Пица, пуканки и компири: шест изненадувачки намирници кои всушност можат да бидат добри за нас

pexels rdne stock project 4914719 scaled 512x512 c center

Бидејќи новото истражување сугерира дека пивото може да биде корисно за нашето здравје на цревата, експертите споделуваат други неверојатни намирници – од чоколадо до компири – кои може да бидат подобри за нас отколку што се мислеше.

Новото истражување на Медицинскиот универзитет Далиан во Кина откри дека бактериите во пивото може да го зајакнат вашиот цревен микробиом . Додека медицинскиот консензус за консумирање алкохол генерално е дека не постои безбедна количина што не му штети на здравјето, неодамнешните наоди исто така сугерираат дека антиинфламаторните полифеноли – соединенија кои се наоѓаат во храната од растително потекло – можат да помогнат во борбата против срцевите заболувања, дебелината. дијабетес, па дури и рак.

Истражувачите нагласија дека придобивките од пиењето пиво на цревата се однесуваат само на умерени алкохоличари. Утврдено е дека прекумерното пиење алкохол го зголемува ризикот од сериозни здравствени состојби како што се срцеви заболувања, мозочен удар, заболувања на црниот дроб и неколку видови на рак.

Сепак, наодите би можеле да помогнат да се отвори патот за „биоактивни пиво“ да се користат за нивните здравствени придобивки во иднина, велат научниците.

Еве уште пет намирници со некои изненадувачки здравствени придобивки.

1. Пуканки
pexels rdne stock project 4914719 scaled 512x512 c center
pexels rdne stock project 4914719 scaled 512×512 c center

Можеби е главен производ за филмска ноќ, но статусот на интегрални пуканки значи дека дефинитивно заслужува подобра наплата. Покрај тоа што се богати со растителни влакна, чие консумирање е поврзано со помал ризик од срцеви заболувања, дијабетес и некои видови рак, пуканките се полни со витамини, хранливи материи и антиоксидантни фенолни киселини. „Се смета дека е нездрава храна, но ако ја готвите внимателно, тоа е навистина корисно“, објаснува нутриционистичката терапевтка Стефани Даниелс. Тоа значи да го направите од нула и да го олесните маслото или путерот. „Користењето квалитетна хималајска или морска сол ќе ви даде дополнителни хранливи материи и електролити“, додава Даниелс.

Слика: Проект за акции на RDNE

 

 

 

храна е добра за нас

2. Компири 

Скромниот лонец добива малку лоша преса благодарение на содржината на јаглехидрати со скроб. Овие јаглехидрати лесно се разградуваат и се вари, што може да предизвика зголемување на шеќерот во крвта, што доведува до стрес и замор. Даниелс, сепак, предлага едноставен хак: едноставно оставајќи ги вашите компири да се изладат пред јадење, голем дел од тие јаглехидрати ги претвора во бавно сварлив и отпорен скроб . Тие остануваат стабилни дури и ако се загреете, а вториот е пребиотик кој поддржува здрави цревни бактерии. „Обидете се да готвите компири за време на ручек, да ги оставите да се изладат, а потоа повторно да ги загреете за чај“, предлага Даниелс.

Слика: Моника Грабковска

 

3. Млечно млеко 

Алтернативите од растително потекло се многу популарни, но на некои (проверете го картонот за да видите дали вашата е збогатена) недостасува витален минерал во исхраната: јод. Неопходно е за одржување на здрава тироидна жлезда, а особено важно за време на бременоста и за време на доењето за развој на мозокот на бебето. За среќа се наоѓа во изобилство во кравјото млеко. Порција од 200 ml може да содржи дури две третини од препорачаната дневна доза за возрасни. „Други извори вклучуваат бела риба и алги, но ако ги избегнувате, а исто така и млекото, лесно е да имате малку јод“, вели нутриционистичката терапевтка Ана Мапсон, од Goodness Me Nutrition . „Тоа може да доведе до слабо функционирање на тироидната жлезда, што значи зголемување на телесната тежина, замор и мозочна магла“.

Слика: Рон Лач

 

4. Чоколадо 

Hayfaa Jawhar беше научник за храна пред да се претвори во луксузна чоколада . „Луѓето секогаш се загрижени дека ако јадат чоколадо не се хранат здраво, или ќе се здебелат, но не и нужно“, вели таа. Jawhar препорачува да изберете чоколада без палмино масло и со малку шеќер. „Колку е потемна чоколадата, толку е поздрава, бидејќи ќе има повеќе флавоноиди“, вели таа. Флавоноидите се борат против токсините и можат да помогнат во спречување на рак и воспаление. Ако вашето слатко не може да го издржи горчливиот удар на темното чоколадо, Jawhar предлага да го комбинирате со природни засладувачи како суво грозје или сочни урми.

Слика: Елена Леја

 

храна е добра за нас

5. Пица 

Да, навистина – се додека го готвите од нула. Можете да одите на целото свињче и да направите сопствена база за пица од кисело тесто . Процесот на ферментација однапред го вари брашното, што го олеснува вашиот стомак и го спречува скокот на шеќерот во крвта. Ако сакате да направите стандардно тесто, Jawhar советува да додадете малку нерафинирано брашно во вашата мешавина. „И одете на помалку обработени додатоци како моцарела и свеж зеленчук“, предлага Jawhar. „Многу деца не сакаат да јадат зеленчук, така што домашните пици се одличен начин да го вклучат зеленчукот во нивната исхрана“.

Овој член беше изменет на 24 септември за да се нагласи севкупната штета по здравјето предизвикана од алкохолот.

Слика: Дориен Моненс

Главна слика: Џузепе Ломбардо/iStock