Осум причини да почекате после сезоната на шпицот за да одите на одмор


Патувањето надвор од шпицот на сезоната може да биде поевтино и помалку гужва – но дали знаевте дека празниците во сезоната на шпицот исто така имаат поголемо позитивно влијание врз локалните заедници?
Еве зошто:

1. Продолжувањето на сезоната ја поддржува локалната економија
„Одржливоста е повеќеслојна“, вели Џонс. „Не се работи само за заштедата, туку и за економските можности што доаѓаат со [туристите] добро распределени во текот на годината.

Според ОН, секој 10 од нас е вработен во туристичката индустрија. За многу работници, како што се персоналот за чекање во рестораните, туристичките водичи или таксистите, тие работни места се сезонски.

Посетата за време на сезоната на рамената го продолжува периодот на одмор и овие можности за работа, што помага да се задржат парите во локалната економија.

2. Има помалку патници и помали редици

Патувањето надвор од шпицот на сезоната значи помалку патници. Тоа се помалку луѓе кои го свртуваат вратот за да ја видат Мона Лиза и пократки редици за Ла Саграда Фамилија во Барселона, да наведам неколку примери.

Дури и популарните дестинации како Грција и Сицилија се многу потивки, како што дознава патеписецот и чест патник Сиан Мидс-Вилијамс.

„Повеќето од моите празници се мај или септември – не ме интересира да платам повеќе за да се борам за место покрај базенот“, вели таа. „Мојот сопруг и јас го посетуваме имотот на Landmark Trust повеќето години – имаме тенденција да одиме во јануари или февруари. „Тогаш тие се половина од цената, плус навистина е убаво да се има на што да се чека по Божиќ“.

3. Цените имаат тенденција да бидат пониски
Хотелите често нудат зделки или ги намалуваат стапките на решетки за да ги охрабрат посетителите да останат во сезоните на рамениците. Исто така, не е невообичаено стапките да се зголемуваат за време на шпицот на сезоната. На пример, цените за сместување во Фаро, Португалија се до 50 отсто пониски надвор од шпицот на сезоната.

Атракции во Обединетото Кралство, како што се градините Кју, паркот Торп и Хемптон Корт, исто така нудат такси за влез во текот на сезоната на раменици, додека другите трошоци – како што се изнајмување на кампер, па дури и патување со воз – се многу поевтини.

4. Ќе уживате во поудобна температура
Последователните лета видоа топење на рекордите на топлина низ целиот свет. Истражувачите во САД открија дека просечната дневна температура за планетата достигна 17,23 Целзиусови степени оваа година, што е највисока досега.

Бидејќи шпицот на сезоната на патувања за САД и Европа е во лето, туристите ќе мора да се навикнат на многу повисоки температури. Италија, Шпанија и Грција, на пример, моментално цурат, при што температурите достигнаа 47 Целзиусови степени на Сицилија претходно овој месец. Во меѓувреме, туристите се евакуирани од грчкиот остров Родос поради беснее шумски пожари.

Уживајте во поумерени температури со одмор во септември или октомври, кога многу места се сè уште сончеви и суви, а езерата и морињата имаат тенденција да бидат најтопли.

 

5. Услугата е често подобра
Резервации во ресторани за време на шпицот на сезоната може да биде тешко да се дојде до. Дури и ако го испиете, големи се шансите да ве избркаат од вашето место со последната залак десерт.

Резервирајте во сезоната на раменици за да уживате во подолги ручеци и специјални вечери. Вие нема да бидете единствените со повеќе време за задржување; со помалку усти за хранење, готвачите можат да се фокусираат на храната, а некои одвојуваат време лично да ги поздрават клиентите.

6. Авантурите на отворено се попријатни
Дури и најнежните одмори за пешачење и велосипедизам се многу попријатни со ладно ветре и помалку степени. За некои авантури на отворено, условите честопати можат да бидат подобри и во есен и зима.

Искусните сурфери знаат дека бранот на Португалија доаѓа само по себе во зима – кога навлегуваат мамутските бранови на Атлантикот. Помалку искусните сурфери треба да се стремат кон пролет. Дури и на места со добри услови во текот на целата година, како што е Тарифа во Шпанија, која е популарна кај сурферите на змејови, трчањето за вселената може да го уништи адреналинскиот зуи.

7. Ќе го ублажите притисокот врз туристичката инфраструктура
Голем број посетители може да извршат притисок врз одредена дестинација, особено на земјите во развој или малите острови. Земете го Козумел на полуостровот Јукатан во Мексико како пример: островот на Карибите има население од 88.000 жители, но пречекува повеќе од 3 милиони туристи годишно и околу 1.200 бродови за крстарење.

Единственото снабдување со вода на островот се неговите врнежи зафатени во подземен водоносен слој. Сепак, Светската туристичка организација на Обединетите нации откри дека островот практично останува без вода секој мај, принудувајќи ги властите периодично да ја исклучуваат водата во станбените области, но да ја чуваат за хотелите.

„Патувањето во сезоната на рамениците е бесмислено“, вели писателката Сара Рид, која покрива одржливо патување. „Групата е помала, цените за сместување имаат тенденција да бидат поконкурентни, а тоа врши помал притисок врз локалната средина, луѓето и услугите како што се собирањето вода и отпад“.


Превод: Google Translate

извор на вест ТУКА