Падот на односите Париз-Берлин ги кочи клучните одлуки на ЕУ, вели германскиот европратеник

makron eu

Падот на односите Париз-Берлин ги кочи клучните одлуки на ЕУ, вели германскиот европратеник

Лошите односи меѓу Франција и Германија ги забавуваат клучните одлуки во ЕУ, вклучително и договорите за одбраната во Украина и трговијата, тврди влијателен германски европратеник.

Дејвид Мекалистер, претседател на комисијата за надворешни работи на Европскиот парламент и клучна фигура во опозициската демохристијанска партија, вели дека е загрижен што недостатокот на контакт меѓу канцеларот Олаф Шолц и францускиот претседател Емануел Макрон предизвикува одложување на клучни одлуки за борбени тенкови и борбени авиони и идниот трговски договор со Латинска Америка.

„Во моментов гледаме извонреден недостаток на внатрешна координација меѓу Париз и Берлин. И тоа не е добро“, рече Мекалистер.

Тој рече дека француско-германскиот однос, кој долго време се сметаше за движечка сила на ЕУ, не е „сè во Европа“, но дека без соработка меѓу двете земји „работите не функционираат“.

„На крајот, Париз и Берлин треба да се договорат да ги изедначат работите… и тука ја критикувам германската влада. Мислам дека не сме виделе толку мала соработка меѓу Париз и Берлин како што сме сведоци во моментов“, додаде тој.

Претходникот на канцеларката, Ангела Меркел, создаде блиски односи во текот на 16 години со четворица француски претседатели, вклучувајќи го и Макрон, заслужувајќи го нејзиното признание како де фактор лидер на ЕУ. Експертите се согласуваат дека на блокот сега му недостасува тој силен работен однос.

Еден од „најистакнатите примери“, рече Мекалистер, беше борбата за донесување одлуки за европскиот борбен тенк од следната генерација, составен дел од главниот борбен систем во Украина или која било друга идна воена зона.

Минатиот месец Париз и Берлин ветија дека ќе постигнат напредок до крајот на годината по состанокот меѓу францускиот министер за вооружени сили Себастиен Лекорну и неговиот германски колега Борис Писториус, но некои сметаат дека е потребен поголем политички моментум за да се забрзаат одлуките.

Десничарската партија на Мекалистер, која беше предводена од Меркел, ги помина последните две години во опозиција на коалицијата предводена од централно-левичарските социјалдемократи на Шолц, Зелените и неолибералните Слободни демократи.

„Секој кој ги следи германско-француските односи во изминатите децении ќе се согласи дека секогаш има икање, а најистакнат пример е дека уште еднаш не се движиме напред кон развојот на европскиот борбен тенк“, рече Мекалистер во интервјуто. спроведена пред средбата на министрите за одбрана.

„Не гледаме никаков напредок во следниот, идниот авион“, рече тој. Ниту, пак, има напредок во трговскиот договор со блокот на латиноамериканските земји Меркосур, рече тој.

Мекалистер го наведува августовскиот говор во Прага што го одржа германскиот лидер како одраз на недостатокот на поврзаност во срцето на Европа.

„Можете ли да замислите: тој зборуваше 45 минути за иднината на Европа – особено одбраната и безбедноста – и не ја спомнува Франција ? Мислам, со кого ќе ја организирате вашата европска одбрана и безбедност ако не со Франција? Франција е водечка воена сила во Европа и Британците не напуштија“, рече Мекалистер.

Ставот е споделен во Франција. Џорџина Рајт, директорка на програмата за Европа во институтот Монтењ во Париз, рече: „Моето мислење е, да, односите се затегнати. Да, има клучни прашања што треба да ги надминат, врз основа на реалните политички несогласувања и пристап. Но, не треба премногу да претеруваме.

„Ние сме во период на недоверба… но не е ни блиску она што се случи меѓу ОК и Франција во 2017 и 2018 година во однос на непријателството. Во исто време, мора да запомните дека француско-германскиот однос е многу поважен од односот Франција-Велика Британија“, рече таа.

„Мислам дека во Париз постои став дека Германија троши премногу време зборувајќи со себе. Значи, имате формирана коалиција … трите партии кои се многу различни, и тие само трошат толку многу време за да договорат нова политика [дома] што додека да стигне во Брисел, тие немаат време да разговараат за тоа со кое било друго место. И всушност, тоа е нешто што го слушнав не само од Франција, туку и од другите земји-членки“, додаде Рајт.

„Не треба да го изгубиме од вид фактот дека иако имаат фундаментални несогласувања и различни пристапи, овие две влади зборуваат не само неколку пати неделно, туку низ сите министерства и сите нивоа“, додаде Рајт.

Оваа недела беа откриени и грешките во односите меѓу Берлин и Рим, при што Џорџија Мелони напиша во знак на протест против плановите на Германија да финансира две мигрантски невладини организации кои работат во Италија.

Тоа веројатно ќе придонесе за одлуката на Италија да го задржи договорот од новиот текст за реформите на миграциските закони на ЕУ на самитот на министрите за внатрешни работи во Брисел минатата недела.

Извор: The Gardianworld.com