Двојно задоволство оваа недела за љубителите на соѕвездието: Ретка сина супер месечина и Сатурн што се гледа позади


Ретка сина супермесечина го осветлува ноќното небо оваа недела

На гледачите на ѕвездите им претстои двојно задоволство оваа недела: ретка сина  супермесечина  со Сатурн што се гледа одзади.

Вселенската завеса се крева во среда навечер со втората полна месечина во месецот, поради што се смета за сина. Наречена е  супермесечина  бидејќи е поблиску до Земјата од вообичаено, изгледајќи особено голема и светла.

Ова ќе биде најблиската полна месечина во годината, оддалечена само 222.043 милји (357.344 километри). Тоа е повеќе од 100 милји (160 километри) поблиску од супермесечината од 1 август  .

Како бонус, Сатурн ќе биде видлив како светла точка 5 степени во горниот десен дел од Месечината на зајдисонце на источно-југоисточното небо, според НАСА. Планетата со прстени ќе изгледа дека кружи во насока на стрелките на часовникот околу Месечината додека ноќта поминува.

Ако го пропуштивте првиот спектакл во месецот, подобро фатете го овој. Нема да има уште една сина  супермесечина  до 2037 година, според италијанскиот астроном Џанлука Маси, основач на  проектот Виртуелен телескоп .

Облаците го расипаа обидот на Маси да го пренесува во живо  супермесечината  што изгрева претходно овој месец. Овој пат тој се надева на почисто небо за да може да ја сними сината  супермесечина  која сјае над базиликата Свети Петар во Ватикан.

Доколку времето дозволува, на набљудувачите не им требаат двогледи или телескопи – „само нивните очи“, рече Маси.

„Секогаш сум возбуден да се восхитувам на убавината на ноќното небо“, рече тој, особено кога има сина  супермесечина .

Првата  супермесечина  во 2023 година беше во јули. Четвртиот и последен ќе биде во септември.


За претходниот феномен кој беше на 1 август 2023 год. можете да прочитате ОВДЕ