Кога ќе се „разбудите„ станувате ОПАСНИ и повеќето околу вас ќе реагираат!

delicate arch 896885 960 720 696x398

Како да се контролира некој кој е слободен, некој кој не е подложен на социјална критика, некој на кој не му е грижа што велат или мислат луѓето за него? Луѓето околу нас нема да бидат среќни кога ќе се разбудиме, бидејќи во моментот кога ќе ги отвориме очите и ќе видиме, стануваме опасни.

Сфатив дека сме луди до тој степен што ако сите се согласат за нешто, бидете сигурни дека не е во ред! Секоја нова идеја, секоја одлична идеја доаѓаше од малцинство од еден човек.

Човекот наречен Исус Христос бил малцинство. Секој го кажуваше сосема спротивното од она што го предаваше. А Буда беше малцинство од еден човек. Секој го кажа спротивното од она што тој го проповедаше.

Мислам дека Бертранд Расел беше тој што рече: „Секоја голема идеја започна како сакрилегија“. Тоа е сосема убаво и точно кажано. Можеме да слушнеме многу богохулење од Ентони Де Мело.

Заспаните луѓе тешко ја прифаќаат новината. Не сакаме нови работи, особено кога нè вознемируваат. Не сакаме да знаеме, бидејќи во моментот на знаење ја губиме контролата над нашиот живот, кој и онака едвај го имаме под контрола.

Животот е празник. Трагедијата е што повеќето луѓе умираат од глад. Има вистинска приказна за неколку луѓе кои со денови лебделе на сплав недалеку од брегот на Бразил, умирајќи од жед.

Немаа поим дека водата по која лебдат е – вода за пиење.

Токму на тоа место реката со таква сила се влевала во морето што слатката вода со километри допирала до отвореното море. Значи, ова е она за што зборува Де Мело: пловење по вода за пиење и умирање од жед.

На ист начин, опкружени сме со радост, среќа, љубов. Се чини дека повеќето луѓе немаат поим за тоа. Со гордост ќе ви покажат фотографии од нивните патувања, слики од места кои никогаш не ги виделе, туку само ги сликале. Затоа, забавете малку, вкусете, слушнете, мирисајте и оставете ги сите ваши сетила да оживеат.

Би сакале нешто подобро од ова што го имаме сега. И забораваме дека сега го имаме подобро, без воопшто да го знаеме. Зошто да не се фокусирате на ова сега наместо постојано да се надевате на нешто подобро што ќе дојде? Зошто да не се разбудите и да ја препознаете сегашноста, наместо да ја трошите со надеж за „подобра“ иднина? Кога навистина би знаеле да уживате во малите нешта во животот, би биле воодушевени од нивната убавина.

Некој рече: „Животот е нешто што ни се случува додека сме зафатени со други работи“. Зарем тоа не е патетично? Животот се случува сега. Животот ќе започне да се случува во моментот кога ќе се разбудиме. Колку луѓе не јадат вистинска храна, туку цел живот јадат мени? И менито е само показател за тоа што е достапно. Животот е празник.

Исто така, животот е само блесок. Ги трошиме нашите животи со нашите стравови, нашите грижи, нашите товари. Де Мело вели дека прво мора да умреме за вистински да живееме. Пасошот за живот е да се замислиш себеси во гроб. Замислете дека лежите во ковчег. Замислете гробница каде што лежите и сте мртов.

Гледајте ги вашите проблеми од таа позиција. Сè се менува, нели? Тоа е многу убава медитација. Ако имаш време, можеш да го практикуваш секојдневно и ќе видиш дека твојот проблем денес е незначаен и ќе те оживее.

Кога сте свесни, имате повеќе енергија. Свесен човек се ослободил од стравот од загуба. Се ослободува од непотребни сопирачки. Можете да го наречете свесност, љубов, духовност, слобода, будење, тоа навистина не е важно. Сè е во основа исто. Несвесниот живот е како механички живот. Не е човечко, програмирано е и условено.

Секогаш сте роб на работи за кои не сте свесни, бидејќи кога ќе станете свесни за нив, се ослободувате од стегите на зависноста. Веќе не сте контролирани, не сте робови.

Да се ​​живее не значи да се има одговорна работа во владата или да се биде успешен бизнисмен. Да се ​​живее значи да се отфрлат сите окови и да се живее во секој момент.

Зависност од зборови… Марк Твен многу убаво кажа: „Беше толку ладно што ако термометарот беше само два инчи подолг, веројатно ќе замрзнавме“. Не е важна надворешната температура, туку термометарот; не се работи за реалноста, туку за начинот на кој си ја објаснуваме реалноста.

Хиндусите сигурно би се чувствувале лошо кога би знаеле како само им се сервира говедско месо, додека Американците уживаат во тоа. Ќе прашате: “Зошто не сакаат да јадат говедско?” Од истата причина што не сакате да го јадете вашето домашно милениче куче. Кравата за индиски селанец е исто како што е вашето куче за вас.

Затоа, јасно е зошто фармерот не може да си ја изеде кравата. Има културна предрасуда всадена со генерации што помага да се зачува животното потребно за обработување на земјата.

Несвесен живот не вреди да се живее. Затоа оставете ја сета таа болка, нека се погрижи за себе.

Како реагира околината на „разбудените луѓе“?

Што можеме да кажеме за барањата од нашите деца? Де Мело вели: „Не би имале право да поставуваме какви било барања од друг човек. Порано или подоцна детето ќе се ослободи од вашето влијание и ќе ја задржи својата божествена суштина. И нема да имате никакви права на тоа.

Всушност, тоа воопшто не е твое дете, никогаш не било. Тоа му припаѓа на животот, не на тебе. Никој не ти припаѓа. Ова што го зборуваш е воспитување дете. Ако сакате да ручате, дојдете дома за време на ручек или ќе останете без ручек. Направено. Вие сте слободни и затоа мора да ги сносите последиците од вашите одлуки“.

Можете да им кажете на луѓето: „Не“. Тоа е составен дел од будењето. Дел од будењето е да сфатите дека треба да го живеете животот како што ви одговара. И разберете дека тоа не е себично. Себично е да бараш некој друг да си го живее животот како што ти одговара.

Луѓето околу нас нема да бидат среќни кога ќе се разбудиме, бидејќи во моментот кога ќе ги отвориме очите и ќе видиме, стануваме опасни.

Како да се контролира некој кој е слободен, некој кој не е подложен на социјална критика, некој на кој не му е грижа што велат или мислат луѓето за него?

Таквиот човек ги пресекува сите тие конци, престанува да биде нечија марионета. Навистина е страшно за општеството: „Треба да се ослободиме од таквите луѓе. Ја зборува вистината, станува бестрашен, повеќе не е човек“. И тој конечно станува маж. Ги скрши синџирите на ропството и излезе од нивниот затвор.

Има една изрека на исток: Тие што знаат, не зборуваат; тие што зборуваат за тоа, не знаат.

Де Мело пишува: Како да не си пробал зелено манго, па ме прашуваш: „Каков вкус има?“ Би ти рекла: „Кисело“, но тоа само ќе те одвлече од вистинскиот вкус. Луѓето посегнуваат по зборови, по зборовите на светите списи, на пример.

Не се откажувате и прашувате: „Кисело како оцет или како лимон? „Не, не е кисело како лимон, кисело е како манго“. „Но, јас не пробав манго, па како да знам? – не се откажуваш и напиши докторат на таа тема. Ако сте пробале зелено манго, никогаш немаше да го напишете вашиот докторат. Можеби на друга тема, но дефинитивно не за манга.

Сите откровенија, колку и да се божествени, се само покажувач. Но, на исток постои една изрека: Кога мудар човек покажува на Месечината, се што гледа будалата е прст.

Депрограмирање

Де Мело вели: Нема да ви зборувам за вистината, туку за пречките кон вистината. Можам да ти ги опишам. Не можам да ти ја опишам вистината. Никој не може да го направи тоа. Можам само да ви дадам опис на заблудите, за да ги отфрлите.

Луѓето се зафатени со разни борби. Кога просечниот Американец ќе ви каже дека се бори за подобар живот, она за што се бори не е живот. Затоа што секој има многу повеќе отколку што треба да живее.

Еден од можните начини за излез од ова програмирање е да станете свесни дека сте програмирани. Тоа значи дека патувате со многу малку багаж, со толку малку товар што ќе можете да поминете низ игла. Луѓето се премногу зафатени со поправање на она што не го разбираат. Ни на крај памет не ни падна дека некои работи можеби нема да треба да се поправаат. Треба само да ги разберете.

Ако разбереме, работите ќе се сменат. Ние сме тие што треба да се промениме. Можеби мислиме: „Добро сум затоа што се е во ред на светот“. Погрешно! Сè е добро на светот затоа што се чувствувам добро. За ова зборуваат мудреците.

Замислете дека не се чувствувате добро, сте во прилично лошо расположение и возите низ прекрасен пејзаж.

Природата е прекрасна, но не ви користи и не забележувате ништо од таа убавина. По неколку дена го поминуваш истиот простор и си велиш: „Боже мој, како не ја видев сета таа убавина!“ Сè станува убаво кога ќе се промените. Или, како да гледате дрвја и планини низ магливо и облачно стакло, па сè ви изгледа валкано.

Имате потреба да го промените она што е таму. И чашата мораше да се спореди. Тогаш ќе погледнете низ чистиот прозорец, речиси со чудење: „Колку е сè прекрасно! Ние, исто така, ги гледаме луѓето околу нас, не како што навистина се, туку какви што сме ние.

Ние не бараме да се промени светот околу нас – прво да се промениме. Тогаш ќе можеме да го видиме светот во вистинско светло и ќе можеме јасно да видиме што треба да се промени. Ајде да го извадиме првиот лог од сопственото око. Во спротивно, го губиме правото да менуваме било што или било кој.

Затоа треба да ги применуваме овие четири чекори секојдневно:

  1. препознајте ги вашите негативни чувства
  2. разберете дека тие се во нас и дека не се реални
  3. да не ги идентификуваш овие чувства со твоето битие
  4. да разбереме како, кога се менуваме, се менува и сè друго.

Г. sc. Дарио Милетиќ, психолог
www.zzjzpgz.hr  /  2012-transformacijasvijesti.com