц во телото.

Истражувањата покажаа дека витаминот Ц може да биде корисен во спречување на остеоартритис и поддршка на здравјето на зглобовите.

Најчеста причина за недостаток на овој витамин е намаленото внесување преку храната. Исто така, познато е дека луѓето кои пушат може да имаат проблеми со апсорпцијата на витаминот Ц, односно постојат неколку студии кои укажале на можна поврзаност помеѓу пушењето и послабата апсорпција на витаминот Ц.

Причината за тоа е нарушена функција на цревата кај пушачите, зголемено ниво на оксидативен стрес во организмот и послаба циркулација на крвта кај пушачите, што може да влијае на достапноста на витаминот Ц во различни делови од телото.

Цитрусните овошја, како што се портокалите, лимоните и грејпфрутот, се богати со витамин Ц. Покрај тоа, витаминот Ц го има во јагодите, пиперките, ананасот, калинката, кељот, кивито, брокулата и другото свежо овошје и зеленчук. Свежото овошје и зеленчук обично содржат најмногу витамин Ц, бидејќи може да се разгради при долготрајна обработка и складирање.

Витамин Б12

Витаминот Б12, познат и како кобаламин, игра важна улога во здравјето на коските и зглобовите. Учествува во синтезата на протеините и процесите на формирање на колаген, што е клучна компонента на сврзното ткиво присутно во коските, ‘рскавицата и зглобовите.

Колагенот ја формира структурната рамка на овие ткива и помага во одржувањето на нивната сила и еластичност. Покрај тоа, овој витамин за коските и зглобовите делува како кофактор за неколку ензими вклучени во метаболизмот на амино киселините и фолната киселина.

Овие процеси придонесуваат и за одржување на здравјето на сврзните ткива. Недостатокот на витамин Б12 е поврзан со зголемен ризик од развој на остеопороза кај жените и мажите.

Изворот на витаминот Б12 најчесто е од животинско потекло, па може да се најде во црниот дроб, морските плодови како лососот, туната, ракчињата и школките, црвеното месо, јајцата и млечните производи како млекото, јогуртот и сирењето.

Земањето додатоци на витамин Б12 за здравјето на коските и зглобовите е особено важно за веганите и вегетаријанците кои избегнуваат производи од животинско потекло. Луѓето со ваква исхрана се поподложни на недостаток на овој витамин, кој го нема во значителни количини во растителните извори.

Важно е да се напомене дека витамините се само еден од факторите кои влијаат на здравјето на коските и зглобовите. Правилната исхрана која вклучува разновидна храна богата со хранливи материи, вежбање прилагодено на индивидуалните потреби, одржување на здрава телесна тежина и избегнување пушење и прекумерно консумирање алкохол се исто така важни за целокупното мускулно-скелетно здравје.

На сите им се советува да се обиде да ги внесе сите потребни количини на витамини преку здрава исхрана, а доколку се одлучите за додатоци во исхраната за коски и зглобови, внимателно проверете што користите.

Пред да започнете да земате витамински додатоци, секогаш консултирајте се со квалификуван здравствен работник за да ги одредите вашите вистински потреби на телото. Не сите витамински додатоци се погодни за секој човек, а прекумерното внесување на витамини може да доведе до несакани несакани ефекти.

Несакани ефекти од прекумерна количина на витамини за коските и зглобовите

Прекумерното внесување на било што, вклучително и витамини, може да има негативни последици по здравјето, но и врз општата состојба на организмот. Најголем дел од витамините за коските и зглобовите ги добиваме преку исхраната, но ако тоа не е доволно, можеби ќе биде неопходно да се земаат суплементи. Додатоците во исхраната мора да се земаат во контролирани дози и со прекин во употреба.

Ова се некои несакани ефекти поврзани со прекумерна количина на витамини:

– витамин А: прекумерното внесување на витамин А во форма на ретинол (активна форма на витамин А) може да резултира со токсичност, состојба позната како хипервитаминоза А. Симптомите на хипервитаминоза А може да вклучуваат гадење, повраќање, главоболки, замор, сува кожа , губење на косата, болки во зглобовите и мускулите и потенцијално посериозни здравствени проблеми

– витамин Д: прекумерното внесување може да доведе до прекумерна апсорпција на калциум од цревата, што може да резултира со таложење на калциум во меките ткива и формирање на камења во бубрезите

– витамин Ц: прекумерното количество обично не е токсично и е ретка појава бидејќи вишокот на витамин Ц лесно се излачува во урината, но доколку се појави предизвикува дијареа, грчеви, гадење и формирање на камења во бубрезите.

При земање витамини за коски и зглобови, трудниците и доилките треба да бидат особено внимателни, бидејќи прекумерното внесување на одредени витамини може да биде штетно. Важно е да се внимава на внесот на витамини кај децата и постарите лица.