Вообичаени ситуации кои луѓето ги трпат без ПРИЧИНА!

oscar keys 696x333 696x398

Ако стравот од неуспех или промена ве кочи, време е да престанете да барате изговори. Изговорите нема да ве одведат никаде. Донесете одлука денес – кажете „Доста!“ со изговори и подгответе се за подобри работи.

Многумина од нас научија да минуваат низ животот поднесувајќи ги непријатните ситуации. Освен очигледните негативности што мораме да ги прифатиме со насмевка во животот – лошото време, гужвите и плаќањето даноци, нема причина да ја толерираме „сивата магла“ што сме дозволиле да се смири во нашите животи.

Нашата толеранција за овие неприфатливи работи се прошири во секоја област од нашите животи. Ги толерираме нездравите врски, кариерата и работата која практично не тера да плачеме секогаш кога ќе се вклучи алармот наутро. Најлошо од се е што живееме без животна страст и забава.

Како општество, ми се чини дека го усвоивме овој став „не можеме да имаме сè што сакаме“ верувајќи дека животот е тежок. Погрешно веруваме дека никој никогаш не добива сè што замислил и ако сакаме да уживаме во некои работи, треба да жртвуваме многу други. Ова верување не само што е депресивно, туку и целосно неосновано. Светот е таму за наше задоволство и уживање. Не треба само да се влечеме низ животот, треба да уживаме во него!

Откажете го вашиот став „замолчи и страдај“ еднаш! Запомнете, ниту еден момент во животот не треба да се толерира, треба да уживате и да бидете среќни. Почнете да го живеете својот живот уште денес на најдобар можен начин и погледнете ја листата подолу, за да препознаете некои работи кои ги трпите без причина.

dzovi kompani baner horizontalen

1. Живот без страст

Како можеме да препознаеме живот живеен без страст? Кога живееме без страст, животот може да ни изгледа тежок, ништо не ни доаѓа лесно, немаме енергија, моментите на вистинска среќа се ретки, а се сомневаме во нашите способности и можности. Од друга страна, кога животот го живееме страсно, тој е полн со забава и радост!

Ние сме сигурни во нашите избори и во она што го правиме – добрите работи ни доаѓаат без напор. Како што можете да видите, постојат огромни разлики помеѓу животот кој се живее со страст и животот без неа. Да се ​​живее живот усогласен со вашите страсти е една од најважните работи што некогаш можете да ги направите. Затоа, живејте го животот што го сакате и сите врати на животот ќе ви се отворат.

2. Штетни врски

Штетните или исцрпувачките врски не треба да бидат дел од вашиот живот. Ние сме она што се луѓето околу нас – затоа, треба да се опкружуваме само со оние луѓе кои нè инспирираат, нè охрабруваат, ни даваат поддршка и кои нè сакаат.

Ако моментално има врски во вашиот живот кои ве прават несреќни, безвредни или исцрпени, тогаш треба да ги оставите да си одат. Понекогаш, прекинувањето на сите врски со некого може да изгледа неверојатно тешко или речиси невозможно да се направи.

Често се грижиме дали ќе ги повредиме туѓите чувства по раскинувањето, без разлика на тоа како тие нè повредиле. Но запрашајте се – дали се сакате себеси повеќе од таа врска? Вие сте најважната личност во вашиот живот, а за да бидете среќни и успешни, треба да имате грижливи и топли односи кои ве поддржуваат.

3. Нарушување

Во потрошувачко општество, станавме кралеви и кралици на нередот! Купуваме работи за да го поминеме времето, да бидеме во тек со најновата мода; но најважно од сè, купуваме за да го тргнеме умот од нашите неволји.

Проблемот е што со текот на времето, работите што ги купуваме, а кои некогаш биле нешто во кое уживавме, по некое време стануваат непотребен неред што ни се испречува на патот. Натрупана средина значи натрупан ум.

Затоа, ослободете се од непотребните работи. Затоа што тие се токму она што се – нештата. Откако ќе се ослободите од нив, повторно ќе имате енергија за креативност и ќе бидете мотивирани за поважни цели.

baner portland horizontalen

4. Живот без забава

Како изгледа вашиот концепт за приоритети помеѓу работата и „начинот на живот“ кој вклучува грижа за себе, задоволство, семејство, духовност во моментов? Ако вагата покажува повеќе во насока на работа и одговорност, тогаш време е да почнете малку да живеете!

Кариерата и финансиите можеби ви се многу важни, но кога ќе дозволите вашето „време за игра“ да се лизне во непостоење, наскоро можете да почнете да ги чувствувате ефектите.

Бидете сигурни да инвестирате доволно време во забава; смејте се често со пријателите, уживајте во страстите, патувајте. Исполнете ги деновите со забава и ќе сфатите дека сте станале попродуктивни во другите области од вашиот живот.

5. Изговори

Што е полошо, жалење за неуспех или жалење што никогаш не се обидел? Понекогаш пробуваме нешто и не функционира; сепак, од тие неуспеси учиме важни животни лекции кои ни помагаат да успееме следниот пат.

Ако стравот од неуспех или промена ве кочи, време е да престанете да барате изговори. Изговорите нема да ве одведат никаде. Донесете одлука денес – кажете „Доста!“ со изговори и подгответе се за подобри работи.

banerПРИМА ДЕНТi horizontalen

6. Лошо здравје

Нашите тела се единственото нешто на овој свет со кое сме родени и со кои ќе умреме. Тоа е она што ни овозможува да уживаме во оваа можност позната како живот и да ги правиме работите што не прават среќни.

Затоа, кога го злоупотребуваме и малтретираме нашето тело со нездрава храна, цигари, прекумерен алкохол, дрога или недостаток на вежбање – почнуваме да изгледаме и да се чувствуваме лошо и не можеме да го живееме животот во потполност. Однесувајте се кон вашето тело како храм.

Замислете дека утре не постои и почнете подобро да се грижите за себе уште денес.

7. Негативност

Ако сакате да уживате во позитивност и да имате голема, широка насмевка на лицето – тогаш треба да покажете апсолутно нулта толеранција за негативност. Кога дозволуваме негативноста да влезе во нашите животи или мисли, не оставаме простор за креативност и успешно размислување.

Енергијата на нашите мисли и емоции директно влијае на нашите секојдневни искуства. Затоа, обидете се да ја игнорирате негативноста што се појавува во вашиот ум. Свртете го вашето внимание на работи, луѓе, места и минати времиња кои ве инспирираат и ве исполнуваат со позитивност.

8. Незадоволителна работа

Поголемиот дел од животот го поминуваме работејќи, па зошто да губиме толку време на нешто што не прави несреќни? Нашата работа одзема голем дел од нашето време и затоа може да има драматично влијание врз сите други области од нашиот живот; на нашите односи, нашето здравје, нашите финансии. Така, кога лошо ја избираме нашата работа, страдаат другите области од нашиот живот.

Сите ние мораме да земеме работа од потреба во одреден момент, меѓутоа, ако требаше да се вработите за да ги платите сметките и таа работа не ве исполнува, тогаш треба да бидете сигурни дека имате план за акција кога се појавува следната можност. Не се задоволувајте со нешто што не ви се допаѓа.

Среќна и исполнета кариера обично е остварлива кога работиме со страст. Ако ова не е можно во моментов, направете ги потребните промени за да се осигурате дека ќе бидете подготвени кога тоа е можно.

Железара Џајми Комерц

9. Финансиски грижи

Како што може да ви каже секој кој имал проблеми со парите – финансиските проблеми можат да го свртат животот наопаку. Несреќниот факт е дека парите го вртат светот. Или, подобро кажано, може да ви помогне да го правите она што го сакате без стрес и грижи.

Ако сакате да живеете среќен живот без стрес, треба да се ослободите од финансиските грижи.

Ако имате финансиски грижи – опуштете се. Нема ништо толку големо што не можете да го поднесете. Добијте работа со скратено работно време, продадете некои од вашите неискористени работи и почнете да аплицирате за повисоко платени работни места. Некои работи во животот не вредат за стрес.

10. Живеење надвор од вашите идеали

Дали ја живееш својата вистина во моментов? Животот без интегритет секогаш ќе биде несреќен. Кога правиме грешка и не ги исполнуваме вредностите што ги застапуваме, ништо не ни доаѓа лесно, се чувствуваме виновни, немаме енергија и сме несреќни.

Само кога ќе избереме да живееме во согласност со она што го сметаме за правилно и вредно во животот, стануваме најдобри што можеме и уживаме во вистинска среќа.

АТМА – Подготви: Сузана Дулчиќ