Пејачот на Disturbed го обвини Илон Маск за антисемитизам: Да се ​​сретнеме лице в лице…

mask i dejvid 696x418

Дејвид Драјман од Disturbed одговори на неодамнешната закана на Илон Маск дека ќе ја тужи Лигата за борба против клеветата (ADL) за наводно клеветење на Твитер (сега познат како X).

Извршниот директор на Твитер, кој го промени своето име во Х, Илон Маск објави серија твитови во кои тврди дека е оцрнет од Лигата против клеветата (ADL), меѓународна еврејска невладина организација со седиште во Соединетите држави, специјализирана за граѓански права. законот и се бори против антисемитизмот и екстремизмот, лажно го обвинува дека е антисемитист.

Гилмур и неговата сопруга го обвинија Вотерс за антисемитизам, лицемерие, мизогинија и – љубов кон Путин…

Маск ја обвини АДЛ, група за граѓански права која се бори против антисемитизмот, дека е одговорна за најголемиот дел од загубата на приходите на Твитер. Како резултат на тоа, Маск напиша дека поднесува тужба за клевета против групата. Маск додаде и дека е за слобода на говор, но против антисемитизам од секаков вид.

Вознемирениот пејач Дејвид Драјман му одговори на Маск видно изнервиран преку социјалните мрежи, поканувајќи го да се сретнат лице в лице за да разговараат за прашањата и да ги расчистат сите сомнежи. Драјман, кој е Евреин и водел кампања против антисемитизмот на социјалните мрежи, му рекол на Маск дека неговото семејство и неговиот народ се во опасност.

Фронтмен Disturbed го навреди Вотерс од сцената: Да ти ебам, Роџер, и ти и твоите нацисти

„Мислам дека целата оваа работа беше реакционерна, што е разбирливо, со оглед на штетата направена на платформата што ја купивте. Ајде да разговараме. Еден на еден да разговараат за проблемите и да ги расчистат сомнежите. Вие го избирате медиумот. Ви давам шанса да ги изразите вашите легитимни грижи додека се борите против бранот на антисемитизам кој за жал беше ослободен“, напиша Драјман.

„Откажи“ лудилото не престанува… Сега „проблемот“ е што протетскиот нос на Бредли Купер во „Маестро“ е антисемитски

Илон Маск неодамна се најде на удар на пејачката Диона Ворвик поради неговиот мандат како извршен директор на Твитер. Во неодамнешното интервју за People, таа рече:

– Допрва треба да разговарам со тој млад човек и имам намера да го направам тоа бидејќи не сум баш сигурен дека знам што прави и дали воопшто знае што прави. Значи, додека тоа не се случи, ќе се воздржам од коментари.