Извор на болка, стравови и вознемиреност: Како да го отклучите згрчениот „душевен мускул“?

psoas

Псоас мускулот е длабок мускул кој го поврзува лумбалниот ‘рбет со бедрената коска. Исто така наречен „мускули на душата“, тој е еден од најважните мускули во човечкото тело. Ги поврзува трупот и нозете, е поврзан со централниот нервен систем, а имајќи врска со дијафрагмата, игра улога во функцијата на дишењето – и постои двонасочна врска помеѓу дишењето и емоциите. Неговото постојано блокирање влијае не само на телото, туку и на нашата емоционална состојба, личните односи и целокупното задоволство од животот. Со контракција, тој станува пократок и покомпресиран и станува извор на многу болки во телото. Еве ги симптомите, причините и што да правите!

Псоас мускулот, познат и по своето необично име, „мускул на душата“, е можеби најважниот мускул во нашето тело. Без оваа мускулна група, не можете да станете од кревет наутро. Уште повеќе, кога трчате, возите велосипед, танцувате, пешачите или само лежите на каучот, вашите мускули се секогаш вклучени. Ова се должи на фактот дека псоасот е главниот поврзувачки дел на трупот и нозете.

Што да направите ако се затегне „душевниот мускул“?

Влијае на држењето, подвижноста на зглобовите и правилното функционирање на внатрешните органи во абдоминалната празнина, а го стабилизира и ‘рбетот.

Слабите мускули на псоас може да ве доведат до преоптоварување на околните мускули .

Дополнително, затегнатиот или преоптоварен псоас мускул може да стане извор на многу болни сензации во вашето тело.

Во источната култура, мускулите на псоас се нарекуваат „мускули на душата“ затоа што се поврзани со централниот нервен систем. Имајќи врска со дијафрагмата, овие мускули играат улога во функцијата на дишењето, а како што знаете, постои двонасочна врска помеѓу дишењето и емоциите.

Врската помеѓу псоас мускулот и дијафрагмата значи способност за одење и дишење, како и реакција на страв и возбуда.

Доволно е да се сетите на емоциите што ги доживувате кога „се појавуваат пеперутки во стомакот“. Кога сте исплашени или под стрес, тоа предизвикува напнатост во овие мускули.

И ако стресот е хроничен, вашите мускули на псоас се секогаш во згрчена состојба, стануваат пократки и затегнати. Стресот го влошуваат модерниот седентарен начин на живот, неправилно избраните чевли, тесната облека и други фактори.

Преоптоварениот мускул на псоас може да доведе до:

болка во грбот и долниот дел на грбот

болка во коленото и колковите

проблеми со варење

респираторна инсуфициенција

Но, постојаното блокирање на лумбалниот мускул влијае не само на телото, туку и на нашата емоционална состојба, личните односи и целокупното задоволство од животот.

Познато е дека хроничната прекумерна употреба на овој мускул е поврзана со чувство на страв и анксиозност. Во исто време, со отклучување на овие мускули, полесно е да се ослободите од стравот и другите негативни емоции.

Колку е посилен и пофлексибилен „душевниот мускул“, толку повеќе витална енергија тече слободно низ мускулите, коските, лигаментите и органите.

Затоа, за физичко и емоционално здравје, потребно е да се посвети доволно внимание на овој мускул.

Знаци на нерамнотежа во мускулите на псоас

Вашите псоас мускули се најдлабоките мускули на јадрото.

Тие се прикачени на 12 торакални пршлени и 5 лумбални пршлени преку карлицата до колковите. Всушност, ова се единствените мускули кои го поврзуваат ‘рбетот со нозете.

Постојат неколку знаци на затегнат псоас мускул.

1. Разлика во должината на ногата

Извитканиот псоас мускул предизвикува вашата карлица да се ротира напред, предизвикувајќи внатрешно ротирање на ногата од истата страна. Спротивно на тоа, вашата друга нога ќе се сврти кон надвор.

Ова ќе доведе до фактот дека од една страна ногата ќе стане подолга со текот на времето и тоа ќе предизвика функционална разлика во должината на нозете.

2. Болка во долниот дел на грбот и колената

Ако почувствувате болка во коленото или долниот дел на грбот од непозната причина, болката може да потекнува од лумбалниот мускул. Ова се случува поради затегнување на бедрената коска во шуплината, поврзано со истегнување на мускулите на псоас.

3. Постурални нарушувања

Кога мускулите на псоас се премногу кратки или затегнати, тие ја туркаат карлицата напред, притискајќи го ‘рбетот и повлекувајќи го грбот, што доведува до прекумерно отклонување во долниот дел на грбот („задник од патка“).

Ако мускулите се претерано растегнати и слаби, природното отстапување на лумбалниот ‘рбет се изедначува, создавајќи „рамен задник“. Ова го зголемува ризикот од повреди во лумбалниот регион, особено во интервертебралните дискови.

4. Проблеми со столицата

Затегнатиот псоас мускул може да придонесе или дури и да предизвика запек. Голема група лумбални нерви и крвни садови минуваат низ и околу псоас мускулот.

Поради оваа причина, прекумерниот стрес може да го спречи протокот на крв и нервните импулси до карличните органи и нозете.

Покрај тоа, кога мускулот е премногу густ, растојанието помеѓу внатрешните органи се скратува, а тоа влијае на процесот на апсорпција и излачување на храната.

5. Менструални грчеви

Истегнувањето на мускулите на псоасот може делумно да предизвика менструални грчеви, бидејќи тие вршат дополнителен притисок врз репродуктивните органи.

6. Плитко дишење

Стиснати мускули од псоас ги туркаат градите напред, што предизвикува лицето да почне да дише плитко. Ова, пак, го ограничува внесот на доволно кислород во телото и доведува до напнатост во мускулите на вратот.

7. Замор

Вашите псоас мускули создаваат мускулна „полица“ на која се потпираат бубрезите и надбубрежните жлезди. За време на правилното дишење, дијафрагмата исто така се движи,

нежно масирајќи ги органите и стимулирајќи ја циркулацијата на крвта во оваа област.

Нерамнотежата во овие мускули доведува до нерамнотежа во овие органи, предизвикувајќи физички и емоционален замор.

Освен тоа, бидејќи мускулите на псоас влијаат на физичките и емоционалните реакции, хронично затегнатите мускули му сигнализираат на нашето тело дека е во опасност, го осиромашуваат имунолошкиот систем, а исто така предизвикуваат вознемиреност и страв.

Вежби за релаксирање на мускулите на псоас

Доколку сакате да ги зајакнете лумбалните мускули и да ги направите пофлексибилни, постојат голем број на вежби кои ќе ви помогнат во тоа.

Изведете ја секоја вежба, држејќи ја положбата неколку секунди и повторувајќи со секоја нога.

Добро е овие вежби да се прават секојдневно, особено наутро.

1. Скок напред

Застанете исправено, стапалата на ширина на рамената.

Затегнете ги стомачните мускули.

Чекор напред со десната нога.

Спуштете го левото колено на подот и повлечете се наназад така што целата лева нога ќе ви биде исправена.

Ставете ги рацете на десното колено и останете во таа положба неколку секунди.

Полека застанете, вратете се во првобитната положба и направете ја истата вежба со другата нога.

2. Истегнување на ‘рбетот

Легнете на душекот.

Рацете треба да бидат нормални на телото во форма на крст. Дланките го допираат подот.

Повлечете го десното колено на левото колено, завртете го бедрото и повлечете го на подот. Не ја свиткајте левата нога.

Останете во оваа положба неколку секунди и сменете ја ногата.

3. Повлекување на колената кон градите

Легнете на душекот.

Повлечете го десното колено кон градите и држете го со двете раце. Нанесете лесен притисок, затегнете го поблиску.

Не кревајте ја левата нога од подот.

Останете во оваа положба неколку секунди и повторете го истото со другата нога.

Совети за зајакнување на мускулите на псоас

1. Избегнувајте да седите долго време.

Ако треба да седите долго време на работа или од други причини, одржувајте правилно држење на телото така што колковите да бидат на исто ниво и веднаш над колената. Можете дури и да ставите превиткана крпа под колковите. Ова ја навалува карлицата, продолжувајќи ги бутовите и опуштајќи ги лумбалните мускули.

Обидете се да избегнувате седишта без лумбална потпора, станувајте и пешачете почесто, барем на секој час.

2. Додадете поддршка на седиштето на автомобилот

Користете превиткана крпа под ишијасната коска или ставете ја зад лумбалниот ‘рбет, отстранувајќи ја напнатоста од мускулот на псоас. Ако патувате долго, застанете на секои 3 часа за да се загревате и пешачете 10 минути.

3. Одете на масажа

Професионалната масажа ќе ви помогне да ги опуштите стегнатите лумбални мускули. Иако оваа масажа можеби не е најудобна, таа е многу корисна.

Редовното истегнување и јогата се исто така одлични начини за враќање на рамнотежата на мускулите.

4. Конструктивен одмор

Позицијата „конструктивен одмор“ ја намалува напнатоста во долниот дел на грбот, карлицата и колковите, овозможувајќи му на целото тело да дојде во неутрална положба.

Легнете на грб, свиткајте ги колената и поставете ги стапалата на подот на ширина на рамената, паралелно една со друга.

Стапалата треба да бидат на удобно растојание од околу 40 см од задникот. Не ја наведнувајте карлицата и не го повлекувајте долниот дел од грбот на подот.

Ставете ги рацете на стомакот.

Оставете ја гравитацијата да си ја заврши работата.

Ставете се во оваа положба секој ден 1-2 минути, ќе се ослободите од затегнатите мускули на псоас и ќе ги вратите невро-биолошките ритми на смиреност и обновување.

Го задржуваме стресот во телото. Напнатоста на колкот е доста честа појава и често е предизвикана не само од начинот на живот, возраста или здравствените проблеми, туку и од ментален стрес и нетретирани повреди.

Со ослободување од стрес секој ден, ќе го одржувате здравјето на псоас мускулот.

Почесто пешачете

 Почестете се со релаксирачка купка

Прифатете ги вашите емоции, изразете ги и ослободете ги

Конечно, излезете и правете нешто секој ден што ви носи задоволство.

econet.ru / Превод за АТМА: Ива Јукиќ