Пред 20 минути /Збогум легендарен Мајк Тајсон.


Во 1992 година, Тајсон беше осуден за силување и осуден на шест години затвор, иако беше ослободен на условна слобода по три години.[10][11][12] По неговото ослободување во 1995 година, тој се вклучи во серија борби за враќање, враќајќи ги титулите на ВБА и ВБЦ во 1996 година за да им се придружи на Флојд Патерсон, Мухамед Али, Тим Витерспун, Евандер Холифилд и Џорџ Форман како единствените мажи во историјата на боксот што повторно освоиле шампионатот во тешка категорија откако го загуби. Откако му беше одземена титулата ВБЦ во истата година, Тајсон ја загуби титулата на ВБА од Евандер Холифилд со прекин на единаесеттото коло. Нивниот реванш во 1997 година заврши кога Тајсон беше дисквалификуван поради гризење на ушите на Холифилд, а еден залак беше озлогласен доволно силен за да му извади дел од десното уво. Во 2002 година, Тајсон се бореше за светската титула во тешка категорија, губејќи со нокаут од Ленокс Луис.

семејството Тајсон околу времето кога се родил Мајк, оставајќи ја мајката на Тајсон сама да се грижи за децата.[26] Киркпатрик почина во 1992 година.[27] „Мојот татко беше обичен уличен човек фатен во светот на улицата“, рече Тајсон. Киркпатрик го напуштил семејството Тајсон околу времето кога се родил Мајк, оставајќи ја мајката на Тајсон сама да се грижи за децата.[26] Киркпатрик почина во 1992 година.[27]

Семејството живеело во Бедфорд-Стујвесант додека нивните финансиски оптоварувања не наложиле да се преселат во Браунсвил кога Тајсон имал 10 години.[28] Мајката на Тајсон почина шест години подоцна, оставајќи го 16-годишниот Тајсон на грижата на боксерскиот менаџер и тренер Кус Д’Амато, кој ќе стане негов законски старател. Тајсон подоцна рече: „Никогаш не ја видов мајка ми среќна со мене и горда на мене што направив нешто: таа ме знаеше само како диво дете кое трча по улиците, доаѓа дома со нова облека за која знаеше дека не сум платил. Никогаш не добив можност да разговарам со неа или да знам за неа. Професионално, тоа нема ефект, но е здробено емоционално и лично.“[29]


Извор: Интернет

Google Translate