Неверојатната важност на гушкањето: ОВА е она што може да го постигне само една искрена прегратка!

hug 4287685 1280 696x464

Една искрена прегратка може да има МНОГУ моќно влијание врз нашето тело; го зајакнува имунитетот, помага во лекување на разни физички болести, спасува од осаменост, депресија, анксиозност и стрес. И веднаш го подобрува расположението! Прегратката е најдобрата терапија што постои, а традицијата вели дека „секогаш кога искрено ќе гушнеме некого, добиваме уште еден ден од животот“. прегрни некој до тебе СЕГА!

Кога последен пат сте прегрнале некого? Кога последен пат некој ве прегрнал? Мислам дека на сите им е јасно колкава моќ, сила, па дури и исцелителна моќ има искрената прегратка. Вирџинија Сатир, познат американски семеен терапевт, рече дека ни требаат најмалку осум прегратки дневно – 12 за да пораснеме; 8 за одржување и 4 за преживување.

„Дури и пред пандемијата, на светот му недостасуваше емпатија и прегратки. Во јавните установи и установи стана непишано правило, на пример, на лекарите да им се советува да не ги гушкаат пациентите. Или дека педагозите и тетките во градинките, воспитувачките и воспитувачките не им приоѓаат ни на децата, а камоли да им помагаат или гушкаат. Некој би можел погрешно да ја протолкува искрената прегратка! Допирот едноставно е демонизиран до тој степен што предизвикува хистерични одговори кај некои луѓе. Хроничниот недостаток на допир не е добар за менталното здравје. Ова им е јасно на сите освен на пациентите со ментални нарушувања. Денес, во ерата на пандемијата, ситуацијата само се влошува. Мора да се признае, социјалната дистанца можеби не е тешка за луѓето од северот на Европа, но е многу тешко за луѓето од југот. Доколку овие епидемиолошки мерки продолжат подолг период, се плашам дека луѓето би можеле да се програмираат на оваа нова социјална „програма“. Што мислите, какви луѓе ќе пораснат децата кои некогаш биле лишени од прегратки, што е пресудно за здрав емотивен развој на детето?“ – Мирела Рашиќ, советник за здравство и човечки ресурси

Во еден ден кој трае 24 часа, треба да се гушкаме најмалку шест минути или да размениме најмалку осум прегратки. Зошто? Затоа што само тогаш можеме да сметаме на сите привилегии што може да ни ги обезбеди допирот.

baner portland horizontalen

Како и смеата, научниците открија дека прегратките имаат и лековити својства. Истражувањата покажуваат дека гушкањето е многу ефикасно за лекување на разни физички заболувања, како и за осаменост, депресија, анксиозност и стрес.

Во студијата спроведена на Универзитетот во Северна Каролина, истражувачите откриле дека прегратките го зголемуваат нивото на хормонот за „врзување“ – окситоцин, го намалуваат ризикот од срцеви заболувања, го намалуваат крвниот притисок и нивото на хормонот на стрес кортизол.

Како реагира нашето тело на прегратка?

Шведските истражувачи објаснуваат дека дури и утешната рака на рамото е многу ефикасна во време на криза, бидејќи секогаш кога некој нежно ќе не допре, гушка или милува, се активираат нервните влакна на нашата кожа, кои испраќаат информации до делот од мозокот одговорен за чувство дека сме среќни.

Со активирање на т.н Ц влакната ги запираат сите други кои би можеле да пренесат пораки за болка, па останува само чувството на чисто задоволство.

– Доколку забележите како некој нежно милува и гушка друга личност или мајка како гушка дете, имајте на ум дека овие движења се резултат на активирање на „Ц влакна“, а тие се основата на доброто воспитување – вели професорот Френсис МекГлоун. кој ги открил. – Едно истражување покажа дека пациентите подобро толерираат лоши вести доколку лекарот ги допре за време на известувањето.

На крајот на краиштата, сите би можеле да искористиме што повеќе прегратки и нежности.

Според студијата спроведена на Универзитетот во Северна Каролина, кога заљубениот пар се гушкал 20 секунди, нивното тело значително би го зголемило нивото на окситоцин, хормонот кој вообичаено најмногу се лачи за време на породувањето или доењето.

Исто така, пријателските прегратки забележаа значителен пораст, но не толку како љубовните прегратки.

Во меѓувреме, нивото на хормонот на стрес кортизол значително се намали кај жените, како и нивниот крвен притисок.

Водачот на истражувањето и психолог д-р Карен Гревен вели:

„Партнерската поддршка е поврзана со повисоки нивоа на окситоцин кај мажите и жените.

Сепак, важноста на окситоцинот и неговите потенцијални кардиопротективни ефекти може да бидат поголеми кај жените“.

Во друга студија поврзана со прегратките, која беше спроведена како дел од проектот Nestlé Happily Healthy, учествуваа речиси 60.000 луѓе од Австралија.

Проектот го водел д-р Ентони Грант, психолог на Универзитетот во Сиднеј и Галакси Рисрч, кој на крајот од студијата заклучил:

„Науката ни кажува дека допирот има многу важно влијание врз физичкото и менталното здравје. Докажано е дека допирот го намалува крвниот притисок и отчукувањата на срцето, го зајакнува имунолошкиот систем и ја ублажува болката.

Прегратките ослободуваат окситоцин, хормон кој прави луѓето да се чувствуваат безбедно и го намалува нивото на кортизол, намалувајќи го стресот, анксиозноста и осаменоста.

banerПРИМА ДЕНТi horizontalen

Придобивките од гушкањето

Луѓето се очигледно социјални, а доказ за тоа се безбројни студии кои покажуваат дека оние кои одржуваат блиски пријателства, како и оние кои се во брак, се физички и психички поздрави.

Истражувањата покажуваат дека искрената прегратка, во која две срца се притиснати заедно, ги има овие придобивки:

  • Прегратката гради доверба и чувство на сигурност. Ова помага во отворена и искрена комуникација.
  • Прегратките можат веднаш да го зголемат нивото на окситоцин (погоре ги наведовме неговите придобивки).
  • Долгите прегратки го зголемуваат нивото на серотонин, хормонот одговорен за доброто расположение и општо чувство на среќа.
  • Прегратката го зајакнува имунолошкиот систем. Ја стимулира тимусната жлезда, која го регулира и балансира производството на бели крвни зрнца во телото.
  • Гушкањето ги опушта мускулите и напнатоста во телото. Исто така, прегратката може да ја ублажи болката.
  • Добрата прегратка буквално го намалува нивото на кортизол – хормонот на стресот.
  • Прегратката може веднаш да ви го подигне расположението
  • Тоа е потполно бесплатно!

Љубовта е највисокиот терапевтски феномен што постои

Индискиот гуру Ошо (Чандра Мохан Џаин) ја нагласува исцелителната способност на прегратките, зборувајќи толку убаво за неговиот терапевтски потенцијал и пристапувајќи му од духовна перспектива. На телото му треба вода, храна и одмор, на душата и треба љубов и прегратки од вистинска љубов, вели Ошо. Еве што не учи Ошо за прегратките во „Книгата на егото“.

„За време на состанокот со своите ученици, Ошо беше замолен да одговори на следново прашање:

„Зошто прифаќањето на лековито средство е толку ефикасно? До неодамна мислев дека луцидноста, интелигенцијата и самоанализата се главните алатки за лекување, но тие не значат ништо во споредба со прегратката. “

Човекот чувствува потреба да биде сакан. Тоа е една од главните потреби на човекот. Ако не се чувствува сакан, почнува да се откажува од се. Ако чувствува дека никому не му е важен животот, го губи чувството за себе.

Затоа љубовта е најголемата можна терапија. На светот му треба терапија токму затоа што му недостига љубов.

Во љубовен свет, терапијата воопшто не би била неопходна; љубовта би била повеќе од доволна. Прегратката не е ништо друго освен гест на љубов, топлина, внимание. Едноставното чувство на топлина од друга личност може да излечи многу болести, вклучувајќи студенило и его. Доволно е повторно да те претвори во дете.

Денес психолозите сфатија дека ако детето не биде доволно прегрнато и бакнато, детето не може нормално да порасне. Му недостига одреден вид на храна.

Треба да се храни душата, како и телото. Можете да сретнете дете со сите негови физички потреби, но ако никогаш не го прегрнете, тоа нема да порасне нормално. Неговата психа нема да расте. Секогаш ќе се чувствува тажно, запоставено, несакано. Бил физички хранет, но не и емотивно.

Од 100 случаи, 90 болни страдаат пред се затоа што немале љубов.

Затоа, ако терапевтот чувствува посебна грижа за својот пациент, хранејќи го со љубов и исполнувајќи ја оваа потреба, состојбата на оваа личност може за чудо да се промени.

Железара Џајми Комерц

Ако веќе имате со кого да споделите таква нежности, не бидете скржави и не дозволувајте партнерот да штеди на тоа. Има луѓе кои ќе ви кажат дека не сакаат гушкање, но верувајте ми, тоа не е природно. Ви испраќаат порака дека се несигурни, дека некој ги повредил или дека не можат да се опуштат и да се „разголат“ покрај вас.

„Прегратката значи: не ми се закануваш, не се плашам да бидам толку блиску до тебе, можам да се опуштам, се чувствувам како дома, заштитена сум и некој ме разбира. Традицијата вели дека секогаш кога искрено ќе прегрнеме некого, добиваме уште еден ден од животот“. – П. Коељо