НОВО

ВМРО-ДПМНЕ допрва ќе одлучува за учество во техничката влада!?

antonio milososki

Наслов:Милошоски: Во следните неколку дена органите на ВМРО-ДПМНЕ ќе одлучуваат за учество во техничката влада

dzovi kompani baner horizontalen 1

Пратеникот и член на Извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ, Антонио Милошоски, изјави дека органите на партијата во следните неколку дена ќе одлучуваат дали ВМРО-ДПМНЕ ќе учествува во техничката влада.

Според Милошоски, ВМРО-ДПМНЕ би требала да учествува во техничката влада за да ги развласти СДСМ и ДУИ.

Ќе заседаваат Извршниот и Централниот комитет, но сметам дека кога владата ја предводи човек како Талат Џафери кој безброј пати го прекршуваше Деловникот, кој не го пополнува местото член на ДИК кое и следува на опозицијата, а со месеци го влечка овој оглас и не го става на дневен ред, тогаш тој што би имал намера да не учествува во ваква влада за организирање на избори, може само да им даде поголема шанса на Џафери, Груби, Спасовски да прават малверзации, изјави Милошоски во интервју на ТВ Сител.

Милошоски смета дека доколку партијата донесе одлука да биде дел од техничката влада министрите кои ќе ги добие ВМРО-ДПМНЕ ќе имаат поголеми шанси да ја направат владата потранспарентна и да можат да попречат незаконитости кои планираат да ги прават СДСМ и ДУИ.

oglasi jovi kompani

Ценам дека министер за внатрешните работи, труд и социјала и тројца заменици во земјоделие, финансии и министерство за информатичко општество и администрација би биле добар влог во зголемување на изборниот систем и намалување на малверзациите на СДС и ДУИ. Затоа што не е случајно што Бесими е шеф на изборен штаб на ДУИ, нему приоритет ќе му биде да создава прилики за ДУИ да го избере тоа министерство за финансии за изборни цели. ВМРО-ДПМНЕ ако учествува во техничка влада таму би имале заменик кој ќе се обиде тоа да го спречи, изјави Милошоски.

Зборувајќи за Алијанса за Албанците, Милошоски рече дека партијата „глуми и власт и опозиција“ и дека не го отстапуваат местото во ДИК на опозицијата, за да нема претставници од албанската опозиција во избирачките одбори.