Мини палачинки филувани со чоколадо


Мини палачинки филувани со чоколадо…

Состојки:

  • 70 гр брашно
  • 30 гр шеќер во прав
  • 14 гр млеко во прав
  • 1/4 лажичка сода бикарбона
  • 1/2 лажичка мед
  • 90-95 мл млеко
  • топено чоколадо

Начин на подготовка:

  1. Измешајте ги сите состојки освен чоколадото и добро соединете. Смесата мерете ја со лажица за мерење за да добиете мини палачинки. Испечете палачинки, па премачкајте со растопено чоколадо или нутела. Преклопете и послужете.

 

Уживајте!