НОВО

Шинед О’Конор замина во вечноста на само 57 години!


Синеад О’Конор почина во 57-та година.
По многу години борба со менталното здравје и 18 месеци по смртта на нејзиниот 17-годишен син Шејн.
Клучен момент за неа се случи пред триесет години.
Тогаш 26-годишната ирска пејачка Синеад О’Конор доби покана да се појави во најпопуларното шоу „Saturday Night Live“, во кое требаше да изведе две песни – обработката од нејзиниот нов албум и обработката на „Војната“ на На пробата за „Војна“, таа заврши со песната на која се прикажува слика од африканско дете, која продуцентите ја одобрија затоа што мислеа дека е добро да се привлече внимание на проблемите на Сепак, никој не знаеше што всушност ќе се случи за време на настапот во живо. Кога започна шоуто, за време на изведбата на песната „Војна“, таа го замени терминот расна злоупотреба со злоупотреба на деца, а заврши со зборот зло и покажа фотографија од папата Јован Павле II, која ја раскина пред милиони Таа рече: „Бори се со вистинскиот непријател“ и фрли парчиња скинати фотографии на подот.
Се создаде кројач, а екипата на шоуто остана шокирана. За време на рекламите, а подоцна имаше 4.500 повици од лути гледачи на час. И оттогаш кариерата и тргна надолу и никогаш не можеше да се врати на поранешната слава.
После тоа се појави на сцената на Медисон Сквер Гарден во 1992 годината, можеше да се почувствува дека ќе следи силна реакција на публиката. Тоа беше настан по повод 30 години од кариерата на Боб Дилан, а младиот Синеад О’Конор од Ирска беше таму да ја пее својата песна „I Believe In You“.
Колегата музичар и кантри ѕвезда Крис Кристоферсон го објави О’Конор како некој чие име е поврзано со храбро Сепак, кога стапна на сцената, ја пречекаа со свирежи и незадоволство на њујоршката публика. Музичарите околу неа имале намера да почнат да свират, но таа наскоро мавна со рацете, покажувајќи им дека планот е променет. Со замрзнат поглед ја скенирала сцената пред неа, а потоа Кристоферсон и пријде и шепнала тивко да не дозволат Шкотите да ја над „Не сум поразена“, одговори таа одлучно и почна да ја пее песната „Војна“ од Боб Марли без музичка придружба. По само неколку стихови, застана и повторно смирено се соочи со гневот наменет за неа.