Кобејн секогаш сакаше аутсајдери, но плачеше само поради еден бенд


Можеби изгледа како оксиморон, но успехот на Курт Кобејн произлезе од неговиот статус на аутсајдер.

Создавајќи гранџ музика заснована на биолошки слики, необични ставови и теми, Нирвана постигна успех благодарение на неуморната уметничка посветеност на Кобејн и нивната продадена форма на метал.

Тој е очаен, неталентиран г***о… Еве како реагирал Кобејн кога слушнал дека Бон Џови сака да – „изгледа како Нирвана“

Додека Нирвана постигна светски успех и Кобејн стана гранџ икона и една од највлијателните фигури во алтернативната музика, фронтменот го задржа својот статус на аутсајдер. Поради оваа причина, тој беше заинтересиран за музиката на неговите врсници. Познат по обожавањето на домашните касети на Даниел Џостон, музичката неспособност на The Shaggs и агресивниот гаражен звук на The Sonics, неговиот вкус за музика беше и широк и специфичен.

Кога веруваш, ништо не може да те спречи… Курт Кобејн чистеше тоалети за да го финансира првото демо на Нирвана

Во морето од аутсајдер уметници за кои Кобејн тврдеше дека ги сака, пејачот еднаш истакна дека еден од нив дури успеал да го расплаче. За време на интервјуто со Мелоди Мејкер во 1992 година, додека ги препорачуваше The Shaggs, The Wipers и Young Marble Giants, фронтменот ја сподели својата љубов кон јапонскиот поп-панк бенд Shonen Knife.

Формиран во раните 1980-ти во Осака, Shonen Knife создава музика која комбинира едноставни, хумористични текстови, симпатична естетика и поп-панк гитари и тапани. Курт се сеќава дека откако ги слушал една недела, почнал да плаче. И покрај неговото долгогодишно искуство во аутсајдер култура и андерграунд музика, тој беше шокиран што бенд од сосема поинаква култура може да има таков ефект врз него. Вака го објасни тоа:

– Едноставно не можев да верувам дека тројца луѓе од сосема различни култури можат да напишат песни исто толку добри како нивните. Затоа што никогаш не сум слушнал друга јапонска музика или уметник кој би создал нешто добро. Сè за нив е едноставно преслатко. Сигурен сум дека бев двојно понервозен за средбата со нив отколку тие за средбата со нас.

Дејв Грол призна: Наивно верував дека Курт Кобејн ретко користи хероин, за мене тоа беше дрога за проститутки и зависници од темни улички…

Кобејн беше толку голем обожавател на триото што ги замоли да отворат за Нирвана на европска турнеја во 1991 година и повторно на турнеја во САД две години подоцна. Во времето кога Кобејн им понудил да бидат воведниот чин, Шонен Нојф не ни знаел кој е Нирвана. Сепак, бендот сè уште го нема издадено „Nevermind“, албумот што ќе ги катапултира до ѕвездите.

Во интервју за Ролинг Стоун, пејачката, текстописец и гитарист Ноако Јамано објасни дека откако ја добила понудата отишла во продавница за плочи за да купи едно од нивните ЦД-а. Иако мислеше дека можеби се „застрашувачки“ поради нивната естетика, турнејата ги промени нејзините очекувања бидејќи дозна дека сите членови на бендот се „љубезни“ и „добри“. Тој дури се сеќава дека Дејв Грол им помагал да ги постават тапаните.

Дејв Грол за пишување автобиографија: Сè одеше лесно, но потоа дојдов до смртта на Курт Кобејн…

Иако Шонен Нојф беше рамнодушен кон успехот на Нирвана, Кобејн и Грол беа воодушевени што ги имаа на турнеја. Грол за МТВ изјави дека публиката на почетокот била „збунета“, но дека Шонен Нојф сепак ги освоил:

– На секој концерт луѓето беа речиси во солзи.

Кобејн не беше исклучок, додавајќи:

– Цело време бев емотивен. Плачев секоја вечер.

Shonen Knife сè уште се силни, објавувајќи го нивниот 24-ти албум „Our Best Place“ минатата година. Нирвана го лансираше Shonen Knife пред меѓународната јавност, им овозможи на западните музички фанови да истражуваат сосема нов свет на панкот и го оставаа Кобејн со солзи во очите секоја вечер.