Ив Сен Лоран: Најдобар доказ дека стилот е поважен од модата


Ив Сен Лоран, модниот волшебник одговорен за вистинска револуција во женската облека, исто така е на листата на големи мајстори кои засекогаш го задолжиле светот на модата.

Ив Анри Донат Матје-Сен Лоран , попознат како Ив Сен Лоран , е роден на 1 август 1936 година .

Ив Сен Лоран: Најдобар доказ дека стилот е поважен од модата.

Ив Сен Лоран, модниот волшебник одговорен за вистинска револуција во женската облека, исто така е на листата на големи мајстори кои засекогаш го задолжиле светот на модата.

Ив Анри Донат Матје-Сен Лоран , попознат како Ив Сен Лоран , е роден на 1 август 1936 година во Алжир.

Уште од раното детство покажува интерес за модата и цртањето. Малиот Ив ги обожаваше модните списанија на неговата мајка и на нивните страници наоѓаше инспирација за сопствените креации, кои потоа ќе ги овековечи во брилијантно направени скици.

Во тинејџерските денови, тој веќе дизајнирал фустани за својата мајка и сестрите, а потоа во 1953 година ги испратил своите цртежи на натпревар на млади дизајнери организиран од IWS (Меѓународен секретаријат за волна ) .

На 17-годишна возраст, тој се преселил во Париз и влезе во модното училиште како дел од Chambre Syndicale de la Haute Couture . Тој договорил средба со Мишел де Брунхоф , тогашен главен уредник на француското издание на магазинот Вог

Ив Сен Лоран: Најдобар доказ дека стилот е поважен од модата

Ив Сен Лоран, модниот волшебник одговорен за вистинска револуција во женската облека, исто така е на листата на големи мајстори кои засекогаш го задолжиле светот на модата.

Ив Анри Донат Матје-Сен Лоран , попознат како Ив Сен Лоран , е роден на 1 август 1936 година во Алжир.

Уште од раното детство покажува интерес за модата и цртањето. Малиот Ив ги обожаваше модните списанија на неговата мајка и на нивните страници наоѓаше инспирација за сопствените креации, кои потоа ќе ги овековечи во брилијантно направени скици.

Во тинејџерските денови, тој веќе дизајнирал фустани за својата мајка и сестрите, а потоа во 1953 година ги испратил своите цртежи на натпревар на млади дизајнери организиран од IWS (Меѓународен секретаријат за волна ) .

 

На 17-годишна возраст се преселил во Париз и се запишал на модното училиште во „Chambre Syndicale de la Haute Couture“.

На 17-годишна возраст, тој се преселил во Париз и влезе во модното училиште како дел од Chambre Syndicale de la Haute Couture . Тој договорил средба со Мишел де Брунхоф , тогашен главен уредник на француското издание на магазинот Вог.

Легендарниот фустан на МондријанЛегендарниот фустан на Мондријан(Фото: АФП)

Тој му ги донесе своите нови скици, а Брунхоф веднаш ја забележа неверојатната сличност на неговите дела со оние што Кристијан Диор му ги покажа истото утро. Го испратил во Диор, а познатиот дизајнер го препознал големиот талент на младиот човек, веднаш го вработил и набрзо објавил дека еден ден ќе го наследи на чело на неговата модна куќа. Ова се случи неочекувано брзо, во 1957 година, по ненадејната смрт на Диор.

Бев фасциниран од Диор. Не можев да зборувам пред него. Тој ме научи на основите на мојата уметност. Никогаш не ги заборавив годините што ги поминав со него , рече Лоран еднаш за човекот што го нарече свој ментор.

Во пролетта 1958 година ја претстави својата прва колекција и веднаш го разбуди ентузијазмот на модните експерти. Тој го редефинира новиот изглед на Диор  и претстави фустан кој подоцна ќе стане познат како т.н трапез фустан . Две години по неговиот голем успех бил регрутиран во војска, а според урбаната легенда за тоа е одговорен тогашниот моќен сопственик на Диор, Марсел Бусак, кој наводно сакал да го замени со нов дизајнер.

 

Со текот на годините научив дека најважна работа за фустанот е жената што го носи.

— Ив Сен Лоран

Токму тоа го направи кога Лоран отиде во војска и го донесе Марк Бохан на позицијата креативен директор на куќата . По враќањето од бојното поле, Лоран го тужеше Бусак за прекршување на договорот и го доби случајот. Тој не се вратил во Диор, туку основал своја модна куќа, а најмногу му помогнал неговиот деловен партнер Пјер Берже,  со кој бил во романтична врска .

Ив Сен Лоран, модниот волшебник одговорен за вистинска револуција во женската облека, исто така е на листата на големи мајстори кои засекогаш го задолжиле светот на модата.

Ив Анри Донат Матје-Сен Лоран , попознат како Ив Сен Лоран , е роден на 1 август 1936 година во Алжир.

Уште од раното детство покажува интерес за модата и цртањето. Малиот Ив ги обожаваше модните списанија на неговата мајка и на нивните страници наоѓаше инспирација за сопствените креации, кои потоа ќе ги овековечи во брилијантно направени скици.

Во тинејџерските денови, тој веќе дизајнирал фустани за својата мајка и сестрите, а потоа во 1953 година ги испратил своите цртежи на натпревар на млади дизајнери организиран од IWS (Меѓународен секретаријат за волна ) .

 

На 17-годишна возраст се преселил во Париз и се запишал на модното училиште во „Chambre Syndicale de la Haute Couture“.

На 17-годишна возраст, тој се преселил во Париз и влезе во модното училиште како дел од Chambre Syndicale de la Haute Couture . Тој договорил средба со Мишел де Брунхоф , тогашен главен уредник на француското издание на магазинот Вог.

Легендарниот фустан на МондријанЛегендарниот фустан на Мондријан(Фото: АФП)

Тој му ги донесе своите нови скици, а Брунхоф веднаш ја забележа неверојатната сличност на неговите дела со оние што Кристијан Диор му ги покажа истото утро. Го испратил во Диор, а познатиот дизајнер го препознал големиот талент на младиот човек, веднаш го вработил и набрзо објавил дека еден ден ќе го наследи на чело на неговата модна куќа. Ова се случи неочекувано брзо, во 1957 година, по ненадејната смрт на Диор.

Бев фасциниран од Диор. Не можев да зборувам пред него. Тој ме научи на основите на мојата уметност. Никогаш не ги заборавив годините што ги поминав со него , рече Лоран еднаш за човекот што го нарече свој ментор.

Во пролетта 1958 година ја претстави својата прва колекција и веднаш го разбуди ентузијазмот на модните експерти. Тој го редефинира новиот изглед на Диор  и претстави фустан кој подоцна ќе стане познат како т.н трапез фустан . Две години по неговиот голем успех бил регрутиран во војска, а според урбаната легенда за тоа е одговорен тогашниот моќен сопственик на Диор, Марсел Бусак, кој наводно сакал да го замени со нов дизајнер.

 

Со текот на годините научив дека најважна работа за фустанот е жената што го носи.

— Ив Сен Лоран

Токму тоа го направи кога Лоран отиде во војска и го донесе Марк Бохан на позицијата креативен директор на куќата . По враќањето од бојното поле, Лоран го тужеше Бусак за прекршување на договорот и го доби случајот. Тој не се вратил во Диор, туку основал своја модна куќа, а најмногу му помогнал неговиот деловен партнер Пјер Берже,  со кој бил во романтична врска до 1976 година.

Модна ревија на Ив Сен ЛоранМодна ревија на Ив Сен Лоран(Фото: АФП)

Добре дојдовте, женски костум!

Во неговата дизајнерска работа лесно се забележуваше љубовта кон уметноста и сликарството што ја изразуваше во своите креации. Тој ја претстави познатата и почитувана колекција на Мондријан,  инспирирана од делата на модерните уметници како Мондријан , Полиакоф и Малевич, во 1965 година.

Една година подоцна, тој создаде вистинска револуција во женската мода. Во време кога нашироко се веруваше дека жените не треба да носат панталони, Лоран лансираше женски костум инспириран од машките смокинг .

Контроверзното парче облека за прв пат го облече неговата пријателка и муза, француската актерка Катрин Денев . Тој одлучи да ги популаризира колекциите pret-a-porter и да ја доближи модата до сите со облека што може да се носи, а неговата визија за женската мода продолжи да ги фасцинира лојалните клиенти во следните децении.

Голем број здравствени и животни проблеми, со кои се бореше да се справи, го принудија да се повлече од модната сцена. Тој го одржа своето последно шоу во Париз во 2002 година , пред повеќе од 2.000 гости и илјадници гледачи кои се собраа пред центарот Помпиду и го следеа шоуто на големите екрани.

Почина во 2008 година на 72-годишна возраст. По неговата смрт, функцијата креативен директор на YSL ја презеде Стефано Пилати , а во 2012 година беше заменет со Хеди Слиман,  кој предизвика бес кај модните експерти кога го промени името на брендот во Сен Лоран. Во април, функцијата главен дизајнер ја презеде Ентони Вакарело .

Пет незаборавни цитати од Ив Сен Лоран

1. Често сум рекол дека би сакал да сум измислил фармерки. Спектакуларно, најпрактично, опуштено и ноншалантно. Имаат став, скромност, сексипилност и едноставност – сè кон што се стремам во мојата облека.

2. Со текот на годините научив дека најважното нешто за фустанот е жената да го носи. 

3. Отсекогаш сум верувал дека стилот е поважен од модата. Малку се оние кои го наметнале својот стил, додека дизајнерите има многу.

4. Рацете на мажот што го сака се најубавата облека што една жена може да ја носи. Но, јас сум тука за оние кои не нашле таква среќа.

5. Модата е минлива. Стилот е вечен.


Извор: zadovoljna.hr