Реми Лусиди, познат по екстремните спортови, почина откако падна од 68 кат од станбена зграда во Хонг Конг.


Францускиот државјанин Реми Лусиди, познат по екстремните спортови, почина откако падна од 68 кат од станбена зграда во Хонг Конг.

Луциди (30) се качувал на комплексот Трегантер Тауер кога паднал, пишува South China Morning Post.

Мажот, познат на интернет како Реми Енигма, бил прогласен за мртов на местото на настанот.

На безбедносната снимка подоцна се гледа како Луциди стигнува до 49-тиот кат и потоа се качува по скалите до врвот на зградата.

Според оние што го бркале Луцидиј, нашле отворена врата што води до покривот, но тој никаде го немало.

Полицијата соопшти дека мажот последен пат бил виден жив во 19 часот и 38 минути, кога тропнал на прозорецот од пентхаусот, поради што собарката повикала полиција.

Изворот – кој не беше идентификуван во кинеските медиуми – рече дека полицијата верувала дека Луциди бил заробен надвор од пентхаусот и дека удирал по прозорецот за помош пред несреќата.

Извор близок до инцидентот, пишува SCMP, открил дека полицијата ја пронашла камерата на Луциди и во неа видеа од неговите други обиди да и пркоси на смртта.

Полицијата се уште не ја соопштува официјалната причина за несреќата.