Коосновачот на Adobe, Џон Ворнок, почина на 82 години


20 август (Ројтерс) – Коосновачот на производителот на фотошоп Adobe (ADBE.O), Џон Ворнок, почина во саботата на 82-годишна возраст, соопшти компанијата во соопштение рано во неделата.

Причината за неговата смрт не беше откриена.

„Тоа е тажен ден за заедницата на Adobe и индустријата за која тој беше инспирација со децении“, рече извршниот директор на Adobe, Шантану Нарајен во е-пошта испратена до вработените.

Ворнок го коосноваше Adobe во 1982 година заедно со Чарлс Гешке. Тој се пензионираше како извршен директор во 2000 година и беше претседател на одборот, позиција што ја делеше со Гешке, до 2017 година.