„НАЈСТРАШНОТО НА СВЕТОТ Е ГУБЕЊЕ ДЕТЕ“: Со солзи во очите Џон Траволта зборуваше за раната која не престанува да го боли

Актерот Џон Траволта за загубата на детето, Фото: КИП РАНО / Shutterstock Editorial / Profimedia

„Луѓето велат дека најлошо е да изгубиш мајка или татко. Сега можам да кажам дека тоа не е вистина. Најлошо е да изгубиш дете…“

Американскиот актер Џон Траволта беше љубезен татко за кого целиот живот се вртеше околу неговото семејство. Во еден миг, неговиот живот се подели на два дела: на 2 јануари 2009 година, неговиот шеснаесетгодишен син починал како последица на епилептичен напад предизвикан од синдромот Кавасаки . Тоа се случило на Бахамите за време на одмор. Во таа прилика тој рече дека губењето дете е најлошото нешто што може да се случи.

Најстариот син на Џон Траволта и актерката Кели Престон , Џет, кој е роден со аутизам , им го промени животот од моментот кога се роди. Тоа беше извонредна љубов, како што се сеќава актерот:

“Не можам да замислам каков би бил животот без Џет. Кога се роди, беше измиен и облечен, го зедов во раце и не го пуштав со часови. Кели спиеше по породувањето, дојдоа лекарите да го однесам бебето на тестови, но јас одбив да се одвојам од него. Реков: не денес, друг пат. Како да полудев .

Саканиот син живеел само 16 години… Целото семејство било на одмор во селска куќа на островот Гранд Бахама кога се случила трагедија. „ Спиевме кога слушнав како син ми тропа на вратата во неговата соба долу. Веднаш притрчав кај него “, се сеќава Траволта. „Дотогаш веќе имаше медицински сестри во негова близина. Тие се обидуваа да го спасат Џет кој имаше напад.

„ Џет редовно имаше такви напади, па знаевме како да постапиме, што да правиме. И секогаш успевавме. Секогаш, освен овој пат. Последниот… немаше начин да го спасиме, почина… “

Тарино Лајтбурн, болничар кој пристигнал на местото на настанот, се сеќава дека Џон Траволта изгледал како луд додека продолжил да му дава на својот син CPR . Со солзи во очите молеше да се спаси… Тарино подоцна напиша: „ Плачеше, очите му беа црвени. Се сеќавам како гледаше во таванот и постојано велеше: „Боже, те молам помогни ми“.

Лајтбурн го однел тинејџерот во болница. Тој беше сведок и на моментот на неговата смрт: „Џон отиде зад завесата на болничката соба. Имаше неопислива болка во неговите очи. И неопислива љубов кон синот. Го прегрна и рече: „Извини Џет. „Мислам дека тој помисли: „ Жал ми е, Џет, направив се што можев “.

Во интервју за US Weekly во 2019 година, Џон Траволта зборуваше за тоа како е да се изгуби дете. Беше очигледно дека и по една деценија оваа рана не зарасна и продолжи да боли како и првиот ден. Актерот изјави дека по еден ваков настан, животот никогаш повеќе не може да биде ист.

“Тоа е најлошото нешто што ми се случило во животот. Да бидам искрен, не знаев дали ќе го преживеам… Луѓето велат дека најтешката работа на светот е да изгубиш мајка или татко. Сега можам да кажам дека тоа не е вистина. Најстрашното, најтешкото нешто да се изгуби дете, некој што го сакавте, негувате, гледавте како расте секој ден . Оној што сте го научиле да одите. најлошото нешто што може да му се случи некому“, напиша актерот на Фејсбук една деценија по трагедијата.

„Ова момче донесе толку многу радост во мојот живот. Толку многу среќа. Овие 16 години татковство ме научија на најважното нешто на светот – безусловната љубов“ , додаде славниот актер.

„Мораме да застанеме среде оваа брзање и да кажеме: „Ви благодарам“. Затоа што имаме деца. Затоа што животот е многу краток. Поминете колку што можете повеќе време со вашите родители, а родителите поминуваат што е можно повеќе време со вашите деца. Бидете нежни, бидете внимателни. Затоа што еден ден, кога ќе погледнете подалеку од вашиот телефон, тие можеби нема повеќе … Сакај и живеј го секој ден како да е последен ден од твојот живот. Затоа што еден ден ќе биде…”

За жал, актерот ја загуби и сопругата Кели, која почина од рак.