Како да препознаете емоционална уцена и да се заштитите

people 2559768 960 720

Сите ние ја имаме таа една личност во нашите животи која ги притиска сите наши копчиња. Знаете еден – тие се експерт за патувања со вина и наместо да ги поддржат нашите избори, тие прават да се чувствуваме лошо што ги ставаме нашите сопствени потреби на прво место.

Тоа може да биде родител, партнер, пријател или колега – секој што ги користи нашите емоции против нас за да не натера да го правиме она што го сака, дури и ако тоа не е најдоброто нешто за нас. 1

dzovi kompani baner horizontalen

Овој тип на однесување е познат како емоционална уцена. Форма на емоционална злоупотреба , емоционална уцена е техника на манипулација што луѓето ја користат за да наметнат моќ и контрола во односите, вели Ешли Пења, LCSW, извршен директор во Mission Connection .

На прв поглед

Без разлика дали се работи за родител кој контролира, шеф бара , манипулативен партнер или тежок пријател, справувањето со емоционална уцена може да ги уништи нервите. Некој кој емотивно ве уценува може да се обиде да го загрози, манипулира, чувствувате вина, срам или ви се заканува да го правите она што тие сакаат да го правите.

Сепак, важно е да се препознае ова токсично однесување и да се преземат чекори за негово решавање. Поставувањето здрави граници и држењето до нив е клучно за да се заштитите себеси и да одржувате здравствени односи.

Препознавање на емоционална уцена

Емоционалната уцена може да има многу форми. Еве некои од различните тактики за емоционална уцена на кои треба да внимавате.

Тивок третман

Личноста може да ве каменува и да ви даде тивок третман кога вие не го правите она што го сака. 2 Ова е пасивно-агресивна комуникациска тактика што луѓето ја користат за да добијат предност.

На пример, лицето може да престане да зборува со вас или да одговара на вашите повици и пораки. Иако не звучи како толку голема работа, може да биде неверојатно фрустрирачки кога е некој важен за вас.

Патувања со вина

Личноста може да лежи на големо, дебело патување со чувство на вина, што ќе ве натера да се чувствувате лошо поради тоа што ќе ги дадете приоритетите на вашите сопствени желби или потреби над нивните. Тие можат да направат да се чувствувате должни кон нив, како да им должите нешто, дури и ако тоа не е нужно така.

На пример, родител или член на семејството кој не ги одобрува вашите животни избори може да каже нешто слично на: „После се што направивме за тебе, вака ни враќаш?

Оваа тактика игра со нашата желба да им угодиме на другите. Оние од нас кои се емпати може да бидат особено подложни на патувања со вина.

Манипулација

Емоционалната уцена може да биде прилично токсична, особено кога влегува во доменот на манипулација . Лицето може, на пример, да игра на картата на жртвата во дадена ситуација, правејќи да изгледа дека страда поради нешто што сте го направиле, дури и кога тоа очигледно не е така.

На пример, колега од работа може да каже: “Не можам да верувам дека нема да ми ја покриеш смената. Сега ќе морам да работам до доцна, а сето тоа е твоја вина”.

baner portland horizontalen

Претерување

Личноста може да ги зголеми своите проблеми и да се обиде да ве натера да се чувствувате одговорни за нивните проблеми, за да ве натера да го правите она што го сака.

На пример, Пења објаснува дека родителот може да каже нешто како: „Ако го повториш тоа, ти ќе бидеш причината зошто ќе ја изгубам работата и тогаш нема да имаме ништо“.

Срамење

Личноста може да ве повика за нешто пред другите за да ве притисне да го правите она што тие го сакаат.

На пример, ако сте направиле мала грешка во белешка, колегата може да направи голема работа за тоа на состанок на тимот и да ја искористи за да ги дискредитира вашите идеи.

Закани и ултиматуми

Лицето може да ви се заканува или да постави ултиматуми ако не го правите она што го сака. Можеби се чувствувате како да немате друг избор освен да правите како што бараат.

Според Пења, ова се некои заканувачки однесувања на кои треба да внимавате:

 • Заканувачка казна во обид да ве контролира
 • Се закануваат дека ќе се повредат или тврдат дека нема да можат да функционираат без вас
 • Се закануваат дека ќе ве натераат да се соочите со последиците од нивните несреќи

На пример, ако сакате да го напуштите бракот, вашиот сопружник може емотивно да ве уценува да останете велејќи: „Ако ме оставиш, ќе се погрижам да ги добијам децата, тогаш ќе бидеш сосема сам“. Или, дури може да кажат нешто како „Не можеш да ме оставиш, нема да преживеам ниту ден без тебе“.

Ефективната емоционална уцена често игра со некои од нашите најголеми стравови – уценувачот често знае каде сме најранливи.

Влијанието на емоционалната уцена

Истражувањата ни покажуваат дека емоционалната уцена може да биде исто толку штетна како и физичката злоупотреба , бидејќи може да предизвика ментална и емоционална лузна. 3

Во врските, емоционалната уцена е форма на злоупотреба што може да предизвика да живееме во постојана состојба на вина и страв, што доведува до депресија, анксиозност, ниска самодоверба, недостаток на идентитет и интегритет и тешкотии во поврзувањето со другите луѓе, Пења објаснува.

На работното место, емоционалната уцена може да предизвика да се предадеме на неразумните барања и сериозно да ја загрозиме нашата ментална и физичка благосостојба. 4

Емоционалното уценување на децата може да влијае на развојот на нивните основни верувања на начин што негативно ќе влијае на нивните односи и кариери во зрелоста, додава Пења.

Обраќање на емоционална уцена

Ова се неколку стратегии кои можат да ви помогнат да се справите со емоционалната уцена:

 • Забележете ги црвените знамиња: Првиот чекор е да препознаете проблематично однесување и црвени знамиња . Ако се чини дека нешто не е во ваш најдобар интерес, веројатно не е.
 • Останете ладни: Иако може да биде тешко кога ќе се соочите со емотивен уценувач, одржувањето на ладнокрвноста може да ви помогне да ја контролирате ситуацијата. Емотивната реакција само им го дава она што го сакаат.
 • Запомнете дека вие ги контролирате вашите избори: Потсетете се дека не сте одговорни за туѓите проблеми. Имате право да ги правите изборите кои се најдобри за вас, без да се чувствувате виновни за тоа. Не дозволувајте вината или стравот да ги водат вашите одлуки.
 • Споделете ја вашата перспектива неутрално: Користете ги изјавите „Се чувствувам“ за да ги споделите вашите чувства и потреби без да покажувате со прст. На пример, наместо да кажете „Ме правиш да се чувствувам виновен“, обидете се „Се чувствувам непријатно кога користите вина за да го постигнете вашиот пат“.
 • Знајте кога да заминете: Запрашајте се дали врската е здрава. Ако тоа влијае на вашата ментална и емоционална благосостојба, можеби нема да биде. Важно е да препознаете кога е време да заминете од токсична врска .
 • Ограничете ја вашата изложеност на личноста: Понекогаш создавањето физичка или емоционална дистанца е најдобриот начин да се заштитите. Можете исто така да ги блокирате на социјалните медиуми, доколку користат дигитални платформи за да манипулираат со вас.
 • Најдете рамо на кое ќе се потпрете: Разговарајте со доверлив пријател или член на семејството за тоа што се случува. Тие можат да дадат совети и емоционална поддршка, што може да биде неверојатно корисно кога се соочувате со емоционална манипулација.
 • Побарајте поддршка: Навигацијата на емоционалната злоупотреба може да биде исклучително предизвикувачка, па затоа може да биде корисно да побарате поддршка од професионалец за ментално здравје, вели Пења.
 • Дајте приоритет на грижата за себе: грижата за себе е клучна. Без разлика дали се работи за одење во теретана, одмор, поминување време со семејството или готвење на омиленото јадење, направете го она што треба да го направите за да се грижите за себе.

Воспоставување на граници

Ова се неколку совети кои можат да ви помогнат да поставите граници за да се заштитите од некој што користи емоционална уцена:

 • Идентификувајте ги вашите граници: Прво, прво треба да знаете кои се вашите граници. Одвојте малку време за да размислите за тоа што ви е удобно и што ја преминува границата за вас.
 • Потврдете се: Користете јасен, концизен и наметлив јазик за да ги изразите своите граници. На пример, можете да кажете: „Не ценам кога ме сопнувате со вина и нема да се предадам пред тоа“.
 • Наведете ги последиците: дозволете му на лицето да ги знае последиците од преминувањето на вашите граници. На пример, можете да кажете „Ако продолжите да се обидувате да манипулирате со мене, јас ќе си одам од овој разговор“.
 • Држете се до вашите пиштоли: Откако ќе ги поставите вашите граници, важно е да му покажете на личноста на која мислите бизнис, држејќи се до нив. Не се колебајте и не правете компромиси кога ќе ве тестираат.

Железара Џајми Комерц

Заклучок

Знаеме дека емоционалната уцена може да биде стресна и поразителна. Сепак, важно е да се залагате за себе и да поставите граници за личноста да не може повеќе да манипулира со вас.

Запомнете дека вие сте одговорни за вашиот живот и вашите одлуки и никој не може да ве исплаши или да ве обвини да правите нешто што не сакате да го правите. Иако може да биде тешко да се оддалечите од токсична ситуација, најблиските и професионалците за ментално здравје можат да бидат извор на поддршка и сила за да се потпрете во текот на овој процес.