Прифатете се и сакајте се – ако не знаете како, овој текст е за вас!

pexels photo 167964 696x333

Кога ќе стигнете до точката кога ќе кажете дека се прифаќате себеси, многу ќе се сменат. Вашиот изглед на светот ќе се промени, ќе станете толерантни кон другите и ќе можете полесно да прифатите критики на вашата сметка. Забелешките нема да влијаат на вас бидејќи длабоко во себе знаете дека се сакате.

Не е лесно да се прифатите себеси со сите ваши грешки. Но, ако успеете во ова, тогаш ќе ја отстраните вознемиреноста од вашиот живот и повеќе нема да се вознемирувате ако некој ве критикува, пренесува uspesnazena.com.

Кога подобро ќе се прифатите себеси, полесно ќе ги прифатите другите. Однесувајте се кон себе како што сакате да ве третираат, потпирајте се на себе како што би сакале да се потпрете на вашиот партнер. Кога ќе успеете во ова, ќе имате што да им дадете на другите.

media 24 uslugi

Ми се чини дека тоа е основата на мудроста која вели: ако не се сакаш себеси, не можеш да ги сакаш ни другите. Кога не се сакате, често не се разбирате себеси и сте склони кон самокритика. Се плашите од осаменост и избегнувате да бидете сами, влегувате во врски од погрешни причини или заглавувате во погрешна врска.

Кога не се сакате себеси, во љубовната врска го гледате почетокот и крајот на сè, особено на сопствената среќа и самиот живот и подготвени сте да се жртвувате себеси и своите потреби за другите. Кога ќе изгубите некој близок, особено ако се чувствувате отфрлено, се губите и себеси, ако не се сакате себеси.

Дали секоја критика и забелешка допира до твоето срце? Ако ова се случува, тогаш очигледно не сте премногу задоволни со себе. Променете некои навики и начин на размислување.

Совети како полесно да се прифатите:

Размислете за една или две мали грешки што ги знаете за себе. Кажи си дека за десет години повеќе нема да ги има, па не е важно дали ги има сега. Можеби сè уште не ви е јасно зошто имате одредени недостатоци, но со текот на времето можеби ќе разберете.

Запомнете неколку пати на ден дека сите луѓе имаат добри и лоши карактеристики. Бидете трпеливи со себе. Сè уште не сте престанале да учите – учиме цел живот.

Ако верувате во повисока сила, тогаш уверете се дека таа моќ ве сака такви какви што сте. Вашите родители ве сакаат на сличен начин. И обидете се сами.

Научете да се разгалувате без да трошите многу. И покажете си дека се сакате.

baner portland horizontalen

Размислете за карактеристиките на себе кои не ви се допаѓаат и не можете да ги промените. Дали има нешто што би можеле да им се допадне во врска со овие карактеристики?

Помислете на некој што го сакате. Дали го сакаш и покрај неговите маани? Зошто не можете да си дадете малку љубов на тој начин?

Вежбајте да примате љубов – ако сакате вистински да сакате, мора да знаете како да примате љубов и да бидете свесни дека ја заслужувате. Прифатете ја љубовта што ви ја даваат блиските луѓе, нивните добри дела, убави зборови, комплименти и подароци. Вежбајте да си кажувате „те сакам“, сакај се безусловно и таквата љубов ќе ти го исполни срцето.

Вежбајте да кажувате „не“ – не се чувствувајте виновни ако сакате да одбиете некого или ако не сте расположени за нешто што другите го бараат од вас. Правете го она што го посакува вашето срце (без да го запоставувате и повредите другиот), и не правете нешто само за да ги задоволите другите.

Правете го она што го сакате – Ако можете да најдете нешто што навистина го сакате да го правите и да го поминувате времето правејќи го, ќе најдете љубов, радост и среќа во вашето срце.

Однесувајте се кон себе како вашиот најдобар пријател.

Простете – оставете го минатото зад себе и бидете присутни во секој нов ден. Простете си за сите ваши грешки, каење и пропусти. Време е да се оди напред.

Грижете се за себе – најдете време за себе и грижете се за себе физички, емоционално, ментално и духовно. Правете го она што ви дава чувство на мир, радост и љубов. Одете на прошетка, спортувајте, вежбајте, танцувајте, јадете здраво и спијте.

Чувствувајте се добро со себе – Погледнете се во огледало, насмевнете се и кажете си „Те сакам, достоен сум за љубов“. Слушајте ја вашата омилена музика и читајте книги, играјте со домашни миленици, бидете горди на вашите достигнувања, пишувајте дневник за вашите животни соништа и цели.

banerПРИМА ДЕНТi horizontalen

Не се споредувајте со другите – Секоја личност е уникатно суштество и секој има различен талент. Споредбата со другите предизвикува негативни емоции, како што се нарушена самодоверба, депресија, завист и љубомора. Фокусирајте се на сопствената внатрешна сила, запознајте се себеси и откријте ги подароците што ги имате.

Не мора да бидете совршени – Престанете да се критикувате себеси дека не сте совршени. Настојувајте да дадете се од себе и ако не сте во совршенство, прифатете дека тоа не значи дека сте не успеале.

И уште нешто…

dzovi kompani baner horizontalen 1

Кога ќе стигнете до точката кога ќе кажете дека се прифаќате себеси, многу ќе се сменат. Вашиот изглед на светот ќе се промени, ќе станете толерантни кон другите и ќе можете полесно да прифатите критики на вашата сметка. Забелешките нема да влијаат на вас бидејќи длабоко во себе знаете дека се сакате.

uspesnazena.com