Индија се впушта во амбициозен потфат за истражување на црните дупки

62458944 crna rupa ilustracija

Индија има сè поамбициозни вселенски планови.

Индиската организација за вселенско истражување (ISRO) започна мисија за проучување на црните дупки со помош на нова вселенска опсерваторија.

Шефот на ИСРО, Срихара Соманат, во понеделникот објави дека лансирањето на ракетата-носач од вселенскиот центар Срихарикота било успешно.

Индискиот телевизиски канал NDTV објави дека производството на сателитот, кој се очекува да има работен век од повеќе од пет години, чинело околу 2,5 милијарди рупии (околу 27 милиони евра).

Ова е многу помалку отколку што американската вселенска агенција НАСА потрошила на сателит за слична мисија.

Индија има сè поамбициозни вселенски планови. Неодамна, премиерот Нарендра Моди изјави дека сака неговата земја за прв пат да испрати астронаут на Месечината до 2040 година и дека до 2035 година ќе има индиска вселенска станица.